W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów / Shutterstock

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Możliwość przekazania 1,5% podatku rolnego

Przepisy od zeszłego roku pozwalają przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz podmiotów uprawnionych. Może to zrobić podatnik podatku rolnego będący osobą fizyczną oraz podatnik podatku rolnego będący rolniczą spółdzielnią produkcyjną. Ale w 2024 roku żaden z podmiotów wnioskujących o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5% należnego podatku rolnego nie spełnił warunków określonych w przepisach.

Autopromocja

W 2025 roku można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch podmiotów uprawnionych

Ministerstwo Finansów informuje, że podatnicy będący osobami fizycznymi lub rolniczymi spółdzielniami produkcyjnymi mogą przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz podmiotów uprawnionych. Można to zrobić co do zasady od 1 marca do 15 listopada danego roku- tj. złożyć wniosek na formularzu RPU-1 zgodnie ze wzorem określonym przez Ministra Finansów.

Warunkiem przekazania 1,5% podatku rolnego jest zapłata w pełnej wysokości tego podatku za dany rok podatkowy.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku rolnym podatnicy tego podatku będący osobami fizycznymi lub rolniczymi spółdzielniami produkcyjnymi mogą przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz:
1) związku zawodowego rolników indywidualnych,
2) związku rewizyjnego zrzeszającego rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub
3) Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych
- jeśli podmioty te zostaną wpisane na listę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że na 2025 rok zostały wpisane dwie organizacje:
Krajowy Związek Rewizyjny Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych,
OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

W związku z tym podatnicy podatku rolnego mogą do 15 listopada 2025 r. złożyć wniosek na formularzu RPU-1 do wójta, burmistrza, prezydenta miasta, właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów, wskazując jako podmiot uprawniony jedną z dwóch ww. organizacji.

Warto wiedzieć, że gdy obowiązek podatkowy w podatku rolnym ciąży solidarnie na kilku współwłaścicielach (współposiadaczach), organ podatkowy przekazuje 1,5% należnego podatku rolnego za dany rok podatkowy od kwoty zapłaconej z tytułu tego podatku przez współwłaściciela (współposiadacza), na rzecz podmiotu uprawnionego wybranego przez tego współwłaściciela (współposiadacza).

W przypadku podpisania wniosku RPU-1 przez więcej niż jednego podatnika wniosek należy złożyć wraz z załącznikiem ZRPU-1. Załącznik ZRPU-1 służy do wykazywania danych pozostałych podatników w przypadku składania jednego wniosku RPU-1 przez współwłaścicieli (współposiadaczy) nieruchomości. Jeden wniosek RPU-1 może być złożony przez nie więcej niż trzech współwłaścicieli (współposiadaczy).

Wspólne złożenie wniosku wymaga złożenia podpisów przez podatników lub osoby reprezentujące podatników oraz podania danych identyfikacyjnych podatników w załączniku ZRPU-1. W przypadku, gdy wniosek RPU-1 dotyczy więcej niż trzech podatników należy wypełnić dodatkowy wniosek. Jeżeli dodatkowy wniosek składa więcej niż jeden podatnik, należy złożyć również załącznik ZRPU-1.

Jakie podmioty mogą otrzymać 1,5 proc. podatku rolnego?

Na podstawie ustawy o podatku rolnym organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów, na wniosek podatnika podatku rolnego będącego osobą fizyczną oraz będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną, przekazuje kwotę w wysokości 1,5 proc. należnego podatku rolnego na rzecz wybranego przez podatnika:
- związku zawodowego rolników indywidualnych (na podstawie ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych) lub
- związku rewizyjnego zrzeszającego rolnicze spółdzielnie produkcyjne (na podstawie ustawy o prawie spółdzielczym) lub
- Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych (na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników).

Aby takie podmioty zostały wpisane na listę uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego, muszą spełnić warunki określone w ustawie o prawie spółdzielczym, w ustawie o społeczno-zawodowych organizacjach rolników lub w ustawie o związkach zawodowych rolników indywidualnych. No i oczywiście trzeba złożyć wniosek o wpis na tę listę. Wniosek składa się na piśmie w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy do ministra właściwego do spraw rolnictwa. 

Podstawa prawna:
Art. 6d.1. ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym.
Art. 8b ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. o związkach zawodowych rolników indywidualnych.
Art. 257a ust. 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze.
Art. 35a ust. 1 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników. 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]
18 kwi 2025

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT to nie jest deregulacja gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza
18 kwi 2025

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów
16 kwi 2025

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku
15 kwi 2025

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?
15 kwi 2025

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?
15 kwi 2025

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu
16 kwi 2025

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób
15 kwi 2025

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły
15 kwi 2025

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?
11 kwi 2025

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

pokaż więcej
Proszę czekać...