Korekta JPK_V7M - błędna nazwa dostawcy

Korekta błędnej nazwy dostawcy w pliku JPK_V7M
Korekta JPK_V7M. Podatnik otrzymał fakturę korygującą dotyczącą sprzedaży z czerwca 2021 r. Korekta jest na 0,00 zł i dotyczy wyłącznie zmiany danych sprzedawcy. Firma sprzedawcy się przekształciła, w związku z czym zmieniła się jego nazwa (NIP został ten sam). Czy podatnik powinien korygować JPK za czerwiec 2021 r.?

Oznaczenie kontrahenta w JPK_V7M

Zgodnie z obecnie obowiązującą strukturą JPK_V7M oznaczenie kontrahenta w składanym pliku obejmuje następujące dane:

Autopromocja
  1. Kod kraju nadania numeru, za pomocą którego nabywca, dostawca lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (pole opcjonalne).
  2. Numer, za pomocą którego dostawca lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (wyłącznie kod cyfrowo-literowy).
  3. Imię i nazwisko lub nazwa dostawcy lub usługodawcy.

Ostatnie z wymienionych pól wypełnia się poprzez wskazanie imienia i nazwiska albo nazwy dostawcy lub usługodawcy z faktur i dokumentów bądź poprzez wskazanie imienia i nazwiska lub nazwy nadawcy albo eksportera z dokumentów celnych lub decyzji celnej i deklaracji importowej.

Błędna nazwa dostawcy - jak skorygować?

Jeżeli zatem nazwa dostawcy wskazana w fakturze oraz odpowiednio w złożonym pliku JPK_V7M jest nieprawidłowa, to zasadniczo powinna ona zostać skorygowana w pierwszej kolejności na fakturze, a następnie w złożonym pliku JPK. Jeżeli chodzi o pierwszy etap, to błędna nazwa dostawcy może zostać skorygowana bądź przez wystawienie noty korygującej przez nabywcę, bądź przez wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę.

W przypadku wystawienia przez sprzedawcę faktury korygującej wyłącznie na nazwę (tak jak miało to miejsce w analizowanej sprawie) taka korekta nie wpływa na kwoty VAT. Z tego względu mogą się pojawić wątpliwości po stronie nabywcy dotyczące sposobu wykazania takiej korekty w pliku JPK_V7M. Przepisy podatkowe nie dają jasnej odpowiedzi na to pytanie.
Pewnych wskazówek dostarcza natomiast stanowisko Ministerstwa Finansów zawarte w odpowiedziach na najczęstsze pytania z tematyki JPK, które zostały opublikowane na stronach MF. Co prawda odpowiedź MF dotyczy zmiany błędnej nazwy nabywcy w JPK składanym przed sprzedawcę, niemniej jednak z uwagi na fakt, że plik JPK zawiera pola dotyczące nazwy kontrahenta zarówno po stronie podatku należnego, jak i podatku naliczonego, to w ocenie autora odpowiedź MF może stanowić również podstawę korekty pliku JPK przez nabywcę w przypadku błędnej nazwy dostawcy.

Korekta JPK_VAT - nazwa kontrahenta

W odpowiedzi na jedno z pytań MF wskazało, że w przypadku wpisania w JPK_VAT błędnej nazwy kontrahenta (nabywcy) należy wykonać następujące kroki:

  1. Dostawca jest zobowiązany wykazać w ewidencji oraz informacji JPK_VAT fakturę z błędną nazwą nabywcy.
  2. Następnie sprzedawca jest zobowiązany wystawić fakturę korygującą, chyba że wcześniej otrzymał notę korygującą od nabywcy.
  3. W sytuacji gdy faktura korygująca została wystawiona już po złożeniu informacji JPK_VAT, a w przesłanym JPK_VAT sprzedawca wykazał błędne dane nabywcy wynikające z wystawionej faktury pierwotnej - należy złożyć korektę JPK_VAT.
  4. W poprawnie sporządzonej korekcie JPK_VAT należy:
    • wykazać błędnie wykazaną fakturę,
    • wykazać storno tej błędnej faktury z kwotami na "minus", podając numery faktury pierwotnej (błędnej),
    • wprowadzić kolejny zapisz z prawidłowymi danymi nabywcy z numerem faktury pierwotnej.

Przyjmując zatem zaproponowany przez MF sposób korygowania błędnej nazwy kontrahenta, w analizowanej sprawie, w przypadku pomyłki w nazwie sprzedawcy i po wystawieniu przez niego korekty z prawidłowymi danymi, nabywca zasadniczo powinien skorygować złożony plik JPK_V7M. Zgodnie z propozycją MF, korekta JPK_V7M dotycząca ewidencji zakupów powinna zawierać trzy odrębne zapisy:

  • fakturę z błędną nazwą dostawcy,
  • storno błędnej faktury na "minus",
  • fakturę pierwotną z prawidłowymi danymi.

Wskazane zapisy powinny być uwzględnione w jednym pliku JPK_V7M, czyli korekcie rozliczeń, w ramach których została uwzględniona faktura pierwotna (zakładamy, że w opisanej sprawie będzie to czerwiec 2021 r.).

Powyższe zapisy zasadniczo można byłoby zastąpić jednym poprawnym zapisem, ale byłoby to możliwe jedynie w sytuacji, gdyby nabywca otrzymał fakturę pierwotną i korygującą jeszcze przed przesłaniem JPK_V7M za dany okres, co, jak wynika z opisu sprawy, nie miało miejsca.

Należy wspomnieć, że wskazany sposób korekty został zaproponowany przy założeniu, iż niepoprawna nazwa dostawcy jest wynikiem błędu. W odmiennym przypadku należałoby bowiem zbadać zasadność wystawienia samej faktury korygującej, co mogłoby mieć wpływ również na sposób prezentacji dokumentów w JPK_V7M.

Ważne!
Podatnik powinien skorygować JPK_V7M złożony za miesiąc, w którym uwzględnił fakturę pierwotną. Zgodnie z propozycją MF, w korekcie należy wykazać łącznie trzy zapisy: fakturę z błędną nazwą dostawcy, storno błędnej faktury "na minus", fakturę z prawidłowymi danymi.

Podstawa prawna: § 10 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2019 r. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1179

Powołane wyjaśnienia organów podatkowych: stanowisko Ministerstwa Finansów zawarte w pytaniach i odpowiedziach dotyczących korekt JPK opublikowane na stronie MF - www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/pytania-i-odpowiedzi/korekty-jpk-vat/dostawca-wystawil-fakture-z-bledna-nazwa-odbiorcy-czy-powinien-wykazac-taka-fakture-w-jpk_vat/

Adrian Błaszkiewicz, ekspert w zakresie VAT

Księgowość
Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną
07 maja 2024

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

Preferencje w podatku u źródła - NSA orzeka na niekorzyść podatników
07 maja 2024

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach zapadłych pod koniec 2023 r. (sygn. II FSK 27/23, II FSK 28/23, II FSK 29/23) oddalił trzy skargi kasacyjne w sprawach rozstrzygniętych przez WSA w Lublinie na niekorzyść podatników i zgodził się z sądem pierwszej instancji w kwestii odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła (WHT). W lutym 2024 r. NSA opublikował pisemne uzasadnienia tych wyroków. Wnioski płynące z ich analiz potwierdzają nieprzychylne stanowisko organów podatkowych w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia WHT przez spółki holdingowe oraz fundusze inwestycyjne.

Dofinansowanie z PFRON 2024 do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego - wyższe kwoty od lipca
07 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Chwilowe wstrzymanie obowiązku KSeF pozwoli odetchnąć firmom. Wykorzystaj to i zdobądź środki na rozwój!
08 maja 2024

Cyfryzacja gospodarki postępuje. W 2026 r. firmy, zobowiązane wymogiem prawnym, będą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Wszystkie przedsiębiorstwa będą tą drogą odbierać i wysyłać faktury w formie elektronicznej. Przedsiębiorcy zyskali jednak dodatkowy czas i argumenty. Teraz warto poszukać wsparcia i zyskać środki na rozwój firmy.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

pokaż więcej
Proszę czekać...