Podatki w 2025 r.: Co nas czeka? Jakie zmiany?
REKLAMA
REKLAMA
Ubiegły rok zapamiętamy jako ten, w którym rządzący wprowadzili wiele trudnych i źle odbieranych społecznie zmian w prawie podatkowym - ocenia Konfederacja Lewiatan. Ich wdrożenie determinowały orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, prawo UE i potrzeby fiskalne państwa (nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, implementacja globalnego minimalnego CIT, implementacja dyrektywy DAC7, podwyżki stawek akcyzy na wyroby tytoniowe i nikotynowe).
Jednocześnie rząd starał się zrealizować obietnice wyborcze mające na celu zapewnienie większej przewidywalności w prawie podatkowym oraz likwidację bądź zmniejszenie niektórych obciążeń (odroczenie wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur, kasowy PIT, zmiany w składce zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców). Ostatecznie to był bardzo pracowity rok dla przedsiębiorców, niewielu z nich pozytywnie ocenia wprowadzone zmiany.
REKLAMA
W 2025 r. nie będzie już tak wielu zmian w podatkach
– Wiele wskazuje na to, że najtrudniejsze zmiany przedsiębiorcy mają już za sobą i w 2025 r. nie będzie już tak wielu inicjatyw ustawodawczych, a to da przestrzeń do dyskusji nad potrzebami firm i mamy nadzieję przygotowanie deregulacji w prawie podatkowym, albo chociaż białej listy regulacji, które wymagają uproszczenia bądź uchylenia. Powinien to być rok refleksji nad tym, jak ma wyglądać nasz system podatkowy. Wiemy, że ilość wątpliwości i poziom skomplikowania naszego prawa podatkowego jest ogromny, niestety zawsze są pilniejsze przepisy do uchwalenia, niż refleksja nad całością systemu podatkowego – mówi Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.
W 2025 r. kolejne zmiany w składce zdrowotnej i uszczelnienie systemu podatkowego
Na pewno w 2025 r. kontynuowana będzie dyskusja nad zmianami w składce zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców, co wynika z zapowiedzi korekt jakie mają być wprowadzone od 2026 r. Minione lata pokazały, że dyskusja ta nie będzie łatwa, zarówno jeżeli chodzi o dialog pomiędzy rządzącymi a przedsiębiorcami, ale także w ramach partii politycznych tworzących koalicję rządzącą.
– Zapewne Ministerstwo Finansów zaprezentuje zmiany w podatku PIT i CIT, które już zostały wpisane w wykazu prac Rady Ministrów dotyczące uszczelnienia w opodatkowaniu fundacji rodzinnej, ulgi IP BOX, czy zagranicznych spółek kontrolowanych. Kontynuować będzie prace nad zmianami w Krajowym Systemie e-faktur oraz finalizować prace nad uruchomieniem tego systemu w lutym 2026 r. Biorąc pod uwagę, że obowiązujące od 2025 r. zmiany w podatku od nieruchomości oraz globalny minimalny podatek, wciąż budzą wiele wątpliwości, nie można wykluczyć, że w zakresie tych przepisów zostaną przygotowane korekty legislacyjne – podsumowuje Przemysław Pruszyński.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat