Minimum 5 mln zł z funduszy unijnych dla małej lub średniej firmy z województwa śląskiego! Wnioski od 16 maja 2023 r.

LPW Grupa
Jedna z wiodących grup doradczo-inżynierskich w Polsce
rozwiń więcej
Minimum 5 mln zł z funduszy unijnych dla małej lub średniej firmy z województwa śląskiego! Wnioski od 16 maja 2023 r. / Shutterstock

Śląskie jest bez wątpienia największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w Polsce. W ramach niego otrzyma kwotę 2,22 mld euro na sprawiedliwą transformację gospodarczą sektora węglowego. Wsparcie udzielane będzie m.in. na projekty inwestycyjne przedsiębiorstw. Pierwszy nabór w ramach działania 10.3 Wsparcie MŚP na rzecz transformacji startuje już 16 maja 2023 r. i potrwa do 27 czerwca 2023 r. - typ projektu Makroinwestycje w MŚP. Przewidziana alokacja środków to aż 400 mln PLN.

Makroinwestycje w MŚP

Makroinwestycje – czyli wsparcie na duże projekty inwestycyjne, to instrument finansowy wdrażany w ramach FST, który oferuje bezzwrotne dofinansowanie na inwestycje o minimalnej wartości 9-10 mln PLN netto w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. 

Projekt musi przyczyniać się do transformacji województwa śląskiego m.in. poprzez: 

Autopromocja
  • dywersyfikację oferty przedsiębiorstwa, 
  • zasadniczą zmianę (w tym automatyzację) procesu produkcji, 
  • zwiększenie zdolności produkcyjnych,
  • utworzenie nowego zakładu pracy.

W ramach działania wspierane będą inwestycje produkcyjne oraz logistyczne związane ze zmianą profilu działalności czy też wprowadzenia nowych lub ulepszonych usług, procesów mających co najmniej neutralny wpływ na środowisko. O dofinansowanie można również ubiegać się w przypadku projektów dotyczących utworzenia lub utrzymania już istniejących miejsc pracy, a także mających na celu ekspansję na nowe rynki. Szanse na dotacje mają też inwestycje proekologiczne.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie? 

Dotacja adresowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zarówno produkcyjnych, jak i usługowych z województwa śląskiego. A dokładniej z 7 podregionów: katowickiego, bielskiego, tyskiego, rybnickiego, gliwickiego, bytomskiego; sosnowieckiego. Co ważne, ze wsparcia wykluczony został podregion częstochowski (m. Częstochowa, powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski).

 Na co można przeznaczyć dotację?

Do wydatków kwalifikowalnych w ramach konkursu zaliczać się będą m.in..: 

1. środki trwałe: 
- maszyny i urządzenia,
- sprzęt komputerowy,
- roboty i materiały budowlane, 
2. wartości niematerialne i prawne, w tym zakup licencji na oprogramowanie oraz systemów informatycznych.

Wsparcie będzie skierowane przede wszystkim na realizację projektów dotyczących modernizacji posiadanego zaplecza technologicznego, automatyzacji produkcji czy poprawy efektywności energetycznej. 
W ramach działania nie przewidziano wsparcia dla projektów realizowanych w ramach partnerstwa.

Jaka jest forma i wysokość dofinansowania?

Wsparcie udzielane będzie w formie bezzwrotnych dotacji. Poziom dofinansowania zależy od wielkości przedsiębiorstwa. 
Mikro i małe firmy mogą otrzymać refundację do 60% kosztów kwalifikowalnych. 

Refundacja w przypadku średnich przedsiębiorstw wynosi do 50% kosztów kwalifikowalnych. 

Minimalna wartość dofinansowania dla naboru na Makroinwestycje wynosi 5 mln PLN netto.

Jakie są kluczowe kryteria?

Wsparcie przeznaczone jest dla projektów realizowanych na obszarach górniczych objętych planem transformacji, co w praktyce oznacza wspomnianą możliwość dofinansowania na terenie całego województwa z wyjątkiem podregionu częstochowskiego.

Do najważniejszych kryteriów zwiększających szansę na pozyskanie dofinansowania zaliczamy:
- utworzenie trzech lub większej liczby miejsc pracy,
- wdrożenie GOZ (Gospodarka Obiegu Zamkniętego) w projekcie m.in. poprzez projektowanie zrównoważonych produktów, zapobieganie powstawaniu odpadów i stosowanie obiegu zamkniętego w procesach produkcyjnych,
- zastosowanie odnawialnych źródeł energii,
- innowacyjność produktową lub procesową,
- realizację inwestycji w gminach wchodzących w skład OSI - gminy w transformacji górniczej (https://transformacja.slaskie.pl/images/Dokumenty/1646921120_za_C5_82.-1-lista-gmin-wchodz-c4-85cych-w-sk-c5-82ad-osi-w-podregionach-gorniczych.pdf).

Ważne

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) jest ogromną szansą dla przedsiębiorców na pozyskanie bezzwrotnych dotacji na rozwijanie swojej działalności. W ramach Funduszu zabezpieczono na ten cel znaczną pulę środków. W samym tylko roku 2023 do rozdysponowania jest blisko miliard PLN.

Grzegorz Ocieczek, Dyrektor ds. Dotacji i Analiz LPW Consulting

Przedsiębiorco z województwa śląskiego – pozyskaj dofinansowanie dzięki wsparciu ekspertów z LPW Consulting!
Jeśli reprezentujesz mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo i planujesz inwestycje rozwojowe – zapraszamy do umówienia się na bezpłatną konsultację pomysłu pod kątem finansowania. Warto skorzystać z możliwości pozyskania bezzwrotnej dotacji – minimum 5 mln PLN do wzięcia, więc jest o co aplikować!

