Nota odsetkowa w księgach rachunkowych

MDDP Outsourcing
Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac
rozwiń więcej
Nota odsetkowa w księgach rachunkowych / Shutterstock

Jak powinien zaewidencjonować notę odsetkową w księgach rachunkowych podmiot wystawiający notę odsetkową i podmiot otrzymujący tę notę?

Czym jest nota odsetkowa? Definicja i obowiązkowe elementy noty odsetkowej

Nota odsetkowa jest dokumentem, który wystawiany jest w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego (por. art. 118, 359, 481, 482, 554 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964r., Nr 16, poz.93, z późn. zm.)).
Notę odsetkową można wystawić w sytuacji, gdy kontrahent spóźnia się ze spłatą należnych zobowiązań finansowych. Można z niej także skorzystać w momencie gdy kontrahent uregulował zobowiązanie, ale uczynił to po terminie i jednostka domaga się odsetek za opóźnienie w uregulowaniu zobowiązania.

Autopromocja

Nota odsetkowa powinna zawierać następujące elementy:

  1. datę sporządzenia noty odsetkowej;
  2. dane wierzyciela;
  3. dane dłużnika;
  4. kwotę powstałych zobowiązań;
  5. kwotę należnych odsetek;
  6. termin, w którym należy uregulować powstałe zadłużenie wraz z odsetkami;
  7. sposób, w jaki należy uregulować zadłużenie;
  8. rodzaj powstałych zobowiązań;
  9. termin opóźnień w spłacie;
  10. podpis osoby, która jest upoważniona do sporządzenia noty odsetkowej.

 

Ewidencja noty odsetkowej w księgach rachunkowych wystawiającego notę odsetkową

Jednostka, która naliczyła kontrahentowi odsetki za zwłokę, w myśl art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości, powinna ująć tak wystawiony dokument w przychodach finansowych.

Z uwagi na to, iż naliczone i nieotrzymane odsetki nie są zaliczane do przychodów podatkowych, rekomendowane jest stworzenie konta analitycznego dotyczące przychodów niepodatkowych, na którym zostaną ujęte naliczone odsetki:

  • Wn konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami" lub konto 24 "Pozostałe rozrachunki",
  • Ma konto 75-0 "Przychody finansowe" (w analityce: Odsetki – nie stanowiące przychodów podatkowych).

Dla celów podatkowych naliczone odsetki nie są przychodem podatkowym w myśl  art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT, który stanowi, że do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). Odsetki te staną się przychodem podatkowym dopiero w momencie ich faktycznego otrzymania.

 

Ewidencja noty odsetkowej w księgach rachunkowych otrzymującego notę odsetkową

Jednostka, która otrzymała od swojego kontrahenta notę odsetkową, na której widnieją naliczone odsetki za opóźnienie w zapłacie, jest zobowiązana je zaewidencjonować zgodnie z zasadą memoriału w księgach rachunkowych okresu, którego dotyczą, bez względu na to, czy zostały zapłacone, czy też nie. W tym celu należy użyć kont:

  • Wn konto 75-1 "Koszty finansowe",
  • Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami".

W myśl przepisów podatkowych  odsetki za opóźnienie w zapłacie zobowiązań zalicza się do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że zostały zapłacone (por. art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT).

Autor: Agnieszka Piętak, Manager obszaru Księgowości w MDDP Outsourcing.

 

Księgowość
Automatyczna akceptacja PIT po 30 kwietnia - co trzeba wiedzieć? Wgląd w deklaracje przez kilka dni nie będzie możliwy
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

KSeF obowiązkowy dla mniejszych firm od 1 czerwca 2026 r.? Rzecznik MŚP: Z pewnością zostanie to docenione
29 kwi 2024

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje o przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur dla małych firm z 1 kwietnia 2026 r. na 1 czerwca 2026 r. Taką informację podało 29 kwietnia 2024 r. Biuro Rzecznika MŚP.

pokaż więcej
Proszę czekać...