REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do JPK_KR_PD? Cyfryzacja rozliczania podatku dochodowego opłaci się wszystkim?

Jak przygotować się do JPK_KR_PD? Cyfryzacja rozliczania podatku dochodowego opłaci się wszystkim?
Jak przygotować się do JPK_KR_PD? Cyfryzacja rozliczania podatku dochodowego opłaci się wszystkim?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podatki dochodowe stanowią istotną część dochodów budżetu państwa. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2024 roku - jak podało Ministerstwo Finansów - do budżetu państwa wpłynęło z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) 58,75 miliarda złotych, a z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) 41,7 miliarda złotych. Od 2025 roku pierwsze firmy staną przed nowymi wyzwaniami związanymi z wprowadzeniem JPK_KR_PD. Choć nowe regulacje nakładają na firmy dodatkowe obowiązki, eksperci wskazują, że cyfryzacja systemu podatkowego może przynieść liczne korzyści, zarówno przedsiębiorcom, jak również dla skarbu państwa poprzez uszczelnienie systemu rozliczeniowego. 

JPK_KR_PD - nowe obowiązki już od 1 stycznia 2025 r.

Odkąd Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że obowiązkowe rozliczanie CIT w formie elektronicznej wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 roku, polskie firmy stanęły w obliczu kolejnego wyzwania organizacyjno-legislacyjnego. W ostatnim czasie mówi się na temat szeregu zmian w sposobie gromadzenia danych księgowych, a także modernizacji zaplecza technologicznego w kontekście przygotowania do wdrożenia JPK_KR_PD. Przedsiębiorstwa muszą dostosować swoje systemy księgowe do nowych wymogów. To nie tylko wiąże się ze sporymi wydatkami wynikającymi z inwestycji w technologię, ale także zaplecza wiedzy po stronie działów księgowych.

- W 2025 roku obowiązek przekazania danych w formie nowych ujednoliconych struktur logicznych w podatkach dochodowych obejmie podatkowe grupy kapitałowe oraz podatników CIT, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 milionów euro. W przypadku firm, które nie mają jeszcze pewności, czy kwalifikują się do tego obowiązku z początkiem 2025 r., warto, aby zaczęły się przygotowywać już teraz. Wczesne działania pozwolą uniknąć sytuacji, w której będą zaskoczone i niegotowe na wprowadzenie tych zmian. Lepiej przygotować się na wszelki wypadek niż stanąć przed wyzwaniem bez odpowiednich narzędzi i zasobów – mówi Monika Zaród – Head of Innovation & Software Products w NTT DATA Business Solutions, firmie specjalizującej się we wdrożeniach systemów ERP. 

REKLAMA

Autopromocja

Czy wystarczy czasu na wdrożenie JPK_KR_PD?

Wśród licznych głosów płynących ze środowisk biznesowych można wywnioskować, że przedsiębiorcy obawiają się, że czas, jaki został im na przygotowania jest zbyt krótki. Co ważniejsze, wdrożenie JPK_KR_PD w przypadku niektórych firm wiąże się z dużymi nakładami finansowymi oraz koniecznością zmiany sposobu agregacji danych księgowych, w tym wprowadzenia nowych kont, zmiany dekretacji oraz stosowania nowych znaczników podczas księgowania. Przedsiębiorcy zwracają również uwagę na konieczność generowania plików XML zawierających bardzo dużą liczbę rekordów, co stwarza dodatkowe trudności. Co więcej, niektóre wytyczne Ministerstwa Finansów nie są jednoznaczne w interpretacji, co wprowadza dodatkową niepewność i opóźnia proces przygotowań. Jednak jak przekonuje Monika Zaród, wszelkiego rodzaju zawiłości to proces przejściowy, któremu nie tylko trzeba, ale warto poświęcić czas, aby uzyskać wymierne efekty.

- Obecnie wyzwań jest wiele, co jest naturalne przy wprowadzaniu nowych regulacji, jednak będziemy je rozwiązywać krok po kroku. Każda nowa struktura podatkowa budzi emocje i niepewność czy przedsiębiorstwa sprostają tym wyzwaniom. Podobnie było przy wprowadzaniu elektronicznego rozliczania VAT – na początku wywoływało to obawy i sceptycyzm. W przypadku VAT wdrożenie również trwało długo, ale obecnie możemy dokonać je w ciągu dwóch dni. Za kilka lat, gdy spojrzymy wstecz, prawdopodobnie stwierdzimy, że elektroniczne rozliczanie CIT jest o wiele łatwiejsze niż dziś nam się wydaje – mówi Zaród. 

Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Kluczem do sprawnego przygotowania się do wprowadzenia JPK_KR_PD jest umiejętne rozplanowanie działań oraz ścisła współpraca z Ministerstwem Finansów. 

Regularne śledzenie aktualizacji na stronach resortu jest niezbędne, gdyż Ministerstwo stale uzupełnia bazę pytań i odpowiedzi, wyjaśniając wątpliwości dotyczące nowych regulacji. Dodatkowo, na bieżąco wprowadzane są kolejne wytyczne, które mogą wpływać na proces wdrożenia.

