Jak ująć w księgach rachunkowych nabycie akcji w przypadku łączenia się spółek

Tadeusz Waślicki
rozwiń więcej
inforCMS
Wszyscy akcjonariusze spółki A sprzedali swoje akcje spółce B (operacja ta dokonywana jest w związku z połączeniem obu spółek). Cena sprzedaży stanowiła równowartość wartości nominalnej akcji nabytych przy utworzeniu spółki A. Jak ta operacja powinna przebiegać w księgach rachunkowych spółki A i spółki B?

RADA

Autopromocja

Nabycie akcji spółki A od jej akcjonariuszy przez spółkę B nie wymaga żadnych zapisów w księgach rachunkowych spółki A. Nabycie akcji spółki A spółka B powinna zaewidencjonować w cenie nabycia na koncie 033 - „Udziały lub akcje w jednostkach powiązanych”, w grupie inwestycji długoterminowych ewentualnie na koncie 141 - „Udziały lub akcje w jednostkach powiązanych” - inwestycje krótkoterminowe, w zależności od celu nabycia.

UZASADNIENIE

Nabycie akcji spółki A od jej akcjonariuszy przez spółkę B nie wymaga żadnych zapisów w księgach rachunkowych spółki A. Oczywiście zmiana akcjonariuszy powinna zostać odnotowana w księdze akcyjnej prowadzonej przez tę spółkę, zgodnie z art. 341 § 1 Kodeksu spółek handlowych.

W wyniku nabycia akcji spółki A przez spółkę B, pierwsza ze spółek stała się spółką zależną. Spółka B uzyskała 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki A.

Nabycie akcji spółki A spółka B powinna zaewidencjonować w cenie nabycia na koncie 033 - „Udziały lub akcje w jednostkach powiązanych”, w grupie inwestycji długoterminowych, ewentualnie na koncie 141 - „Udziały lub akcje w jednostkach powiązanych - inwestycje krótkoterminowe”, w zależności od celu nabycia. Sposób zaewidencjonowania nabycia akcji podany został w przykładzie.

PRZYKŁAD

1. Nabycie przez spółkę od akcjonariuszy spółki A 20 akcji o wartości nominalnej 5000 zł każda, za kwotę 100 000 zł.

Wn konto 033„Udziały lub akcje w jednostkach powiązanych” 100 000 zł

Ma konto 258„Rozrachunki dotyczące udziałów i akcji oraz pozostałych inwestycji” (w analityce: imienne konta akcjonariuszy) 100 000 zł

2. Zapłata za akcje:

Wn konto 258„Rozrachunki dotyczące udziałów i akcji oraz pozostałych inwestycji” 100 000 zł

Ma konto 131„Bieżący rachunek bankowy” 100 000 zł

Po nabyciu akcji przez spółkę B obie spółki mogą w dalszym ciągu funkcjonować jako dwie spółki lub akcjonariusze mogą zdecydować o ich połączeniu, zgodnie z zasadami połączenia spółek określonymi w Kodeksie spółek handlowych. Jeżeli nabycie akcji związane jest z procesem łączenia spółek A i B, to w omawianym przypadku spółką przejmującą powinna być spółka B, natomiast zaksięgowanie połączenia spółek powinno nastąpić metodą nabycia, zgodnie z przepisami zawartymi w rozdziale 4a ustawy o rachunkowości.

• art. 341 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037

• rozdział 4a ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Tadeusz Waślicki

autor jest biegłym rewidentem

Księgowość
Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Od lipca 2024 r. prąd w górę o 30% a gaz o 15%. Podniesie to inflację o ok. 1 pp
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną
07 maja 2024

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

Preferencje w podatku u źródła - NSA orzeka na niekorzyść podatników
07 maja 2024

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach zapadłych pod koniec 2023 r. (sygn. II FSK 27/23, II FSK 28/23, II FSK 29/23) oddalił trzy skargi kasacyjne w sprawach rozstrzygniętych przez WSA w Lublinie na niekorzyść podatników i zgodził się z sądem pierwszej instancji w kwestii odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła (WHT). W lutym 2024 r. NSA opublikował pisemne uzasadnienia tych wyroków. Wnioski płynące z ich analiz potwierdzają nieprzychylne stanowisko organów podatkowych w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia WHT przez spółki holdingowe oraz fundusze inwestycyjne.

Wyższe kwoty dofinansowania z PFRON do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego od lipca 2024 r. MRPiPS szykuje nowelizację
07 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

pokaż więcej
Proszę czekać...