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Rośnie liczba niewypłacalnych firm Polsce w 2024 r. Tych co ogłosiły upadłość lub wszczęły restrukturyzację. Będzie rekord na koniec grudnia
17 paź 2024

Od początku 2024 roku do końca września niewypłacalność ogłosiło 4 465 polskich firm. Firma Coface, która co kwartał przygotowuje raport na ten temat, podkreśla, że to aż 95% wszystkich przedsiębiorstw, które podjęły działania insolwencyjne w 2023 roku. Do końca roku pozostały jeszcze 3 miesiące, a eksperci już dziś prognozują, że w grudniu liczba niewypłacalności osiągnie rekord i wyniesie 5 tysięcy. W których sektorach dynamika wzrostu była największa i jakie branże ucierpiały najbardziej?

Ryzykowne fakturowanie po wyroku TSUE. Prof. Modzelewski: Znalezienie fakturzystki może być bardzo trudne
17 paź 2024

Pomysł autorstwa Trybunału Sprawiedliwości UE, aby pracownik fizycznie wystawiający puste faktury w imieniu pracodawcy musiał zapłacić VAT z tych faktur, jest zapewne nie ostatnim kuriozum jurysdykcyjnym w jego historii – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Można oczywiście zrozumieć pogląd (który nie przyjął się w przypadku naszych sądów), że nie można obciążać na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT formalnego wystawcę tego dokumentu, gdy pracownik wystawiający fakturę jest oczywistym oszustem, który w sposób udowodniony fałszował te dokumenty; należy więc obciążyć go z tego tytułu. 

Biegły rewident i audyt finansowy: nowy kierunek studiów pod patronatem PIBR na Wydziale Zarządzania UŁ od 2024 r.
17 paź 2024

Kierunek Biegły rewident i audyt finansowy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego to nowa propozycja edukacyjna dla osób pragnących pracować jako biegły rewident. Kierunek ten uzyskał patronat Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (PIBR). Biegli rewidenci są cenionymi ekspertami, którzy nie tylko nadzorują i zarządzają, ale również często doradzają w sprawach biznesowych. Zawód biegłego rewidenta to zawód zaufania publicznego, chroniony prawnie i regulowany ustawowo - stanowi on potwierdzenie wiedzy i umiejętności, często jest także wymogiem koniecznym do zatrudnienia. 

Minister Finansów: UE jest potężnie niedoinwestowana; przegrywa wyścig technologiczny z USA i krajami Azji Pd-Wsch.
17 paź 2024

Europa (Unia Europejska) jest potężnie niedoinwestowana, a inwestycje są niezbędne, aby ożywić wzrost gospodarczy – powiedział 17 października 2024 r. minister finansów Andrzej Domański na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie. Jego zdaniem brak wzrostu jest największą bolączką UE, tymczasem dla wielu decydentów UE jest on tylko "produkcją uboczną".

Podatek od garażu 2024/2025: Jakie zmiany od nowego roku?
16 paź 2024

Ile wynoszą stawki podatku od nieruchomości od garaży w 2024 roku a ile wyniosą w 2025 roku. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która zakłada korzystne dla podatników zmiany w opodatkowaniu garaży podatkiem od nieruchomości. Co się zmieni od nowego roku?

Dopłaty do ubezpieczeń rolnych w 2025 r. W jakiej wysokości?
16 paź 2024

Wysokość dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń rolnych upraw i zwierząt w 2025 roku pozostanie na niezmienionym poziomie, czyli 65 proc. składki ubezpieczeniowej. Takie rozwiązanie zakłada projekt rozporządzenia, który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Kiedy Twoja firma potrzebuje księgowego? To zależy od kilku spraw
16 paź 2024

Czy trzeba zatrudnić księgowego? To zależy od Twojej sytuacji. Jeśli masz proste sprawy finansowe – jedno źródło dochodu, brak skomplikowanych ulg – być może poradzisz sobie sam. Jednak gdy Twoje sprawy są nieco bardziej skomplikowane – wiele źródeł dochodu, własna firma, różne ulgi – księgowy będzie niezastąpiony. Pomoże Ci znaleźć najlepszą drogę, by uniknąć problemów z fiskusem.

Podatek od nieruchomości 2025: Zmiany już niemal pewne. Czego możemy się spodziewać?
17 paź 2024

Projekt zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., został 14 października 2024 r. przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu – w kształcie odpowiadającym tzw. wersji projektu 3.0. Z pewną rezerwą można przyjąć, że w tej właśnie formie podatnicy będą mierzyć się z tym podatkiem w nowym roku. Na jakie zmiany trzeba się przygotować?

Podatek od garaży do zmiany. Rząd przyjął projekt ustawy, który dotyczy opodatkowania podatkiem od nieruchomości
15 paź 2024

Rząd wprowadza nowe przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych. W efekcie zmian wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jednakową stawką podatku.

Podatki 2025. Zmiany w podatku od nieruchomości, podatku rolnym, opłacie uzdrowiskowej i opłacie skarbowej
15 paź 2024

W dniu 14 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, przedłożony przez Ministra Finansów. Jak wskazuje rząd, ta nowelizacja ma charakter techniczny. Jej celem jest m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych przez doprecyzowanie przepisów ww. ustaw. Największe zmiany dotyczą podatku od nieruchomości. Nowe przepisy mają obowiązywać od początku 2025 roku.

pokaż więcej
Proszę czekać...