- Liczymy na gotowość Ministerstwa Finansów do bieżącego odpowiadania na pytania związane z JPK_KR_PD. Strona z pytaniami i odpowiedziami już została uruchomiona i pierwsze odpowiedzi zaczynają się pojawiać. Możemy spodziewać się, że ta baza będzie się szybko rozrastać, podobnie jak miało to miejsce przy wprowadzeniu VAT7, gdzie treści przybywało w błyskawicznym tempie. W przypadku JPK_KR_PD będzie zapewne podobnie, co pomoże rozwiązać wiele kwestii interpretacyjnych. Liczymy, że te interpretacje będą działać na korzyść podatników i znacznie ułatwią im pracę. Ważne jest jednak, abyśmy jasno komunikowali, z czym mamy problemy, bo bez tego nie uzyskamy potrzebnych odpowiedzi – tłumaczy ekspertka NTT DATA Business Solutions. 

Technologia szyta na miarę przedsiębiorstwa

W procesie przygotowawczym do JPK_KR_PD firmy nie są pozostawione same sobie – mogą liczyć na wsparcie zewnętrznych dostawców systemów ERP, którzy odpowiadają za technologiczny aspekt całego procesu. Konsultanci tych firm pozostają do dyspozycji przedsiębiorców i są w stanie przeprowadzić szczegółową analizę systemu oraz procesów księgowych klienta. Ich zadaniem jest wskazanie elementów wymagających zmian oraz dostarczenie konkretnych wskazówek, które ułatwią proces konfiguracji nowych struktur. Dlatego tutaj również znaczącą rolę odgrywa komunikacja na linii zespół księgowy – dostawca ERP. 

- Wspierając firmy w przygotowaniach do elektronicznego rozliczania CIT, kluczowe jest słuchanie potrzeb klientów. Mając doświadczenie we współpracy z przedsiębiorstwami z różnych branż, które zarządzają dużymi ilościami danych, opracowujemy spersonalizowane rozwiązania, aby maksymalnie ułatwić i zautomatyzować cały proces. W sytuacjach, gdy na rynku brakuje patentów na rozwikłanie danej trudności, korzystamy z autorskich rozwiązań. Każda firma ma swoją własną specyfikę działania determinowaną od profilu lub branży, stąd ważne, aby mogła liczyć na spersonalizowanie reguł rozpoznawania transakcji księgowych. Dzięki temu nasi klienci mogą skupić się na skrupulatnym i rzetelnym gromadzeniu informacji finansowych, mając pewność, że pozostałe kroki księgowania będą maksymalnie zautomatyzowane – mówi Michał Mitruś, konsultant SAP w NTT DATA Business Solutions odpowiedzialny za rozwój nowej struktury.

Szybsza weryfikacja danych, mniej kontroli podatkowych

Zdaniem ekspertów, JPK_KR_PD to wymóg, który w dłuższej perspektywie ma na celu ułatwienie pracy zarówno urzędów skarbowych, jak i firm, przynosząc realne korzyści obu stronom. Dla organów podatkowych oznacza to efektywne zarządzanie informacjami podatkowymi.

- JPK_KR_PD zapewni lepszą kontrolę nad podatnikami, dając pełny wgląd w operacje finansowe przedsiębiorstw. To pozwala na szybszą analizę danych pod kątem potencjalnych nadużyć i błędów podatkowych. Dodatkowo, umożliwia przeprowadzanie analizy bez potrzeby zapowiadania kontroli czy fizycznej obecności kontrolera skarbowego w firmie, co znacząco przyspiesza cały proces i redukuje koszty związane z kontrolą. Innymi słowy, po prostu uszczelni system podatkowy – zwraca uwagę Monika Zaród. 

Tymczasem przedsiębiorstwa, prowadząc księgowość na tak skrupulatnym poziomie, mogą uchronić się przed nieprawidłowościami, które podlegają karze. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Z punktu widzenia podatnika, nowa, tym razem już obligatoryjna schema przynosi przede wszystkim korzyść w postaci uproszczenia procesu przygotowania rozliczenia podatku dochodowego (RPD). Dzięki temu przedsiębiorstwa oszczędzają czas pracowników odpowiedzialnych za przygotowywanie danych. Jednocześnie zmniejsza się ryzyko błędów, które w niektórych przypadkach mogą zostać całkowicie wyeliminowane. Standaryzacja danych ułatwia również ich analizę, co usprawnia procesy raportowania finansowego. Dodatkowo, uproszczona i bardziej przejrzysta komunikacja z urzędami skarbowymi, związana z pełnym przekazaniem dokumentacji dotyczącej części RPD, znacznie ułatwi firmom spełnianie wymogów podatkowych – kontynuuje Monika Zaród, Head of Innovation & Software Products w NTT DATA Business Solutions. 

Firmy mają przed sobą wiele pracy, aby dostosować się do JPK_KR_PD. Jednak wszystko wskazuje na to, że nowa, zdigitalizowana rzeczywistość pozwoli zapobiec karom podatkowym, optymalizując przy tym procesy rozliczeń z fiskusem. Co ważne, jest również szansa, że przesyłanie ujednoliconej dokumentacji sprawi, że przedsiębiorcy będą mogli uniknąć częstych kontroli podatkowych, ponieważ organy będą mogły szybciej weryfikować dane.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA