W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?
- Możliwość przekazania 1,5% podatku rolnego
- W 2025 roku można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch podmiotów uprawnionych
- Jakie podmioty mogą otrzymać 1,5 proc. podatku rolnego?
Możliwość przekazania 1,5% podatku rolnego
Przepisy od zeszłego roku pozwalają przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz podmiotów uprawnionych. Może to zrobić podatnik podatku rolnego będący osobą fizyczną oraz podatnik podatku rolnego będący rolniczą spółdzielnią produkcyjną. Ale w 2024 roku żaden z podmiotów wnioskujących o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5% należnego podatku rolnego nie spełnił warunków określonych w przepisach.
W 2025 roku można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch podmiotów uprawnionych
Ministerstwo Finansów informuje, że podatnicy będący osobami fizycznymi lub rolniczymi spółdzielniami produkcyjnymi mogą przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz podmiotów uprawnionych. Można to zrobić co do zasady od 1 marca do 15 listopada danego roku- tj. złożyć wniosek na formularzu RPU-1 zgodnie ze wzorem określonym przez Ministra Finansów.
Warunkiem przekazania 1,5% podatku rolnego jest zapłata w pełnej wysokości tego podatku za dany rok podatkowy.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku rolnym podatnicy tego podatku będący osobami fizycznymi lub rolniczymi spółdzielniami produkcyjnymi mogą przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz:
1) związku zawodowego rolników indywidualnych,
2) związku rewizyjnego zrzeszającego rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub
3) Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych
- jeśli podmioty te zostaną wpisane na listę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że na 2025 rok zostały wpisane dwie organizacje:
Krajowy Związek Rewizyjny Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych,
OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.
W związku z tym podatnicy podatku rolnego mogą do 15 listopada 2025 r. złożyć wniosek na formularzu RPU-1 do wójta, burmistrza, prezydenta miasta, właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów, wskazując jako podmiot uprawniony jedną z dwóch ww. organizacji.
Warto wiedzieć, że gdy obowiązek podatkowy w podatku rolnym ciąży solidarnie na kilku współwłaścicielach (współposiadaczach), organ podatkowy przekazuje 1,5% należnego podatku rolnego za dany rok podatkowy od kwoty zapłaconej z tytułu tego podatku przez współwłaściciela (współposiadacza), na rzecz podmiotu uprawnionego wybranego przez tego współwłaściciela (współposiadacza).
W przypadku podpisania wniosku RPU-1 przez więcej niż jednego podatnika wniosek należy złożyć wraz z załącznikiem ZRPU-1. Załącznik ZRPU-1 służy do wykazywania danych pozostałych podatników w przypadku składania jednego wniosku RPU-1 przez współwłaścicieli (współposiadaczy) nieruchomości. Jeden wniosek RPU-1 może być złożony przez nie więcej niż trzech współwłaścicieli (współposiadaczy).
Wspólne złożenie wniosku wymaga złożenia podpisów przez podatników lub osoby reprezentujące podatników oraz podania danych identyfikacyjnych podatników w załączniku ZRPU-1. W przypadku, gdy wniosek RPU-1 dotyczy więcej niż trzech podatników należy wypełnić dodatkowy wniosek. Jeżeli dodatkowy wniosek składa więcej niż jeden podatnik, należy złożyć również załącznik ZRPU-1.
Jakie podmioty mogą otrzymać 1,5 proc. podatku rolnego?
Na podstawie ustawy o podatku rolnym organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów, na wniosek podatnika podatku rolnego będącego osobą fizyczną oraz będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną, przekazuje kwotę w wysokości 1,5 proc. należnego podatku rolnego na rzecz wybranego przez podatnika:
- związku zawodowego rolników indywidualnych (na podstawie ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych) lub
- związku rewizyjnego zrzeszającego rolnicze spółdzielnie produkcyjne (na podstawie ustawy o prawie spółdzielczym) lub
- Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych (na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników).
Aby takie podmioty zostały wpisane na listę uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego, muszą spełnić warunki określone w ustawie o prawie spółdzielczym, w ustawie o społeczno-zawodowych organizacjach rolników lub w ustawie o związkach zawodowych rolników indywidualnych. No i oczywiście trzeba złożyć wniosek o wpis na tę listę. Wniosek składa się na piśmie w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy do ministra właściwego do spraw rolnictwa.
Podstawa prawna:
Art. 6d.1. ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym.
Art. 8b ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. o związkach zawodowych rolników indywidualnych.
Art. 257a ust. 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze.
Art. 35a ust. 1 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników.