Czy decydując się na import z Chin warto podpisać kontrakt handlowy z chińską firmą?

ChinskiRaport.pl
Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm
rozwiń więcej
Chiny; Czy decydując się na import z Chin warto podpisać kontrakt handlowy z chińską firmą?
Chińskie prawo jest skomplikowane i bardzo często niejasne dla przedsiębiorców chcących robić biznes z Chinami. W dodatku jest to całkiem nowy system prawa, który ulega ciągłej ewolucji. Jak sobie poradzić w tej pajęczynie chińskich przepisów i wyzwań. Wiele firm zastanawia się jak w najlepszy sposób zabezpieczyć swoją transakcje handlową przeprowadzając handel z Chinami.

Jednym z zalecanych środków chroniących przedsiębiorcę jest kontrakt handlowy, oczywiście jeżeli przeprowadziliśmy wcześniej rzetelne sprawdzenie chińskiej firmy (weryfikację dokumentów i rejestracji chińskiej firmy a nie przeczytanie samej strony www).

Autopromocja

Bardzo często polskie firmy nie decydują się na spisanie prawnie wiążącego kontraktu handlowego prowadząc handl i import z Chin, dlaczego? Otóż wśród przedsiębiorców istnieje przekonanie, że nie warto, że nic to nie itd. Poniżej prezentujemy listę najczęstszych argumentów jakie polskie firmy podają jako argumenty przeciwko kontraktom handlowym z Chinami wraz z kontrargumentacją.

"To są dodatkowe koszta związane z importem z Chin"

Bardzo częstą motywacją jest oszczędność. Kontrakt handlowy to dodatkowy koszt co skutecznie odrzuca wielu polskich  przedsiębiorców. Jest to dość szokujące biorąc pod uwagę że koszty sporządzenia umowy są bardzo małe w porównaniu do kosztów z jakimi wiąże się cały proces importu z Chin. Dodatkowo mimo wielu przypadków nieuczciwych firm wiele osób wysyła pieniądze nieznajomym chińskim firmom w ciemno. Przy wysyłce pieniędzy do Chin warto wybrać sprawdzony sposób płatności.. Dopiero gdy pojawia się kłopot na przykład niezgodność towaru z opisem czy w ogóle brak jakiejkolwiek przesyłki z Chin, firma zastanawiają się jakie kroki podjąć. Oczywiście wtedy firmy żałują, że nie spisały kontraktu handlowego.

"Chińska firma jest sprawdzona i uczciwa. Szkoda zawracać sobie głowę kontraktem"

Jeżeli przeprowadziłeś weryfikację firmy z chin, masz z nią dobry kontakt i jesteś pewien, że Cię nie oszukają to i tak  warto mieć spisane wszelkie ustalenia na papierze. Spisać powinniśmy nie tylko kto komu płaci ile pieniędzy, kiedy, w jakiej walucie, za co,  kto pokrywa koszty transportu, oraz wiele innych ważnych ustaleń. Jasne ustalenie warunków współpracy wcześniej pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych nieporozumień. Kontrakt powinien klarownie opisywać wszelkie warunki transakcji handlowej z chińską firmą.

"Kontrakt jest bezwartościowy nie będę jechał się procesować do Chin"

Faktycznie, bardzo często wytoczenie sprawy sądowej w Chinach jest kosztowane i czasochłonne. Warto mieć możliwość jakiegokolwiek działania w przypadku problemów a jeżeli z góry zamykać sobie drogę sądową, zwłaszcza w przypadku dużego zamówienia. Warto dodać, że umowa handlowa pełni rolę dokumentu, który jasno rozdziela zobowiązania każdej ze stron umowy oraz pokazuje partnerowi biznesowemu, że podchodzimy na poważnie biznesu w Chinach.

