Z dużej chmury mały deszcz – system do obsługi zgłoszeń celnych wywozowych AES działa

Izabella Tymińska
Zajmuje się doradztwem z zakresu przepisów prawa celnego, importem i eksportem towarów i usług, analizą finansowo-ekonomiczną kontraktów międzynarodowych.
rozwiń więcej
Z dużej chmury mały deszcz – system do obsługi zgłoszeń celnych wywozowych AES działa / Shutterstock

Z dniem 31 października 2024 odłączono działający do tej pory system do obsługi zgłoszeń celnych wywozowych AES/ECS i zastąpiono go systemem AES Plus. Jest to ogólnounijny program do walidacji i weryfikacji zgłoszeń celnych w procedurze wywozu.

Sądny dzień

Czwartek 31 października 2024 był dniem, którego wszyscy się obawiali tj zarówno przedsiębiorcy, jak i funkcjonariusze celno skarbowi, ponieważ po kilkukrotnym przesuwaniu terminu nastał dzień, kiedy to o 8 rano przełączono systemy do obsługi zgłoszeń celnych wywozowych (tranzytowych również)

Wszyscy obawiali się niekończących się kolejek pod urzędem celnym i rewizji na każdej przesyłce, gdyż nikt nie wiedział jak zachowa się nowo uruchomiony system AES Plus.

Założenia były następujące że każda przesyłka musi zostać przedstawiona w Urzędzie celno skarbowym do wywozu towaru a automatycznie będą odprawiane tylko przesyłki gdzie eksporter posiada AEO F.

Rzeczywistość

W obawie o szybkie załatwianie spraw, w dniu 31 października włączono automat na wszystkich przesyłkach obsługujący zgłoszenia celne do 75 minut. Funkcjonariusze celno skarbowi i tak starali się zwalniać szybciej przesyłki niż włączony automat.

Nie zwracano uwagi na pozwolenia na miejsca uznane, sposób nakładania zamknięć celnych na wszystkich przesyłkach, a to tylko po to, aby nie było niepotrzebnego „buntu” przedsiębiorców i agencji celnych oraz stojących i czekających przewoźników.

Jak być powinno

Prawda jest taka, że odprawa towaru w automacie w żaden sposób nie zabezpiecza ryzyk wynikających ograniczeń taryfowych i pozataryfowych w wywozie. Przedsiębiorcy nie mają czasu na bieżąco śledzić zmian w przepisach i dostosowywać się do nich, najczęściej w krótkim czasie. Agenci celni za te ryzyka nie odpowiadają z wyjątkiem tych, gdzie występują sankcje nałożone na Białoruś i Rosję w wywozie, a tak naprawdę obejmują też wysyłki do innych krajów również, gdyż uprawiany jest na dużą skalę reeksport tych towarów na zakazane terytoria.

Przesyłki miały być odprawiane „ręcznie” przez funkcjonariuszy celno skarbowych i w wielu przypadkach z weryfikacją dokumentów i towaru. Ponadto wszystkie przesyłki (z wyjątkiem identyfikowalnych) zarówno w miejscach uznanych, jak i tych pod urzędem celno skarbowym miały być plombowane. 

Podsumowanie

W obawie o szybkość odpraw celnych nie zastosowano w urzędach celno skarbowych procedury standardowej (ręcznej) do obsługi zgłoszeń celnych. MF zabezpieczając się przed uzasadnionymi pretensjami szeroko rozumianych przedsiębiorców (eksporterów, spedytorów, przewoźników, agencje celne), nie zważając na ryzyka w wywozie uruchomiło automatyczną obsługę zgłoszeń celnych i tym sposobem wszystkie przesyłki do wywozu są zwalnianie maksymalnie w czasie 75 minut.

Pytanie – ciekawe, jak długo będzie działał automat na procedurze wywozu? To pytanie pozostaje na tą chwilę bez odpowiedzi, ale szybko dowiemy się wszyscy wówczas, kiedy zostanie wyłączony.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Księgowość
Ulga termomodernizacyjna w 2025 r.: Z tej ulgi skorzystasz, jeśli poniesiesz wydatki na termomodernizację domu jednorodzinnego. Jaki jest limit odliczenia?
14 lis 2024

Rozliczając PIT w 2025 roku podatnicy mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalna kwota odliczenia dla jednego podatnika to 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach jednorodzinnych, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem.

Nowe zasady wakacji składkowych dla przedsiębiorcy w sporze z ZUS, w związku z Małym ZUS Plus. Trzeba wybrać odpowiedni kod tytułu ubezpieczenia
14 lis 2024

Są już nowe zasady wakacji składkowych dla właścicieli firm pozostających w sporze z ZUS, w związku z Małym ZUS Plus. ZUS wskazuje, że przedsiębiorcy korzystający z wakacji składkowych będą mogli wybrać odpowiedni kod tytułu ubezpieczenia, np. 05-14, 05-74 lub 05-94, zależnie od podstawy wymiaru składek.

Znaczenie ESG w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Od kiedy i jak wdrażać nowe przepisy?
13 lis 2024

Od 2024 roku duże przedsiębiorstwa publiczne w Unii Europejskiej, takie jak spółki giełdowe, banki oraz zakłady ubezpieczeń, zostaną zobligowane do raportowania kwestii środowiskowych, społecznych oraz związanych z zarządzaniem (ESG) na mocy nowych wytycznych dyrektywy CSRD. 

