Nowa (trzecia) wersja przepisów o podatku od nieruchomości. Wątpliwości dotyczące choćby transformatorów dalej pozostają

Nowa (trzecia) wersja przepisów o podatku od nieruchomości. Wątpliwości dotyczące choćby transformatorów dalej pozostają / ShutterStock

Podatek od nieruchomości przechodzi kolejne modyfikacje. Właśnie opublikowano trzecią wersję projektu ustawy, która ma na celu jego usprawnienie. Chociaż wprowadzone zmiany nie są rewolucyjne, to i tym razem podatnicy i doradcy podatkowi muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

Zmiany w definicji budowli w projekcie noweli o podatku od nieruchomości

W projekcie zwraca uwagę modyfikacja definicji budowli, która może poszerzyć zakres opodatkowania poprzez brak precyzji, czym jest "część obiektu" oraz samo pojęcie "obiektu". Komentuje Adam Hellwig, adwokat, doradca podatkowy, partner w Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi:

"Karuzela podatkowa kręci się coraz szybciej. Mamy oto trzecią wersję projektu ustawy mającej uzdrowić polski podatek od nieruchomości. Nie ma tu zmian rewolucyjnych w stosunku do poprzednich wersji, niemniej jednak – jak zwykle – ministerstwo zafundowało i podatnikom, i doradcom podatkowym nową łamigłówkę i nowe problemy.

Autopromocja

Ciekawym konstruktem jest dodanie do definicji budowli zastrzeżenia, że są nim elementy wymienione w przepisach również w przypadku, gdy stanowią część obiektu niewymienionego w ustawie.  Po pierwsze, brak jest doprecyzowania, o jaką część chodzi. Czy chodzi o część składową, czy o jakiś inny związek? To rodzi ryzyko rozszerzenia zakresu opodatkowania.  Po drugie, pojęcie „obiektu” też nie jest zdefiniowane. Na pewno nie chodzi więc o obiekt budowlany. Być może chodzi o jakąkolwiek rzecz – również ruchomą.

Urządzenia budowlane mają być "bezpośrednio" związane z budynkiem lub obiektem z załącznika nr 4 (budowle) lub obiektami energetycznymi a dodatkowo mają być "niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem". Mam nadzieję, że to nieco ograniczy pokusę rozszerzania opodatkowania, jednakże wątpliwości dotyczące choćby transformatorów dalej pozostają (skoro jest on elementem sieci, to również jest niezbędny do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem).

Zmodyfikowano nieco definicję robót budowlanych. Aktualnie wprost wskazano, że chodzi o prace polegające na budowie, odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie lub montażu, do których stosuje się ustawę Prawo budowlane. Ten ostatni rodzaj prac może w praktyce stać się osią sporów z organami podatkowymi

W załączniku nr 4, który zawiera katalog budowli, wskazano, że budowlami będą odkryte obiekty sportowe inne niż płyta stadionu, tunel dla zawodników, trybuny, które to elementy wchodzą w skład stadionu. Brak jest przy tym dookreślenia, o jakie dokładnie obiekty sportowe może chodzić.

W załączniku znaleźć również można obiekt określony jako „konstrukcja wsporcza inna niż wymieniona w załączniku”. W tym przypadku również próżno szukać wskazówek, o jakie obiekty może chodzić. W tym zakresie trudno projekt uznać za precyzyjny.

Kolejne projekty zmian w zakresie podatku od nieruchomości są jak tanie suplementy diety – przyzwyczailiśmy się już do ich zażywania, choć nie znamy do końca efektów ich działania".

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Księgowość
Jak przygotować się do JPK_KR_PD? Cyfryzacja rozliczania podatku dochodowego opłaci się wszystkim?
08 paź 2024

Podatki dochodowe stanowią istotną część dochodów budżetu państwa. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2024 roku - jak podało Ministerstwo Finansów - do budżetu państwa wpłynęło z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) 58,75 miliarda złotych, a z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) 41,7 miliarda złotych. Od 2025 roku pierwsze firmy staną przed nowymi wyzwaniami związanymi z wprowadzeniem JPK_KR_PD. Choć nowe regulacje nakładają na firmy dodatkowe obowiązki, eksperci wskazują, że cyfryzacja systemu podatkowego może przynieść liczne korzyści, zarówno przedsiębiorcom, jak również dla skarbu państwa poprzez uszczelnienie systemu rozliczeniowego. 

