Ewidencjonowanie w kasie rejestrującej obrotu ze sprzedaży usług

inforCMS
Czy konieczność ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej sprzedaży płyt CD oznacza, iż obowiązkowi temu będzie także podlegać sprzedaż usług e-learningu, pomimo że zapłata za te usługi następuje na rachunek bankowy podatnika, a z dowodów dokumentujących transakcje wynika ich powiązanie z daną płatnością?

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto z 14 marca 2008 r., sygn. ZP/443-2/08

Autopromocja

Pytanie

Czy konieczność ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej sprzedaży płyt CD oznacza, iż obowiązkowi temu będzie także podlegać sprzedaż usług e-learningu, pomimo że zapłata za te usługi następuje na rachunek bankowy podatnika, a z dowodów dokumentujących transakcje wynika ich powiązanie z daną płatnością?

Stan faktyczny i stanowisko podatnika

Przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej przez podatnika jest m.in. sprzedaż książek i usług edukacyjnych przez internet, tzw. świadczenie usług e-learningu. Usługi te polegają na umożliwieniu klientowi dostępu do portalu internetowego przez określony czas za odpowiednim wynagrodzeniem. Zapłata za korzystanie z usług następuje przelewem na rachunek bankowy lub za pomocą karty kredytowej. Operacje udokumentowane są fakturami, które wskazują imię i nazwisko poszczególnych klientów. Zawsze istnieje możliwość zidentyfikowania konkretnej transakcji, której dotyczyła płatność (tj. ile zapłacił określony klient, za jaką usługę i za jaki okres). Od września 2006 r. spółka rozpoczęła ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, z uwagi na sprzedaż płyt CD z programami komputerowymi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Spółka uznała, iż nie jest konieczne ewidencjonowanie w kasie fiskalnej usług e-learningu. Ewidencji podlegają jedynie dostawy płyt CD. Swoje stanowisko uzasadnia tym, iż sprzedaż dotycząca świadczenia ww. usług jest zwolniona przedmiotowo z obowiązku ewidencjonowania. Bezwzględny obowiązek rejestrowania sprzedaży w kasie fiskalnej pozostałych transakcji nie może skutkować obowiązkiem ewidencjonowania w kasie wszelkich czynności wykonywanych na rzecz osób fizycznych.

Stanowisko naczelnika urzędu skarbowego

W rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 51, poz. 375 z późn.zm.) w § 2 ust. 1 do 30 czerwca 2007 r. ustawodawca zwolnił z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W poz. 43 i 44 załącznika zamieszczono zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania dostawy towaru w systemie wysyłkowym (z wyjątkiem dostawy paliw płynnych, gazowych oraz dostaw towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia) oraz świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła. Brzmienie tego przepisu ustalone zostało przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2006 r. zmieniającego ww. rozporządzenie (Dz.U. Nr 243, poz. 1768) - zmiana weszła w życie 27 grudnia 2006 r.

 

W § 4 rozporządzenia z katalogu zwolnień, o których mowa w § 2, 3 i 3a wyłączono ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej zarówno niektóre grupy podatników (zakres podmiotowy), jak i określone transakcje (zakres przedmiotowy).

W niniejszej sprawie zastosowanie ma § 4 pkt 7 rozporządzenia, który stanowi, że zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa powyżej, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów między innymi przy dostawie: nagranych z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży. Przepis ten obowiązuje od 1 września 2006 r. - § 13 rozporządzenia.

Wyżej wskazane wyłączenie ze zwolnienia ma charakter przedmiotowy, w odróżnieniu od wyłączenia o charakterze podmiotowym wskazanym w § 4 pkt 1 cytowanego rozporządzenia. Z przepisu tego wynika, że zwolnień nie stosuje się do podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego - wyłącza z katalogu zwolnień określoną grupę podatników. Oznacza to, że tylko w przypadku podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu ziemnego cały obrót powinien być ewidencjonowany w kasie fiskalnej.

Zatem w świetle powołanych regulacji zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej określone w § 2 pkt 1 powołanego rozporządzenia, w przypadku dostawy towaru i świadczenia usług wymienionych w poz. 43 i 44 załącznika do rozporządzenia, nie ma zastosowania przy dostawie między innymi płyt CD.

W tym stanie rzeczy w kasie rejestrującej należy ewidencjonować tylko obroty i kwoty podatku należnego ze sprzedaży przedmiotowych płyt CD. Natomiast obrót ze sprzedaży świadczonych przez spółkę usług w zakresie e-learningu na rzecz osób fizycznych, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, przy spełnieniu wszystkich warunków, o których mowa w § 2 pkt 1 i poz. 44 załącznika do rozporządzenia, nie podlega obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu tych kas.

(...)

