DeepSeek – czy jest lepszy od ChatGPT?

Sztuczna inteligencja ChatGPT / DeepSeek – czy jest lepszy od ChatGPT? / shutterstock

Świat obiegła informacja, że Chińczycy zbudowali model sztucznej inteligencji, który osiąga zbliżony poziom precyzji do wyników ChataGPT, a jednocześnie oferuje gigantyczne oszczędności w zakresie energii. Programiści wychwalają Deep Seek pod niebiosa. Jednocześnie powstaje pytanie: jak model ten wypada na tle konkurencji w oczach użytkowników modeli językowych, którzy pracują, albo uczniów, którzy szukają wsparcia w nauce. Porównuje to dr Dominik Skowroński z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Narzędzia ewoluują, ChatGPT też

Każde cyfrowe narzędzie najpierw jest prototypem, potem wchodzi na rynek, a następnie jest rozwijane poprzez rozbudowę funkcji. Nie inaczej było z ChatemGPT. Najpierw dawał możliwość prostego dialogu, który zawierał w sobie liczne błędy. Przykładowo po zapytaniu o akcję pod Arsenałem, otrzymywaliśmy opis akcji… piłkarzy Arsenalu Londyn, która zakończyła się golem.

Natomiast obecnie znalezienie błędów w wersji Plus staje się coraz bardziej wymagające.
Wraz z biegiem czasu pojawiały się kolejne funkcjonalności:
1) Możliwość ładowania i korzystania w rozmowach z: obrazów, plików MS Office czy PDF.
2) Wyszukiwanie informacji w sieci, wraz ze wskazywaniem źródeł.
3) Asystenci GPT – funkcja, gdzie każdy z nas może wytrenować sztuczną inteligencję do specyficznych celów, takich jak np. wypełnianie wniosków, pisanie regulaminów, a także innych żmudnych prac.
4) Rozmowy głosowe – funkcja, dzięki której możemy rozmawiać niczym przez telefon z ChatemGPT. Świat, który wykreował film „Ona” z 2013 roku, gdzie pisarz zakochał się w bocie, staje się rzeczywistością.
5) Zadania – funkcja w fazie beta, dzięki której można wykorzystywać ChatGPT do regularnych zadań, od poproszenia go o propozycje muzyczne codziennie rano, po zrobienie streszczenia przeglądu prasowego na wybrany temat.

- Część z wymienionych funkcji pomimo swojej użyteczności nie jest popularna, ponieważ aby z nich korzystać, niezbędne jest korzystanie z wersji Plus. Jednocześnie są to funkcje, które z punktu widzenia osoby, która dzięki sztucznej inteligencji chce sobie ułatwić pracę, są fundamentem. W trakcie szkoleń, które prowadzę, wielu ludzi jest zaskoczonych tym, w jak wielkim stopniu może ich wesprzeć w pracy sam ChatGPT – podkreśla dr Dominik Skowroński.

Autopromocja

Jak wypada na tym tle Deep Seek

Z pytaniem „dlaczego doszło do bitwy pod Grunwaldem?” Deep Seek radzi sobie tak samo dobrze, jak ChatGPT. Wskazuje szeroki zakres czynników, wraz ze wskazaniem tych kluczowych. Jednocześnie z funkcji wymienionych powyżej na ten moment znaleźć można jedynie ładowanie plików oraz wyszukiwanie w sieci.

- Jednocześnie kiedy chciałem załadować plik w formacie PDF, który zawierał obrazki, Deep Seek poprosił mnie o oddzielenie obrazków od tekstu, co w tym przypadku wymagałoby… posiadania edytowalnej wersji tego pliku lub użycia narzędzia, np. ChatGPT, żeby rozdzielić te elementy. Z kolei kiedy chciałem wyszukać aktualne wiadomości z sieci, Deep Seek odpowiedział, że posiada dane aktualne na październik 2023 roku – mówi dr Dominik Skowroński.

A zatem z punktu widzenia człowieka, który korzysta z modeli językowych na co dzień w pracy, ale nie jest programistą, Deep Seek na dzień dzisiejszy nie stanowi alternatywy, ponieważ jego funkcjonalność jest ograniczona. Przyciągać może co najwyżej tym, że jest nieodpłatny oraz prowadzi rozmowy na poziomie innych modeli.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że Deep Seek jeszcze nie okrzepł na rynku. Kto wie, jak się potoczą jego losy, kiedy zacznie być rozwijany. Może firma skupi się na rozwoju w stronę branży IT, która już dzisiaj wychwala Deep Seek, a może z biegiem czasu doczekamy się odpowiedników funkcji, które znaleźć można w konkurencyjnych modelach i narzędzie to stanie się przedmiotem zainteresowania szerszej publiczności?

