Kiedy można wybrać kwartalne rozliczenie w VAT

Paweł Huczko
rozwiń więcej
kwartalne rozliczenie VAT / inforCMS
Prowadzę działalność gospodarczą. Podobno mimo dużych przychodów (ponad 1,2 mln euro w 2008 r.) mogę od 2009 roku płacić VAT co kwartał. Czy to prawda?

NIEZUPEŁNIE

Autopromocja

Od 2009 roku (jak wszyscy, nie tylko mali podatnicy VAT) będzie Pan mógł co kwartał składać deklarację VAT-7 ale zaliczki trzeba będzie niestety płacić co miesiąc (czyli jak dotychczas).

Zgodnie z art. 99 ustawy o VAT zmienionym ostatnią nowelizacją - podatnicy VAT, inni niż mali podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać kwartalne deklaracje podatkowe. O wyborze kwartalnego sposobu składania deklaracji trzeba zawiadomić na piśmie naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa.

Czyli jeżeli chciałby Pan składać kwartalnie deklaracje w całym 2009 roku musi Pan zawiadomić naczelnika „swojego” urzędu skarbowego do 25 lutego 2009 r.

Jeżeli są małymi podatnikami według ustawy o VAT, będą wpłacać podatek, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego do obliczania i wpłacania podatku za okresy kwartalne, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego.

Aktualne limity obrotu małego podatnika VAT

Jeżeli wartość Pana sprzedaży (liczoną razem z VAT) przekroczyła w 2008 r. równowartość 1 200 000 euro, czyli 4 053 000 zł, to mimo wyboru kwartalnych okresów składania deklaracji musi Pan płacić zaliczki na VAT do urzędu skarbowego co miesiąc – czyli jak dotychczas.

Jeżeli w 2008 roku płacił Pan VAT miesięcznie, a w 2009 r. będzie Pan składał deklaracje kwartalnie, to zgodnie z nowym art. 103 ust. 2e ustawy o VAT będzie Pan płacił zaliczki miesięczne w pierwszym kwartale 2009 w wysokości:

1) za pierwszy miesiąc tego kwartału (styczeń 2009 r.) - w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za pierwszy miesiąc ostatniego kwartału, w którym rozliczali się za okresy miesięczne (czyli październik 2008 r.),

2) za drugi miesiąc tego kwartału (luty 2009 r.) - w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za drugi miesiąc ostatniego kwartału, w którym rozliczali się za okresy miesięczne (czyli listopad 2008 r.).

Może Pan jednak wpłacać zaliczki miesięczne na VAT w wysokości faktycznego rozliczenia za miesiąc, za który wpłacana jest zaliczka (czyli inaczej niż wynika to z art. 103 ust. 2e ustawy o VAT). Warunkiem takiego rzeczywistego ustalania zaliczek jest pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej z chwilą wpłaty zaliczki za pierwszy miesiąc pierwszego kwartału, od którego zaliczki będą ustalane w faktycznej wysokości rozliczenia, jednak nie później niż z upływem terminu do jej zapłaty (art. 103 ust. 2f ustawy o VAT).


Podstawa prawna:

- art. 99 ust. 3-6, art. 103 ust. 1 - 2g ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm

Paweł Huczko

Księgowość
Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

KSeF obowiązkowy dla mniejszych firm od 1 czerwca 2026 r.? Rzecznik MŚP: Z pewnością zostanie to docenione
29 kwi 2024

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje o przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur dla małych firm z 1 kwietnia 2026 r. na 1 czerwca 2026 r. Taką informację podało 29 kwietnia 2024 r. Biuro Rzecznika MŚP.

Ulga termomodernizacyjna a program Czyste Powietrze. Podatnicy karani za braki w przepisach
29 kwi 2024

Ulga termomodernizacyjna i program ,,Czyste Powietrze” to instytucje wsparcia modernizacji energetycznej, z których właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać jednocześnie. Nikt ich jednak nie ostrzega o stratach, jakie mogą ponieść, gdy dofinansowanie z ,,Czystego Powietrza” otrzymają po roku podatkowym, w którym rozliczyli już dofinansowywane wydatki. Chodzi o zaległy podatek i 16% odsetki, albo utratę prawa do ulgi w roku lub latach kolejnych.

Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego
28 kwi 2024

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

pokaż więcej
Proszę czekać...