Księgowość
Rośnie liczba niewypłacalnych firm Polsce w 2024 r. Tych co ogłosiły upadłość lub wszczęły restrukturyzację. Będzie rekord na koniec grudnia
17 paź 2024

Od początku 2024 roku do końca września niewypłacalność ogłosiło 4 465 polskich firm. Firma Coface, która co kwartał przygotowuje raport na ten temat, podkreśla, że to aż 95% wszystkich przedsiębiorstw, które podjęły działania insolwencyjne w 2023 roku. Do końca roku pozostały jeszcze 3 miesiące, a eksperci już dziś prognozują, że w grudniu liczba niewypłacalności osiągnie rekord i wyniesie 5 tysięcy. W których sektorach dynamika wzrostu była największa i jakie branże ucierpiały najbardziej?

Ryzykowne fakturowanie po wyroku TSUE. Prof. Modzelewski: Znalezienie fakturzystki może być bardzo trudne
17 paź 2024

Pomysł autorstwa Trybunału Sprawiedliwości UE, aby pracownik fizycznie wystawiający puste faktury w imieniu pracodawcy musiał zapłacić VAT z tych faktur, jest zapewne nie ostatnim kuriozum jurysdykcyjnym w jego historii – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Można oczywiście zrozumieć pogląd (który nie przyjął się w przypadku naszych sądów), że nie można obciążać na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT formalnego wystawcę tego dokumentu, gdy pracownik wystawiający fakturę jest oczywistym oszustem, który w sposób udowodniony fałszował te dokumenty; należy więc obciążyć go z tego tytułu. 

Biegły rewident i audyt finansowy: nowy kierunek studiów pod patronatem PIBR na Wydziale Zarządzania UŁ od 2024 r.
17 paź 2024

Kierunek Biegły rewident i audyt finansowy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego to nowa propozycja edukacyjna dla osób pragnących pracować jako biegły rewident. Kierunek ten uzyskał patronat Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (PIBR). Biegli rewidenci są cenionymi ekspertami, którzy nie tylko nadzorują i zarządzają, ale również często doradzają w sprawach biznesowych. Zawód biegłego rewidenta to zawód zaufania publicznego, chroniony prawnie i regulowany ustawowo - stanowi on potwierdzenie wiedzy i umiejętności, często jest także wymogiem koniecznym do zatrudnienia. 

Minister Finansów: UE jest potężnie niedoinwestowana; przegrywa wyścig technologiczny z USA i krajami Azji Pd-Wsch.
17 paź 2024

Europa (Unia Europejska) jest potężnie niedoinwestowana, a inwestycje są niezbędne, aby ożywić wzrost gospodarczy – powiedział 17 października 2024 r. minister finansów Andrzej Domański na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie. Jego zdaniem brak wzrostu jest największą bolączką UE, tymczasem dla wielu decydentów UE jest on tylko "produkcją uboczną".

Podatek od garażu 2024/2025: Jakie zmiany od nowego roku?
16 paź 2024

Ile wynoszą stawki podatku od nieruchomości od garaży w 2024 roku a ile wyniosą w 2025 roku. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która zakłada korzystne dla podatników zmiany w opodatkowaniu garaży podatkiem od nieruchomości. Co się zmieni od nowego roku?

Dopłaty do ubezpieczeń rolnych w 2025 r. W jakiej wysokości?
16 paź 2024

Wysokość dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń rolnych upraw i zwierząt w 2025 roku pozostanie na niezmienionym poziomie, czyli 65 proc. składki ubezpieczeniowej. Takie rozwiązanie zakłada projekt rozporządzenia, który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Kiedy Twoja firma potrzebuje księgowego? To zależy od kilku spraw
16 paź 2024

Czy trzeba zatrudnić księgowego? To zależy od Twojej sytuacji. Jeśli masz proste sprawy finansowe – jedno źródło dochodu, brak skomplikowanych ulg – być może poradzisz sobie sam. Jednak gdy Twoje sprawy są nieco bardziej skomplikowane – wiele źródeł dochodu, własna firma, różne ulgi – księgowy będzie niezastąpiony. Pomoże Ci znaleźć najlepszą drogę, by uniknąć problemów z fiskusem.

Podatek od nieruchomości 2025: Zmiany już niemal pewne. Czego możemy się spodziewać?
17 paź 2024

Projekt zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., został 14 października 2024 r. przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu – w kształcie odpowiadającym tzw. wersji projektu 3.0. Z pewną rezerwą można przyjąć, że w tej właśnie formie podatnicy będą mierzyć się z tym podatkiem w nowym roku. Na jakie zmiany trzeba się przygotować?

Podatek od garaży do zmiany. Rząd przyjął projekt ustawy, który dotyczy opodatkowania podatkiem od nieruchomości
15 paź 2024

Rząd wprowadza nowe przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych. W efekcie zmian wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jednakową stawką podatku.

Podatki 2025. Zmiany w podatku od nieruchomości, podatku rolnym, opłacie uzdrowiskowej i opłacie skarbowej
15 paź 2024

W dniu 14 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, przedłożony przez Ministra Finansów. Jak wskazuje rząd, ta nowelizacja ma charakter techniczny. Jej celem jest m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych przez doprecyzowanie przepisów ww. ustaw. Największe zmiany dotyczą podatku od nieruchomości. Nowe przepisy mają obowiązywać od początku 2025 roku.

pokaż więcej
Proszę czekać...