Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?
- Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego?
Praca księgowego składa się z wielu obowiązków związanych z prowadzeniem i kontrolowaniem dokumentacji finansowej firmy. Muszą oni nie tylko prowadzić księgi i przygotowywać różnego rodzaju deklaracje, raporty i rozliczenia, lecz również śledzić zmiany w przepisach, edukować klientów oraz zapewnić im wysoką jakość usług. W takim zmiennym środowisku programy do zarządzania biurem rachunkowym mogą okazać się dużym wsparciem. Sprawiają, że codzienna praca będzie bardziej zautomatyzowana i prostsza.
REKLAMA
Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?
Wiele biur rachunkowych korzysta z tych samych narzędzi przez lata. Przyzwyczajają się do ich funkcjonalności, akceptując tym samym ich wady. Jednakże z biegiem lat widać, że wykorzystywane systemy przestają spełniać oczekiwania. Często związane jest to z rosnącą liczbą klientów, większymi wymaganiami dotyczącymi raportowania czy potrzebą pracy zdalnej. Problemy zwykle zaczynają się od drobnych trudności, takich jak długie czasy przetwarzania danych, ręczne wprowadzanie faktur czy brak synchronizacji informacji w zespole. Z biegiem czasu mogą jednak narastać, stając się poważnym utrudnieniem w codziennej pracy.
Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego?
Product Manager Symfonii eBiuro oraz ekosystemu dla biur rachunkowych i mikroprzedsiębiorców Agata Wójcik przekazała, że przy zmianie oprogramowania, dla biur rachunkowych kluczowe jest przede wszystkim, aby dostawca oferował spójny ekosystem rozwiązań, które bezproblemowo współpracują i umożliwiają płynną wymianę danych. Potwierdzają to nie tylko branżowe raporty, ale również nasze wewnętrzne badanie z początku roku. Dlatego istotną rolę odgrywa integracja między aplikacjami, na których pracują księgowi, panel klienta umożliwiający łatwą wymianę dokumentów i komunikację między biurem rachunkowym a klientem oraz wdrożenie archiwum elektronicznego dla dokumentów papierowych - powiedziała.
Wójcik dodała, że warto zwrócić uwagę także na bezpieczeństwo danych. Nowoczesne systemy powinny gwarantować ochronę informacji, najlepiej poprzez rozwiązania chmurowe - zauważyła. Jako kolejną istotną rzecz, wskazała funkcjonalność, która przekładać się będzie na automatyzację wielu rutynowych zadań,co znacząco usprawnia pracę biura rachunkowego. Nie bez znaczenia pozostaje intuicyjność interfejsu – warto wcześniej przetestować system, by upewnić się, że jest łatwy w obsłudze. Dobre wsparcie techniczne ze strony dostawcy może okazać się nieocenione, zwłaszcza podczas migracji danych - dodała. Ekspertka wskazała, że warto sprawdzić, czy program umożliwia integrację z innymi systemami, takimi jak KSeF, co zapewnia zgodność z przepisami i ułatwia prowadzenie księgowości.
REKLAMA
REKLAMA