Nowa (trzecia) wersja przepisów o podatku od nieruchomości. Wątpliwości dotyczące choćby transformatorów dalej pozostają
08 paź 2024

Podatek od nieruchomości przechodzi kolejne modyfikacje. Właśnie opublikowano trzecią wersję projektu ustawy, która ma na celu jego usprawnienie. Chociaż wprowadzone zmiany nie są rewolucyjne, to i tym razem podatnicy i doradcy podatkowi muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

Naruszenia prawa w Ministerstwie Finansów można zgłaszać nawet anonimowo. Minister określił procedurę przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń
07 paź 2024

Od 25 września 2024 r. obowiązuje zarządzenie Ministra Finansów z 18 września 2024 r. w sprawie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Ministerstwie Finansów. Celem tej procedury jest realizacja obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Ta nowa procedura rozszerza zakres przedmiotowy zgłoszeń oraz wprowadza możliwość anonimowego informowania o nieprawidłowościach. 

Prof. Modzelewski: firma doradcza faktycznie rządzi polityką podatkową w Polsce. Wieloletni faktyczny wakat na ulicy Świętokrzyskiej
08 paź 2024

Od prawie piętnastu lat resort finansów korzysta z usług doradczych (chyba nie za darmo) co najmniej jednej „międzynarodowej” czyli anglosaskiej firmy doradczej, która faktycznie rządzi polityką podatkową – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora Modzelewskiego, to jeden z objawów "faktycznego wakatu" na stanowisku ministra finansów.

Cudzoziemcy od 2025 r. tylko na etacie. Krytyka projektu ustawy, który wprowadza ograniczenia w zatrudnianiu
07 paź 2024

Najnowsza wersja ustawy o warunkach zatrudniania cudzoziemców w Polsce wywołuje obawy przedsiębiorców. Projekt ogranicza możliwość pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, co może negatywnie wpłynąć na rynek pracy. Konfederacja Lewiatan ostrzega przed konsekwencjami tych zmian.

Koniec blokady amerykańskich portów. Eksport do USA - duża szansa dla polskich firm
07 paź 2024

Strajk amerykańskich dokerów a sprawa polska – czy można rozpatrywać w tym świetle kwestię ubiegłotygodniowej blokady amerykańskich portów? Odbiorcy z USA generują w tym roku rekordowo dużo nowych zamówień dla polskich eksporterów, na szczęście krótki czas blokady amerykańskich portów nie powinien wpłynąć na ich sprzedaż - ocenia Allianz Trade.

Hołownia: Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną
05 paź 2024

Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną, tej sprawy nie odpuścimy - deklarował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Mówił też o kredycie zero procent, rozliczeniach i zatrudnianiu w państwowych spółkach.

Nakaz ujawniania informacji o uzgodnieniach podatkowych narusza prawo do prywatności klienta. Wyrok TSUE
03 paź 2024

Przepis nakazujący pośrednikom ujawnianie organom informacji o transgranicznych uzgodnieniach podatkowych narusza szeroko rozumiane prawo do poszanowania prywatności klienta. W celu ochrony tajemnicy zawodowej z tego obowiązku zwolnić się może prawnik, jednak warunkiem jest poinformowanie o tym innego pośrednika. Wyrokiem z 29 lipca 2024 r. TSUE potwierdził, że obowiązek nie dotyczy sytuacji gdy inny pośrednik nie jest klientem prawnika. W Polsce nakaz nie może obejmować adwokatów i radców prawnych (sprawa C 623/22, Belgian Association of Tax Lawyers i in., przeciwko Premier minister).

Ryczałt 2025 (od przychodów ewidencjonowanych): limity, stawki, najem prywatny, działalność gospodarcza
04 paź 2024

Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2025 roku? Kto może płacić ryczałt w 2025 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2025 r.? Jakie stawki ryczałtu obowiązywać będą w przyszłym roku?

Ostateczny termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Jakie skutki prawne upływu tego terminu? Kary, przedawnienie
04 paź 2024

W ostatnim czasie wiele się mówi o zachowaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Zwolennikami doktryny „work-life-balans” nie są już tylko pracownicy, ale coraz częściej przekonują się do niej również pracodawcy, oferując co rusz nowe przywileje swoim współpracownikom. Jednym, nierzadko spotykanym jest udzielenie pracownikom dodatkowych, płatnych dni wolnych np. z okazji urodzin. Jest to jednak dobrowolność zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika. Przywilejem pracownika, który z pewnością pomoże zachować równowagę w życiu, jest urlop wypoczynkowy. Udzielenie go jest jednym z obowiązków pracodawcy, którego nieprzestrzeganie podlega karze grzywny. 

pokaż więcej
Proszę czekać...