Uszkodzenie towarów w transporcie lub niedostarczenie ich na czas. Kiedy przewoźnik może się powołać na siłę wyższą? Prawo przewozowe, Konwencja CMR, kodeks cywilny
13 lis 2024

Klęski żywiołowe takie jak powódź, śnieżyce, nawalne opady deszczu, zamknięcie granicy, strajki, zamieszki i inne tego typu nadzwyczajne zdarzenia mogą spowodować problemy z transportem towarów, w tym z dostarczeniem ich na czas bądź utratą lub uszkodzeniem. Przewoźnik nie ma wpływu na ich wystąpienie i nie jest w stanie zapobiec ich konsekwencjom. Czy takie okoliczności dają podstawy do powołania się na siłę wyższą?

InPost zaczyna wysyłać paczki z Polski do maszyn Paczkomat® lub punktu PUDO w 7 europejskich krajach
14 lis 2024

Grupa InPost uruchomiła usługę dostaw międzynarodowych pomiędzy Polską a Francją, Hiszpanią, Portugalią, Włochami, Belgią, Holandią oraz Luksemburgiem (usługa cross network). Umożliwi to zarówno sklepom internetowym, jak i klientom indywidualnym szybką wysyłkę i dostawy za granicę, przy najniższej na rynku cenie. Usługa jest dostępna dla biznesowych i indywidualnych klientów InPost

To już pewne: takie będą wszystkie nowe terminy dotyczące obowiązku e-fakturowania. Jest nowa ustawa o KSeF
13 lis 2024

5 listopada Ministerstwo Finansów opublikowało rządowy projekt ustawy dotyczący obowiązkowego wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF).  W ten sposób realizuje część reformy z Krajowego Planu Odbudowy i Wzmacniania Odporności - KPO. Znane są już wszystkie terminy wdrożenia fakturowania w systemie KSeF.

Prof. Modzelewski: Dlaczego wdrożenie obowiązkowego KSeF skończy się fiaskiem; nie usunięto zasadniczych błędów faktur ustrukturyzowanych
12 lis 2024

Opublikowano wreszcie nowelizację nowelizacji przepisów dotyczących faktur ustrukturyzowanych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministra Finansów (które podatnicy przyjęli z ulgą i zadowoleniem), nie usunięto zasadniczych błędów tej koncepcji, a proponowane zmiany mają charakter wręcz kosmetyczny. Czyli dalej forsowany jest absurdalny, kosztowny, szkodliwy politycznie i w sumie niewdrażalny projekt niewiadomego autorstwa, który doprowadzi do całkowitej destrukcji systemu rozliczeń i dokumentowania sprzedaży i zakupów w obrocie gospodarczym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych. 

Prof. Modzelewski: Dlaczego wdrożenie obowiązkowego KSeF skończy się fiaskiem; nie usunięto zasadniczych błędów faktur ustrukturyzowanych
12 lis 2024

Opublikowano wreszcie nowelizację nowelizacji przepisów dotyczących faktur ustrukturyzowanych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministra Finansów (które podatnicy przyjęli z ulgą i zadowoleniem), nie usunięto zasadniczych błędów tej koncepcji, a proponowane zmiany mają charakter wręcz kosmetyczny. Czyli dalej forsowany jest absurdalny, kosztowny, szkodliwy politycznie i w sumie niewdrażalny projekt niewiadomego autorstwa, który doprowadzi do całkowitej destrukcji systemu rozliczeń i dokumentowania sprzedaży i zakupów w obrocie gospodarczym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych. 

Wdrażanie ustawy o sygnalistach. Ważna data dla firm: 1 stycznia 2025 r.
12 lis 2024

Ustawa o sygnalistach weszła w życie 25 września 2024 r. Na jej mocy wiele firm ma obowiązek wyznaczenia osoby, która będzie przyjmowała zgłoszenia wewnętrzne od pracowników. Stan zatrudnienia należy pierwszy raz ustalić na dzień 1 stycznia 2025 r. i również na ten dzień trzeba mieć przygotowaną procedurę zgłoszeń wewnętrznych chroniącą sygnalistów. Dotyczy to tych podmiotów, których dotyczą przepisy ustawy o ochronie sygnalistów z uwagi na zatrudnienie co najmniej 50 osób.

Czy prawo pozwala zwolnić pracownika i zastąpić go sztuczną inteligencją? Adwokat: nie ma specjalnych przepisów ale etat może być zlikwidowany, gdy firma wprowadza automatyzację
13 lis 2024

Czy pracodawca ma prawo zwolnić pracowników i zastąpić ich przez sztuczną inteligencję? Jak mówi adwokat Marek Jarosiewicz, wspólnik w kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski sytuacja jest delikatna, bo sztuczna inteligencja, szczególnie w kontekście rynku pracy, wymaga jeszcze dużego doprecyzowania. – Przedsiębiorca ma prawo unowocześniać procesy w swojej firmie. Z etycznego punktu widzenia jednak powoływanie się na sztuczną inteligencję przy redukcji etatów może być wątpliwe – przyznaje mecenas Jarosiewicz. 

pokaż więcej
Proszę czekać...