REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chwilowe wstrzymanie obowiązku KSeF pozwoli odetchnąć firmom. Wykorzystaj to i zdobądź środki na rozwój!

Wykorzystaj KSeF i zdobądź środki na rozwój firmy
Wykorzystaj KSeF i zdobądź środki na rozwój firmy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Cyfryzacja gospodarki postępuje. W 2026 r. firmy, zobowiązane wymogiem prawnym, będą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Wszystkie przedsiębiorstwa będą tą drogą odbierać i wysyłać faktury w formie elektronicznej. Przedsiębiorcy zyskali jednak dodatkowy czas i argumenty. Teraz warto poszukać wsparcia i zyskać środki na rozwój firmy.

Wstrzymanie obowiązku KSeF

Chwilowe wstrzymanie obowiązku KSeF pozwoliło odetchnąć firmom, które jeszcze nie zaczęły przygotowywać się do e-fakturowania. Najnowsze dane z lutowego badania Symfonii i Digital Poland wskazują, że 46% najmniejszych firm nawet nie zaczęło się przygotowywać do KSeF. Dotyczy to szczególnie firm z sektora MŚP, który odpowiada za większą część przychodów krajowej gospodarki.

Autopromocja

Tymczasem obowiązek KSeF można wykorzystać do transformacji cyfrowej, w znacznej części finansowanej z funduszy wspierających rozwój MŚP. Skoro przepisy wymagają od przedsiębiorców dostosowania działań i inwestowania czasu oraz zasobów - warto rozejrzeć się za wsparciem.

KSeF – szkolenia i integracja – pozyskaj fundusze

KSeF jest swoistą skrzynką nadawczo-odbiorczą dla faktur w formacie czytelnym dla systemów IT do zarządzania przedsiębiorstwem. Można z niego korzystać poprzez aplikacje od administracji lub oprogramowanie komercyjne oferowane na rynku (także darmowe).

Wdrożenie KSeF w firmie wymaga więc przeszkolenia pracowników w związku z przepisami i narzędziami oraz – potencjalnie - integracji z wykorzystywanym w firmie oprogramowaniem. To już są dwa cele, które mogą podlegać finansowaniu ze środków przeznaczonych na wsparcie przedsiębiorstw, a są możliwe do opisania obowiązkowym wdrożeniem krajowego systemu e-Faktur.

Analiza procesów biznesowych – sięgnij po wiedzę ekspercką

Korzystając z tej okazji do przyspieszonej cyfryzacji warto przyjrzeć się procesom biznesowym w firmie. Wprowadzenie KSeF to świetny moment na sprawdzenie jak one przebiegają, gdzie się da je usprawnić, skrócić, sprawić, że będą korzystniejsze dla biznesu. Przedsiębiorcy nie muszą wiedzieć jak badać sposób organizacji firmy i dokonywać takiej analizy - są o d tego specjaliści, eksperci, także szkolenia, na które można pozyskać środki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętajmy, że skoro rosną wymagania administracji, warto się rozejrzeć za zachętami i możliwościami pozyskania finansowania na rozwój - w końcu cyfryzacja jest celem nie tylko państwa polskiego, ale także całej Unii Europejskiej. 

Przykład pozyskiwania środków na cyfryzację firmy

Rozpoznawanie dokumentów przez aplikację - system IT - będzie automatyzacją pracy przedsiębiorstwa. Jeśli przedsiębiorca chce wprowadzić rozwiązanie tego typu (np. żeby rozpoznawać w swoim oprogramowaniu faktury z KSeF) może szukać środków w funduszach, które przewidują robotyzację i automatyzację firm ROBOTYZACJA I AUTOMATYZACJA W MŚP

Warto też monitorować fundusze - wkrótce nowe nabory: Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 jest kontynuacją Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020. Priorytety programu FENG  

Bogdan Zatorski, ekspert Symfonia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

KSeF od 1 lutego 2026 r.?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?

REKLAMA