Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
REKLAMA
REKLAMA
- Krajowy System e-Faktur (KSeF) - ustawa zmieniająca termin wdrożenia
- Przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF
- Potrzeba uproszczenia otoczenia prawnego wdrożenia i funkcjonowania obowiązkowego KSeF
- Nowa data wejścia w życie obligatoryjnego KSeF została określona na dzień 1 lutego 2026 roku
- Zmiany w KSeF podzielone na dwa etapy legislacyjne
Zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) przewiduje projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (UD49), przygotowany przez Ministerstwo Finansów, który został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jakie rozwiązania zakłada nowela?
REKLAMA
Krajowy System e-Faktur (KSeF) - ustawa zmieniająca termin wdrożenia
W informacji o przyczynach i potrzebie rozwiązań planowanych w projekcie ustawodawca wyjaśnia, że ustawą z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1598; dalej jako „ustawa KSeF”) został wprowadzony obowiązek wystawiania faktur (e-fakturowania) w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) od 1 lipca 2024 r. Jednakże, związku ze zdiagnozowanymi problemami w zakresie wydajności systemu, uniemożliwiającymi wprowadzenie obowiązku KSeF w zakładanym terminie, konieczne jest przesunięcie terminu jego wdrożenia.
W celu dokładnego zdiagnozowania błędów systemowych przeprowadzono zewnętrzny audyt informatyczny. Przedstawiona na podstawie zakończonego audytu, finalna ocena techniczna wdrażanego rozwiązania potwierdziła, że konieczne i niezbędne jest przesunięcie terminu wprowadzenia obligatoryjnego KSeF.
Przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF
W celu zapewnienia przesunięcia terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF - jak wyjaśnia ustawodawca - konieczne jest opracowanie projektu ustawy i pilne przeprowadzenie procesu legislacyjnego, tak aby zapewnić jej ogłoszenie przed 1 lipca 2024 r. (tj. przed wejściem w życie ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. wdrażającej obowiązkowy KSeF).
Poza odroczeniem głównego terminu wejścia w życie KSeF konieczne jest również zaproponowanie odpowiednich zmian terminów wobec zawartych w ww. ustawie dodatkowych odroczeń dla niektórych obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF. Podanie nowych dat dla wskazanych rozwiązań jest konieczne, z uwagi na fakt, że te rozwiązania w ustawie odnoszą się wprost do odraczanej daty wejścia w życie KSeF, tj. 1 lipca 2024 r.
Potrzeba uproszczenia otoczenia prawnego wdrożenia i funkcjonowania obowiązkowego KSeF
Wskazuje się jednocześnie, że Minister Finansów przeprowadził szerokie konsultacje z przedsiębiorcami (w spotkaniach – od 16 lutego do 1 marca br. – uczestniczyło łącznie około 10 tys. osób stacjonarnie w siedzibie Ministerstwa Finansów i on-line), podczas których zebrano szereg informacji i opinii o planowanym systemie.
W szczególności zebrano szereg postulatów przedsiębiorców dotyczących potrzeby uproszczenia otoczenia prawnego wdrożenia i funkcjonowania obowiązkowego KSeF.
W odpowiedzi na potrzebę uproszczenia otoczenia prawnego w zakresie wdrożenia KSeF, oraz w odpowiedzi na potrzebę zaprezentowania informacji o konieczności przesunięcia terminu obowiązkowego KSeF, przygotowano projekt zawierający propozycję rozwiązań prawnych w tym zakresie i w okresie 3-19 kwietnia br. poddano konsultacjom podatkowym (prekonsultacjom). Proponowane rozwiązania w zakresie uproszczenia otoczenia prawnego będą przedmiotem odrębnego projektu aktu prawnego i będą odrębnie konsultowane.
Nowa data wejścia w życie obligatoryjnego KSeF została określona na dzień 1 lutego 2026 roku
W przygotowanym projekcie odraczany jest termin wdrożenia obligatoryjnego KSeF. Termin wdrożenia został ustalony na podstawie przeprowadzonego audytu informatycznego. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.
REKLAMA
Proponuje się, aby w tej dacie objąć obowiązkiem KSeF podatników czynnych oraz zwolnionych z VAT. Objęcie wszystkich podatników jedną datą obowiązku KSeF wynika z długiego terminu odroczenia KSeF oraz stanowi odpowiedź na postulaty przedsiębiorców kierowane w trakcie przeprowadzonych konsultacji.
W projekcie konieczne jest również zaproponowanie nowych dat dla dodatkowych odroczeń niektórych obowiązków KSeF z uwagi na to, że te rozwiązania w ustawie odnoszą się wprost do odraczanej daty wejścia w życie KSeF, tj. 1 lipca 2024 r.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2024 r.
Zmiany w KSeF podzielone na dwa etapy legislacyjne
KSeF będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r. - sprecyzował minister finansów Andrzej Domański.
W związku z tym planowanym przesunięciem terminu wdrożenia KSeF, Ministerstwo Finansów uznało, że proces legislacyjny będzie podzielony na dwa etapy. W pierwszym, który zakończy się w czerwcu 2024 r., zmiany ustawowe będą dotyczyć tylko określenia nowego terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. Odpowiednio zostaną też przesunięte terminy dodatkowych odroczeń dotyczących: kar za błędy w KSeF, wymogu płatności z podaniem numeru KSeF (bez MPP) oraz faktur wystawianych z kasy rejestrującej. W drugim etapie, przedmiotem prac będą szczegółowe rozwiązania legislacyjne.
projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (UD49)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat