Jak odzyskać VAT zapłacony w Szwecji

Polski przedsiębiorca, który chce odzyskać VAT zapłacony w Szwecji musi złożyć odpowiedni wniosek. Powinien być on wypełniony po szwedzku lub angielsku z załączoną fakturą oraz zaświadczeniem o posiadaniu statusu czynnego podatnika VAT. Polacy wnioski składają do biura w Malmö. Pieniądze można odzyskać już po 2 tygodniach.
Szwedzkie regulacje w zakresie VAT, realizując postanowienia VIII Dyrektywy Rady Unii Europejskiej, umożliwiają przedsiębiorcom niezarejestrowanym dla potrzeb VAT na terytorium tego kraju wystąpienie o zwrot VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług w Szwecji. Jak wyjaśnili nam Rafał Stokrocki z Deloitte, biuro w Gdańsku oraz Michał Klimczak z Deloitte, biuro w Poznaniu, stawka podstawowa VAT w Szwecji wynosi 25 proc. Obowiązują również stawki obniżone, które wynoszą odpowiednio 12 proc. i 6 proc.

Trzeba być czynnym podatnikiem

Aby ubiegać się o zwrot VAT w Szwecji – należy być czynnym podatnikiem VAT w Polsce, nie mieć na terenie Szwecji oddziału, siedziby ani miejsca zamieszkania oraz nie dostarczać na teren Szwecji w okresie, jakiego dotyczy wniosek, żadnych usług i towarów z wyjątkiem: świadczenia usług, w odniesieniu do których podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku jest usługobiorca, zgodnie z artykułem 21 (1) (b) VI Dyrektywy 77/388/EEC; świadczenia usług transportowych i usług z nimi związanych, zwolnionych na podstawie artykułu 14 (1) (i), 15 lub 16 (1) (B), (C), (D) VI Dyrektywy.

Pieniądze nie zawsze można odzyskać

Zwrot szwedzkiego VAT nie we wszystkich sytuacjach będzie możliwy. Według ekspertów Deloitte nie przysługuje on lub może być obniżony, np. w związku z wydatkami związanymi z reprezentacją czy też szeroko pojętą działalnością artystyczną lub sportową. Nie możemy zatem liczyć na zwrot VAT związanego np. z nabyciem biletów wstępu do teatrów, muzeów czy też innych wydatków związanych z udziałem w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych lub sportowych, o ile wydatków tych nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Szwedzkie prawo dopuszcza zwrot VAT m.in. w przypadku zakupów:
– usług noclegowych,
– usług gastronomicznych (wartość usługi nie większa niż 90 koron szwedzkich – SEK),
– wydatków reprezentacyjnych (wartość usługi nie większa niż 90 SEK),
– wynajmu samochodów (do 50 proc. wartości VAT),
– paliw.
Zwrot VAT nie przysługuje też właścicielom biur podróży, z tytułu zakupu towarów i usług, z których korzystają bezpośrednio klienci ich biura.

Trzeba złożyć specjalny wniosek

Polski przedsiębiorca występujący o zwrot powinien przygotować odpowiedni wniosek w języku szwedzkim lub angielskim, wykorzystując w tym celu formularz SKV 5801 (Ansökan Aterbetalning av mervärdesskatt till utländska företag / Application Refund of value added tax to foreign companies). Tak sporządzony wniosek, w terminie do 30 czerwca roku następującego po roku, w którym dokonano nabycia towarów lub usług, należy przesłać do odpowiedniego urzędu.

Eksperci z Deloitte podkreślili, że szwedzkie władze skarbowe postarały się o usprawnienie procesu zwrotu VAT i wyznaczyły na terenie kraju dwa biura zajmujące się tymi czynnościami. Pierwsze z nich znajduje się w Malmö i obsługuje kraje takie jak: Austria, Republika Czeska, Dania, Wyspy Owcze, Niemcy, Grenlandia, Islandia, Polska, Słowacja oraz Słowenia. Pozostałe kraje są obsługiwane przez biuro w Sztokholmie.

Bez dokumentów nie będzie zwrotu

Do składanych wniosków należy dołączyć oryginały faktur (jeżeli w treści opisu faktury pojawia się odwołanie do innych faktur – również te faktury powinny zostać dołączone do wniosku), a także zaświadczenie potwierdzające, iż wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT w Polsce. Takie zaświadczenie musi być wydane nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o zwrot podatku.

Zwrot za minimum 3 miesiące

Wniosek powinien dotyczyć okresu co najmniej 3 kolejnych miesięcy (o ile nie dotyczy on ostatnich miesięcy roku kalendarzowego), przy czym okres objęty wnioskiem nie może przekraczać roku kalendarzowego. Wniosek powinien zostać złożony w terminie do 30 czerwca roku następującego po roku, w którym dokonano zakupów. Jeżeli wniosek dotyczy całego roku lub też ostatnich miesięcy danego roku, łączna kwota wnioskowanego zwrotu podatku musi wynosić co najmniej 250 SEK. Jeśli przedsiębiorca w ciągu roku występuje z wnioskiem o zwrot więcej niż jeden raz, wówczas kwota zwrotu nie może być niższa od 2000 SEK.

Ile kosztuje tłumaczenie
Język angielski – 40 zł + VAT,
język szwedzki – 58 zł + VAT,
zwykłe – 1800 znaków,
przysięgłe – 1125 znaków.

