Stawka VAT dla dań gotowych - problem dla lokali samoobsługowych

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Stawka VAT dla dań gotowych - problem dla lokali samoobsługowych
Jedzenie na mieście jest już powszechne wśród polskiego społeczeństwa. Lunch w pracy, wieczorne wyjście do restauracji ze znajomymi, lub zamówienie pizzy jest standardową praktyką większości z nas. Warto jednak wiedzieć o tym, że zamówienie posiłku wiąże się z różnymi skutkami podatkowymi (np. w VAT) w zależności od tego jaki posiłek zamawiamy, oraz gdzie i w jaki sposób jesteśmy obsługiwani.

Do niedawna jeszcze inaczej traktowane były popularne bary samoobsługowe, w których to klienci dobierali dania bezpośrednio z podgrzewanych tac, a rola sprzedawcy ograniczała się do zważenia talerzy i przyjęcia zapłaty.

Autopromocja

Organy podatkowe stały na stanowisku, że z uwagi na brak możliwości uznania tego typu działalności za działalność usługową, ze względu na bardzo ograniczony zakres obsługi, oraz ustandaryzowany i masowy sposób produkcji posiłków,  należy uznać taką działalność za dostawę towarów określoną w PKWiU 10.85.1. Klasyfikacja ta skutkowała stosowaniem  obniżonej stawki VAT wynoszącej 5% na podstawie art. 41 ust. 2a w związku z poz. 28 załącznika nr 10 do ustawy o VAT. Stanowisko to zostało między innymi potwierdzone w  interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 stycznia 2016 r. znak ILPP2/4512-1-785/15-2/RW.

Jednak w związku z interpretacją ogólną Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2016 r. znak PT1.050.3.2016.156, doszło do zmiany w tym zakresie. Stanowisko Ministra w omawianym zagadnieniu jest zgoła inne od dotychczasowego podejścia Dyrektorów Izb Skarbowych. Uznał on, że kwestia związana ze sposobem podawania posiłku nie jest istotna w omawianej sytuacji. Klasa PKWiU 10.85 "Gotowe posiłki i dania", do której zaklasyfikowanie działalności lokali samoobsługowej umożliwiałoby stosowanie stawki 5%,  w opinii ministerstwa, wiąże się z produktami przetworzonymi i w pełni przygotowanymi, znajdującymi się w szczelnie zamkniętych opakowaniach, takich jak słoiki, puszki, czy opakowania próżniowe. Do tej kategorii zaliczyć można również produkty mrożone.

W opinii ministra, działalność lokali samoobsługowych należy zaklasyfikować do działu 56 PKWiU, odnoszącego się do "usług związanych z wyżywieniem". Skutkiem tego, jest objęcie usług świadczonych przez te lokale stawką VAT na poziomie 8%  na podstawie 3 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 7 załącznika do rozporządzenia w sprawie stawek VAT, z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych w tej pozycji załącznika,do których ma zastosowanie podstawowa stawka podatku, której wysokość do 31 grudnia 2016 r. wynosi 23%.

Polecamy: Biuletyn VAT

Stanowisko Ministra w tym względzie jest jednak dyskusyjne. Wcześniejsze interpretacje słusznie wskazywały, że sposób w jaki prowadzona jest działalność lokali gastronomicznych, ze względu na bardzo ograniczoną rolę obsługi i charakter podawanego posiłku należy traktować jako dostawę. Co istotne, TSUE również stoi na stanowisku, że tego typu działalność ma charakter dostawy towarów. Na przykład, w orzeczeniu dotyczącym spraw połączonych C-497/09, C-499/09, C-501/09 i C-502/09, uznał, że działalność pracowników danego punktu gastronomicznego, polegająca na przygotowaniu miejsca umożliwiającego konsumpcję na miejscu ma charakter na tyle ograniczony, że nie wpływa wystarczająco na charakter prowadzonej działalności, by móc uznać ją za świadczenie usług (a nie dostawę towarów).

Piotr Rzepka, ECDDP Sp. z o.o.

Księgowość
Rośnie liczba niewypłacalnych firm Polsce w 2024 r. Tych co ogłosiły upadłość lub wszczęły restrukturyzację. Będzie rekord na koniec grudnia
17 paź 2024

Od początku 2024 roku do końca września niewypłacalność ogłosiło 4 465 polskich firm. Firma Coface, która co kwartał przygotowuje raport na ten temat, podkreśla, że to aż 95% wszystkich przedsiębiorstw, które podjęły działania insolwencyjne w 2023 roku. Do końca roku pozostały jeszcze 3 miesiące, a eksperci już dziś prognozują, że w grudniu liczba niewypłacalności osiągnie rekord i wyniesie 5 tysięcy. W których sektorach dynamika wzrostu była największa i jakie branże ucierpiały najbardziej?

Ryzykowne fakturowanie po wyroku TSUE. Prof. Modzelewski: Znalezienie fakturzystki może być bardzo trudne
17 paź 2024

Pomysł autorstwa Trybunału Sprawiedliwości UE, aby pracownik fizycznie wystawiający puste faktury w imieniu pracodawcy musiał zapłacić VAT z tych faktur, jest zapewne nie ostatnim kuriozum jurysdykcyjnym w jego historii – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Można oczywiście zrozumieć pogląd (który nie przyjął się w przypadku naszych sądów), że nie można obciążać na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT formalnego wystawcę tego dokumentu, gdy pracownik wystawiający fakturę jest oczywistym oszustem, który w sposób udowodniony fałszował te dokumenty; należy więc obciążyć go z tego tytułu. 

Biegły rewident i audyt finansowy: nowy kierunek studiów pod patronatem PIBR na Wydziale Zarządzania UŁ od 2024 r.
17 paź 2024

Kierunek Biegły rewident i audyt finansowy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego to nowa propozycja edukacyjna dla osób pragnących pracować jako biegły rewident. Kierunek ten uzyskał patronat Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (PIBR). Biegli rewidenci są cenionymi ekspertami, którzy nie tylko nadzorują i zarządzają, ale również często doradzają w sprawach biznesowych. Zawód biegłego rewidenta to zawód zaufania publicznego, chroniony prawnie i regulowany ustawowo - stanowi on potwierdzenie wiedzy i umiejętności, często jest także wymogiem koniecznym do zatrudnienia. 

Minister Finansów: UE jest potężnie niedoinwestowana; przegrywa wyścig technologiczny z USA i krajami Azji Pd-Wsch.
17 paź 2024

Europa (Unia Europejska) jest potężnie niedoinwestowana, a inwestycje są niezbędne, aby ożywić wzrost gospodarczy – powiedział 17 października 2024 r. minister finansów Andrzej Domański na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie. Jego zdaniem brak wzrostu jest największą bolączką UE, tymczasem dla wielu decydentów UE jest on tylko "produkcją uboczną".

Podatek od garażu 2024/2025: Jakie zmiany od nowego roku?
16 paź 2024

Ile wynoszą stawki podatku od nieruchomości od garaży w 2024 roku a ile wyniosą w 2025 roku. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która zakłada korzystne dla podatników zmiany w opodatkowaniu garaży podatkiem od nieruchomości. Co się zmieni od nowego roku?

Dopłaty do ubezpieczeń rolnych w 2025 r. W jakiej wysokości?
16 paź 2024

Wysokość dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń rolnych upraw i zwierząt w 2025 roku pozostanie na niezmienionym poziomie, czyli 65 proc. składki ubezpieczeniowej. Takie rozwiązanie zakłada projekt rozporządzenia, który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Kiedy Twoja firma potrzebuje księgowego? To zależy od kilku spraw
16 paź 2024

Czy trzeba zatrudnić księgowego? To zależy od Twojej sytuacji. Jeśli masz proste sprawy finansowe – jedno źródło dochodu, brak skomplikowanych ulg – być może poradzisz sobie sam. Jednak gdy Twoje sprawy są nieco bardziej skomplikowane – wiele źródeł dochodu, własna firma, różne ulgi – księgowy będzie niezastąpiony. Pomoże Ci znaleźć najlepszą drogę, by uniknąć problemów z fiskusem.

Podatek od nieruchomości 2025: Zmiany już niemal pewne. Czego możemy się spodziewać?
17 paź 2024

Projekt zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., został 14 października 2024 r. przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu – w kształcie odpowiadającym tzw. wersji projektu 3.0. Z pewną rezerwą można przyjąć, że w tej właśnie formie podatnicy będą mierzyć się z tym podatkiem w nowym roku. Na jakie zmiany trzeba się przygotować?

Podatek od garaży do zmiany. Rząd przyjął projekt ustawy, który dotyczy opodatkowania podatkiem od nieruchomości
15 paź 2024

Rząd wprowadza nowe przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych. W efekcie zmian wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jednakową stawką podatku.

Podatki 2025. Zmiany w podatku od nieruchomości, podatku rolnym, opłacie uzdrowiskowej i opłacie skarbowej
15 paź 2024

W dniu 14 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, przedłożony przez Ministra Finansów. Jak wskazuje rząd, ta nowelizacja ma charakter techniczny. Jej celem jest m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych przez doprecyzowanie przepisów ww. ustaw. Największe zmiany dotyczą podatku od nieruchomości. Nowe przepisy mają obowiązywać od początku 2025 roku.

pokaż więcej
Proszę czekać...