W Sejmie trwają prace nad senackim projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt ten wprowadza zmiany dotyczące podnoszenia kwalifikacji pracowników. Przepisy te powinny zostać wprowadzone od 11 kwietnia 2010 r., ponieważ dotychczasowe regulacje w tym zakresie zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 31 marca 2009 r. (sygn. akt K 28/08) i będą obowiązywać tylko do 10 kwietnia br.
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zrównuje reguły dotyczące urlopów szkoleniowych i zwolnień od pracy pracowników, którzy podnoszą kwalifikację tylko „za zgodą” pracodawcy, z tymi, którzy podnoszą kwalifikacje „z inicjatywy” pracodawcy. Dotychczas większe uprawnienia w tym zakresie przysługiwały pracownikom, którzy byli skierowani na szkolenie przez pracodawcę. Pracownicy, którzy podnosili kwalifikacje zawodowe z własnej inicjatywy mogli mieć udzielony przez pracodawcę urlop bezpłatny lub otrzymać bezpłatne zwolnienie od pracy na uczestnictwo w zajęciach.
Projekt zakłada również, że urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni będzie przysługiwał pracownikowi na każde szkolenie, które kończy się egzaminem eksternistycznym lub potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.
W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy pozostawiono natomiast regulację dotyczącą zwrotu przez pracownika ponoszonych przez pracodawcę kosztów szkolenia, w sytuacji gdy pracownik przerwie szkolenie lub rozwiąże po takim szkoleniu stosunek pracy w czasie 3 lata od jego zakończenia. Ponadto projekt przewiduje, że wartość świadczeń przyznanych pracownikowi na naukę i kształcenie zawodowe będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Omawiany projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada uregulowanie praw i obowiązków pracodawców oraz pracowników dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownika wyłącznie w Kodeksie pracy, a nie tak jak dotychczas również w rozporządzeniu.
Marek Skałkowski