Artykuł został napisany na podstawie autorskich testów, które wykorzystują porównanie funkcji ChataGPT z Deep Seek.

dr Dominik Skowroński, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego
e-mail: dominik.skowronski@uni.lodz.pl

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
DeepSeek – czy jest lepszy od ChatGPT?
04 lut 2025

Świat obiegła informacja, że Chińczycy zbudowali model sztucznej inteligencji, który osiąga zbliżony poziom precyzji do wyników ChataGPT, a jednocześnie oferuje gigantyczne oszczędności w zakresie energii. Programiści wychwalają Deep Seek pod niebiosa. Jednocześnie powstaje pytanie: jak model ten wypada na tle konkurencji w oczach użytkowników modeli językowych, którzy pracują, albo uczniów, którzy szukają wsparcia w nauce. Porównuje to dr Dominik Skowroński z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

eCMR – kiedy wdrożenie w Polsce i Europie - harmonogram. Ponad 2 lata opóźnienia elektronicznych listów przewozowych
04 lut 2025

Elektroniczne listy przewozowe (eCMR) mają za zadanie uprościć i zdigitalizować procesy logistyczne, eliminując papierowe dokumenty. Jednak wdrażanie kluczowego rozporządzenia eFTI w UE ma poważne opóźnienia. Pierwotnie zakładano, że pierwsze platformy do wymiany informacji zaczną działać w październiku 2024 roku, a inspekcje będą miały obowiązek uwzględniać elektroniczne listy przewozowe najpóźniej od sierpnia 2025. Już wiemy, że tak się nie stanie. Choć pełne zastosowanie przepisów ma nastąpić dopiero w lipcu 2027 roku, to widać, że prace legislacyjne ruszyły do przodu. Pod koniec 2024 roku pojawił się także projekt zmian, m.in. w ustawie o transporcie drogowym, który porusza tematykę korzystania z elektronicznych listów przewozowych w Polsce. Jak dokładnie wygląda kwestia wdrożenia eCMR w naszym kraju i Europie?

Jakie cyberataki są najczęstsze? Jak się zabezpieczać? Pierwszy raport ENISA o cyberbezpieczeństwie w UE
04 lut 2025

Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) opublikowała pierwszy raport z zakresu cyberbezpieczeństwa w krajach członkowskich UE. Dokument powstały na podstawie art. 18 dyrektywy NIS 2 zawiera informacje o dojrzałości Europy w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego oraz zalecenia polityczne dotyczące eliminacji potencjalnych zagrożeń. Raport dostarcza również informacji o tym, z jakich metod najczęściej korzystają cyberprzestępcy. Okazuje się, że w większości przypadków są to ataki typu DoS / DDoS / RDoS, które stanowiły ponad 41 proc. wszystkich incydentów przeprowadzonych na terenie UE od lipca 2023 do czerwca 2024 roku. Co więcej, na celowniku cyberprzestępców znajduje się przede wszystkim administracja publiczna. O tym, jak bronić się przed cyberzagrożeniami, opowiadają eksperci Linux Polska.

Rząd uderza w e-palaczy! Nowa akcyza sprawi, że wrócą do tradycyjnych papierosów?
04 lut 2025

Nadchodzi drastyczna podwyżka podatków na e-papierosy i podgrzewacze tytoniu! Eksperci alarmują: nowe przepisy mogą doprowadzić do podwójnego opodatkowania i wzrostu cen nawet o 80 zł na sztukę. Legalny rynek stanie się nieopłacalny, a palacze mogą masowo wrócić do tradycyjnych papierosów lub sięgnąć po produkty z szarej strefy.

Działalność gospodarcza osoby z niepełnosprawnością. Refundacja PFRON, zwolnienie ze składki zdrowotnej
03 lut 2025

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mają możliwość skorzystania z różnych ulg i form pomocy. Ich zakres i wysokość zależy od stopnia posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności oraz ewentualnego prawa do renty. Poniżej przedstawione zostały informacje na temat najpowszechniejszych form wsparcia – w zakresie składki zdrowotnej oraz refundacji składek społecznych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON). Kwestia zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej opisana została z uwzględnieniem prawa przedsiębiorcy do renty.

Zmiana formy opodatkowania w 2025 r. Do kiedy i jak może to zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą?
03 lut 2025

Początek każdego roku kalendarzowego to dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą okazja do analizy wyniku finansowego firmy. Czasami okazuje się, że stosowany dotąd sposób rozliczeń przestał być opłacalny lub nie sprawdził się. Zbyt niskie przychody, przekroczenie obowiązujących limitów czy też zmiana skali działalności skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

Uwaga! Twój e-mail do urzędu może być nieważny. Ministerstwo Finansów wyjaśnia pułapkę e-Doręczeń
03 lut 2025

Czy twoje pismo do urzędu faktycznie dotarło na czas? Ministerstwo Finansów ostrzega: liczy się data nadania, a nie potwierdzenie odbioru! Sprawdź, jak uniknąć kosztownych konsekwencji przy wysyłce dokumentów drogą elektroniczną.

Cyfrowy obieg dokumentów do podpisu w małych i dużych firmach
03 lut 2025

Nowoczesny obieg dokumentów do podpisu to przyszłość Twojej firmy. Eliminuje opóźnienia, ogranicza ryzyko błędów i gwarantuje bezpieczeństwo danych. Wprowadź cyfrowe rozwiązania i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać.

Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką (niezdolny do służby ale zdolny do pracy). Czy ma prawo do podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?
03 lut 2025

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC
31 sty 2025

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

pokaż więcej
Proszę czekać...