RADA
W imieniu spółek w upadłości faktury wystawiają syndycy. Faktury takie powinny mieć standardową treść, w tym powinny zawierać nazwę spółki w upadłości.
UZASADNIENIE
Ogłoszenie upadłości podatnika nie wywołuje żadnych skutków w VAT. W szczególności nie oznacza, że podmiot ten przestaje być podatnikiem VAT czy też traci swoje uprawnienia jako podatnik VAT. Różnica polega wyłącznie na tym, że w imieniu podatnika działa syndyk, a więc to on składa deklaracje VAT-7 i to on wykazuje należny VAT i kwoty zwrotu w tych deklaracjach podatkowych. To również syndyk w imieniu podatnika w upadłości wystawia faktury.
Dotyczy to również spółek w upadłości. Faktury wystawiane przez syndyka w imieniu tych spółek powinny mieć standardową treść. Nie ma przepisów określających dodatkowe elementy faktur wystawianych przez syndyków w imieniu podatników w upadłości. Faktury takie powinny zawierać nazwę spółki w upadłości (§ 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia o fakturach). Wyjaśnić w związku z tym należy, że chodzi o nazwę spółki wskazaną w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R.
Nie ma przepisu, aby w przypadku upadłych podatników faktury musiały zawierać w nazwie dopisek „w upadłości”. W konsekwencji dopóki zmiana nazwy nie zostanie wykazana w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R spółki w upadłości, na wystawianych przez syndyka w imieniu spółki fakturach powinna być stosowana dotychczasowa jej nazwa, tj. bez dopisku „w upadłości” (nie ma natomiast przeszkód, aby informacja o ogłoszeniu upadłości spółki dodawana była na fakturach w formie adnotacji).
WAŻNE!
Dopóki zmiana nazwy nie zostanie wykazana w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R spółki w upadłości, na wystawianych przez syndyka w imieniu spółki fakturach powinna być stosowana dotychczasowa jej nazwa, tj. bez dopisku „w upadłości”.
Jednak zarówno błąd polegający na błędnym wskazywaniu nowej nazwy (tj. zawierającej dopisek „w upadłości”) przed jej wykazaniem w zgłoszeniu VAT-R, jak i błąd polegający na błędnym wskazywaniu starej nazwy (tj. niezawierającej dopisku „w upadłości”) na fakturach wystawianych przez syndyka w imieniu spółki w upadłości stanowią tzw. błędy mniejszej wagi. Są to błędy, które nie wywołują żadnych negatywnych skutków dla spółek w upadłości oraz nabywców towarów i usług dokumentowanych takimi fakturami.
Nie ma również przepisów nakazujących wskazywanie na fakturze, że została ona wystawiona w imieniu spółki w upadłości przez syndyka. Informacja może jednak się znaleźć na fakturze jako element fakultatywny (w formie adnotacji).
• § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 212, poz. 1337; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 222, poz. 1760
Tomasz Krywan
doradca podatkowy