Adres, na jaki należy przesłać wniosek o zwrot VAT
Skatteverket
Utlandsenheten
SE-205 31 Malmö
Szwecja
tel. (0-046) 270 734 98 lub 270 734 00
e-mail: skattekontor1.malmo@skatteverket.se

Opracowała Ewa Matyszewska
Księgowość
Rośnie liczba niewypłacalnych firm Polsce w 2024 r. Tych co ogłosiły upadłość lub wszczęły restrukturyzację. Będzie rekord na koniec grudnia
17 paź 2024

Od początku 2024 roku do końca września niewypłacalność ogłosiło 4 465 polskich firm. Firma Coface, która co kwartał przygotowuje raport na ten temat, podkreśla, że to aż 95% wszystkich przedsiębiorstw, które podjęły działania insolwencyjne w 2023 roku. Do końca roku pozostały jeszcze 3 miesiące, a eksperci już dziś prognozują, że w grudniu liczba niewypłacalności osiągnie rekord i wyniesie 5 tysięcy. W których sektorach dynamika wzrostu była największa i jakie branże ucierpiały najbardziej?

Ryzykowne fakturowanie po wyroku TSUE. Prof. Modzelewski: Znalezienie fakturzystki może być bardzo trudne
17 paź 2024

Pomysł autorstwa Trybunału Sprawiedliwości UE, aby pracownik fizycznie wystawiający puste faktury w imieniu pracodawcy musiał zapłacić VAT z tych faktur, jest zapewne nie ostatnim kuriozum jurysdykcyjnym w jego historii – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Można oczywiście zrozumieć pogląd (który nie przyjął się w przypadku naszych sądów), że nie można obciążać na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT formalnego wystawcę tego dokumentu, gdy pracownik wystawiający fakturę jest oczywistym oszustem, który w sposób udowodniony fałszował te dokumenty; należy więc obciążyć go z tego tytułu. 

Biegły rewident i audyt finansowy: nowy kierunek studiów pod patronatem PIBR na Wydziale Zarządzania UŁ od 2024 r.
17 paź 2024

Kierunek Biegły rewident i audyt finansowy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego to nowa propozycja edukacyjna dla osób pragnących pracować jako biegły rewident. Kierunek ten uzyskał patronat Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (PIBR). Biegli rewidenci są cenionymi ekspertami, którzy nie tylko nadzorują i zarządzają, ale również często doradzają w sprawach biznesowych. Zawód biegłego rewidenta to zawód zaufania publicznego, chroniony prawnie i regulowany ustawowo - stanowi on potwierdzenie wiedzy i umiejętności, często jest także wymogiem koniecznym do zatrudnienia. 

Minister Finansów: UE jest potężnie niedoinwestowana; przegrywa wyścig technologiczny z USA i krajami Azji Pd-Wsch.
17 paź 2024

Europa (Unia Europejska) jest potężnie niedoinwestowana, a inwestycje są niezbędne, aby ożywić wzrost gospodarczy – powiedział 17 października 2024 r. minister finansów Andrzej Domański na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie. Jego zdaniem brak wzrostu jest największą bolączką UE, tymczasem dla wielu decydentów UE jest on tylko "produkcją uboczną".

Podatek od garażu 2024/2025: Jakie zmiany od nowego roku?
16 paź 2024

Ile wynoszą stawki podatku od nieruchomości od garaży w 2024 roku a ile wyniosą w 2025 roku. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która zakłada korzystne dla podatników zmiany w opodatkowaniu garaży podatkiem od nieruchomości. Co się zmieni od nowego roku?

Dopłaty do ubezpieczeń rolnych w 2025 r. W jakiej wysokości?
16 paź 2024

Wysokość dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń rolnych upraw i zwierząt w 2025 roku pozostanie na niezmienionym poziomie, czyli 65 proc. składki ubezpieczeniowej. Takie rozwiązanie zakłada projekt rozporządzenia, który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Kiedy Twoja firma potrzebuje księgowego? To zależy od kilku spraw
16 paź 2024

Czy trzeba zatrudnić księgowego? To zależy od Twojej sytuacji. Jeśli masz proste sprawy finansowe – jedno źródło dochodu, brak skomplikowanych ulg – być może poradzisz sobie sam. Jednak gdy Twoje sprawy są nieco bardziej skomplikowane – wiele źródeł dochodu, własna firma, różne ulgi – księgowy będzie niezastąpiony. Pomoże Ci znaleźć najlepszą drogę, by uniknąć problemów z fiskusem.

Podatek od nieruchomości 2025: Zmiany już niemal pewne. Czego możemy się spodziewać?
17 paź 2024

Projekt zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., został 14 października 2024 r. przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu – w kształcie odpowiadającym tzw. wersji projektu 3.0. Z pewną rezerwą można przyjąć, że w tej właśnie formie podatnicy będą mierzyć się z tym podatkiem w nowym roku. Na jakie zmiany trzeba się przygotować?

Podatek od garaży do zmiany. Rząd przyjął projekt ustawy, który dotyczy opodatkowania podatkiem od nieruchomości
15 paź 2024

Rząd wprowadza nowe przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych. W efekcie zmian wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jednakową stawką podatku.

Podatki 2025. Zmiany w podatku od nieruchomości, podatku rolnym, opłacie uzdrowiskowej i opłacie skarbowej
15 paź 2024

W dniu 14 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, przedłożony przez Ministra Finansów. Jak wskazuje rząd, ta nowelizacja ma charakter techniczny. Jej celem jest m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych przez doprecyzowanie przepisów ww. ustaw. Największe zmiany dotyczą podatku od nieruchomości. Nowe przepisy mają obowiązywać od początku 2025 roku.

pokaż więcej
Proszę czekać...