Wartość początkowa samochodu w leasingu finansowym a odliczenie VAT

Wartość początkowa samochodu w leasingu finansowym a odliczenie VAT / Media
W związku z nowelizacją przepisów dotyczących VAT, która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2014 r., pojawiły się wątpliwości odnośnie rozliczenia leasingu finansowego samochodu osobowego. W przypadku leasingu finansowego do wartości początkowej dodany był naliczony podatek VAT zmniejszony o 60% kwoty VAT, nie więcej niż 6000 zł, którą można było odliczyć. Od 1 kwietnia 2014 r. z faktur za raty leasingowe można - co do zasady - odliczać 50% kwoty naliczonego podatku VAT.

Kwestia ta stała się przedmiotem interpelacji poselskiej nr 28864 z 26 września 2014 r. w której dwóch posłów zadało następujące pytania:

Autopromocja

1. Czy w związku z nowelizacją należy skorygować wartość początkową samochodu oraz amortyzację ?

2. W jaki sposób, w związku z powyższym, zaksięgować skutki „uwolnienia” części podatku VAT?

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Odpowiedzi udzieliła 24 października 2014 r. Dorota Podedworna-Tarnowska - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów:

Obce  środki trwałe, w tym pojazdy samochodowe, które jednostka jako  korzystający przyjęła do odpłatnego używania lub również pobierania pożytków  na czas oznaczony, jeżeli został spełniony jeden z warunków zakwalifikowania do  leasingu finansowego, określonych w art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 29 września  1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330, z późn. zm.), są zaliczane do  jej aktywów trwałych.

Taka kwalifikacja determinuje konieczność określenia  wartości początkowej oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych stosownie do  art. 28 ust. 1 pkt 1 oraz art. 32 ustawy o rachunkowości, przy tym wartością początkową środka trwałego (pojazdu samochodowego) przy leasingu finansowym  jest cena nabycia, m.in. bez podlegającego odliczeniu podatku od towarów i usług  (por. art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości).  Równolegle wydanie samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu  finansowego w  świetle przepisów ustawy z dnia  11 marca 2004 r. o podatku od  towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) co do zasady  traktowane jest jak dostawa towaru.

Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 pkt 2 tejże  ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania  towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy  dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy  o podobnym charakterze zawartej na  czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli  umowa przewiduje,  że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.  

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Przez umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym  charakterze, o których mowa powyżej, rozumie się umowy, w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający (art. 7 ust. 9 ww. ustawy o VAT).  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła z dniem 1 kwietnia 2014 r. zmiany w  zakresie możliwości odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi.

Niemniej jednak traktowanie wydania samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu finansowego jako dostawy towaru powoduje, że korzystający otrzymuje fakturę na całą wartość dostawy. Odliczenie podatku VAT w takim przypadku dokonywane jest jednorazowo (z góry). A zatem  w sytuacji, gdy nie występują przesłanki dokonywania korekty VAT i odliczenia  podatku naliczonego w innej niż dotychczas wysokości, wówczas nie zmienia się wartość początkowa  środka trwałego (leasingowanego finansowo samochodu  osobowego) do celów ustalania wysokości odpisów amortyzacyjnych.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kalkulatory

Księgowość
Automatyczna akceptacja PIT po 30 kwietnia - co trzeba wiedzieć? Wgląd w deklaracje przez kilka dni nie będzie możliwy
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

KSeF obowiązkowy dla mniejszych firm od 1 czerwca 2026 r.? Rzecznik MŚP: Z pewnością zostanie to docenione
29 kwi 2024

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje o przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur dla małych firm z 1 kwietnia 2026 r. na 1 czerwca 2026 r. Taką informację podało 29 kwietnia 2024 r. Biuro Rzecznika MŚP.

pokaż więcej
Proszę czekać...