Komplet Podatki 2015

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

"Chińskie firmy nie chcą podpisywać umowy, nie chcę stracić kontrahenta"

Często to może być problem. Jednak większość przezornych firm (w szczególności tych z zachodu) nie handluje z Chinami na "dobre słowo". Jeżeli firma będzie się zapierać przed podpisaniem kontraktu handlowego to możemy sobie wyobrazić, że w momencie kiedy już otrzyma pieniądze będzie równie ciężko negocjować z nimi np. warunki naprawcze czy gwarancyjne niedziałającego produktu. Zwłaszcza, że prawnie się chińska firma do niczego nie zobowiązała.

"Boję się że urażę chińczyków, to odmienna kultura i etykieta biznesu."

Kultura chińskiego biznesu jest faktycznie różna od naszej zachodniej, jednak Chińczycy robią interesy z firmami z całego świata. Przyzwyczajają się co raz bardziej to międzynarodowych standardów handlowych. Poza tym umowy handlowe są bardzo mocno wpisane w chińską kulturę i historie. Jeżeli firma będzie tłumaczyć się "kulturą biznesu" i nie będzie chciała słyszeć o dokumencie to bardzo źle świadczy o wiarygodności chińskiej firmy a nie naszej. Zawsze można się wytłumaczyć tym, że np. nasz bank czy prawnik wymaga umowy handlowej po naszej stronie.

"Chiński kontrahent wystawił mi fakturę pro formę, to nam wystarczy"

Jest to bardzo naiwne podejście do handlu z Chinami, Faktura pro forma nie jest dokumentem finansowym w świetle prawa chińskiego (ani też polskiego).

"Bardzo mi się spieszy  importem a kontrakt handlowy tylko odwlecze proces w czasie, nie możemy sobie na to pozwolić"

To na co nie powinniśmy sobie pozwolić to przelewanie pieniędzy na konto, które nie jest potwierdzone w kontrakcie handlowym. Pośpiech jest bardzo złą strategią jeżeli chodzi o import i handel z Chinami.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

"Od lat handluje z chińską firmą i zawsze bez kontraktu. Czemu miałbym coś zmieniać?"

Jeżeli udaje się przez lata bezproblemowo handlować z chińskimi firmami, to czemu kusić los nie zabezpieczając swoich interesów na przyszłość. Tym bardziej jeżeli faktycznie dużo  importujesz to umowę handlową będzie można po modyfikacji używać ponownie przy kolejnych zamówienia, lub przy zamówieniach od innych chińskich firm.

"Jak będzie coś nie tak to pójdę w Polsce na policję, do sądu i na prokuraturę. Oni się tym zajmą. Umowa ustna jest przecież wiążąca z chińską firmą"

Organy sprawiedliwości RP nie mają jurysdykcji na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Tak więc niestety dużo nam nie pomogą. Co do umowy ustnej, to w Chinach nie jest ona wiążąca.

Księgowość
Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

KSeF obowiązkowy dla mniejszych firm od 1 czerwca 2026 r.? Rzecznik MŚP: Z pewnością zostanie to docenione
29 kwi 2024

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje o przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur dla małych firm z 1 kwietnia 2026 r. na 1 czerwca 2026 r. Taką informację podało 29 kwietnia 2024 r. Biuro Rzecznika MŚP.

Ulga termomodernizacyjna a program Czyste Powietrze. Podatnicy karani za braki w przepisach
29 kwi 2024

Ulga termomodernizacyjna i program ,,Czyste Powietrze” to instytucje wsparcia modernizacji energetycznej, z których właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać jednocześnie. Nikt ich jednak nie ostrzega o stratach, jakie mogą ponieść, gdy dofinansowanie z ,,Czystego Powietrza” otrzymają po roku podatkowym, w którym rozliczyli już dofinansowywane wydatki. Chodzi o zaległy podatek i 16% odsetki, albo utratę prawa do ulgi w roku lub latach kolejnych.

Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego
28 kwi 2024

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

pokaż więcej
Proszę czekać...