Będą kolejne umorzenia

1 lipca musi wejść w życie nowe rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych w sektorze budżetowym i samorządowym.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów dotyczy umarzania, odraczania i rozkładania na raty spłat należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów Ordynacji podatkowej. Ma on więc zastosowanie w państwowych jednostkach budżetowych i ich gospodarstwach pomocniczych, zakładach budżetowych, funduszach celowych i jednostkach samorządu terytorialnego w zakresie realizacji zadań administracji rządowej oraz innych zadań zleconych tym jednostkom. Nie stosuje się go jednak do należności w jednostkach sektora finansów publicznych, ponieważ mają tu zastosowanie odrębne przepisy.

KTO MOŻE LICZYĆ NA UMORZENIE
Projekt nowego rozporządzenia dotyczy:
• państwowych jednostek budżetowych i ich gospodarstw pomocniczych,
• państwowych zakładów budżetowych,
• państwowych funduszy celowych,
• jednostek samorządu terytorialnego w zakresie zadań administracji rządowej oraz innych zadań zleconych.

Regulację wymusza nowa ustawa o finansach publicznych, która weszła w życie 1 stycznia 2005 r. (Dz.U. nr 249, poz. 2104, z późn. zm.). Artykuł 241 tej ustawy stanowi, że akty wykonawcze wydane na podstawie starej ustawy – z 1998 roku – zachowują moc do czasu wejścia w życie nowych przepisów, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2006 r.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, nowe przepisy w większości powtarzają regulacje z analogicznego rozporządzenia z 16 stycznia 2001 r.

W zakresie umarzania należności jednostek samorządu terytorialnego z tytułu realizacji zadań administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami, nowe rozporządzenie proponuje przyjęcie zasad, jakie obowiązują w państwowych jednostkach budżetowych, gospodarstwach pomocniczych i zakładach budżetowych.

Zgodnie z art. 35 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych, przyjęto, że nie nalicza się odsetek za nieterminowe płatności w przypadku, gdy wynoszą one mniej niż trzykrotność opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską za polecenie przesyłki listowej.

Zmieniono natomiast termin przekazywania przez dysponentów części budżetowych informacji zbiorczych ministrowi finansów. Dotychczas można było przekazywać informacje do 31 marca następnego roku. Nowe rozporządzenie skraca termin do 15 marca. W załączniku do rozporządzenia przedstawiono również nowy wzór do przekazywania tych informacji.

Ewelina Zalewska
Księgowość
Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Od lipca 2024 r. prąd w górę o 30% a gaz o 15%. Podniesie to inflację o ok. 1 pp
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną
07 maja 2024

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

Preferencje w podatku u źródła - NSA orzeka na niekorzyść podatników
07 maja 2024

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach zapadłych pod koniec 2023 r. (sygn. II FSK 27/23, II FSK 28/23, II FSK 29/23) oddalił trzy skargi kasacyjne w sprawach rozstrzygniętych przez WSA w Lublinie na niekorzyść podatników i zgodził się z sądem pierwszej instancji w kwestii odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła (WHT). W lutym 2024 r. NSA opublikował pisemne uzasadnienia tych wyroków. Wnioski płynące z ich analiz potwierdzają nieprzychylne stanowisko organów podatkowych w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia WHT przez spółki holdingowe oraz fundusze inwestycyjne.

Wyższe kwoty dofinansowania z PFRON do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego od lipca 2024 r. MRPiPS szykuje nowelizację
07 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

pokaż więcej
Proszę czekać...