Jak będzie wyglądać księgowość w 2022 roku?

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
rozwiń więcej
Jak będzie wyglądać księgowość w 2022 roku? / ShutterStock
Polski Ład a księgowość. Od 1 stycznia 2022 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy ustanowione w ramach pakietu zmian do większości ustaw obowiązujących polskich przedsiębiorców. Nietrudno nie zauważyć, że szczególnie dotkliwie odbiły się na pracy doradców podatkowych i księgowych. Jakie zmiany ich czekają i czy technologie mogą im pomóc w nowej rzeczywistości?

W październiku 2021 roku polski Senat przyjął nowelizację Ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiana ta jest związana z programem Polski Ład, który odbił się głośnym echem wśród polskich przedsiębiorców – ale nie tylko. Modyfikacje dotyczą w zasadzie każdego z sektorów polskiej gospodarki. Jedną z budzących większe zainteresowanie spraw związanych z księgowością jest wprowadzenie systemu teleinformatycznego – Krajowego Systemu e-faktur. Co do zasady ma on ujednolicić i usprawnić działania związane z wystawianiem i weryfikacją faktur. Początkowo korzystanie z wymienionego systemu ma być dobrowolne, jednak docelowo będzie on obowiązkowy. Jak te i inne zmiany odbiją się na pracy księgowych?

Autopromocja

Polski Ład a księgowość

Koniec roku 2021 i rozpoczęcie 2022 jest okresem bardzo stresującym i wymagającym zarówno dla niezależnych biur rachunkowych, jak i działów księgowości w polskich firmach. Według specjalistów nowa konstrukcja podatkowa wymaga od księgowych szczegółowej analizy zmian wprowadzonych przepisów, połączonych z koniecznością dostosowania dotychczasowych, informatycznych systemów finansowych i jednoczesną nauką nowych aplikacji księgowych.

Chociaż wiele firm już wdrożyło nowe rozwiązania systemowe i zainwestowało w szkolenia swoich pracowników, nietrudno się domyślić, że tak zaawansowana rewolucja podatkowa z pewnością odcisnęła piętno na nastrojach księgowych.

Księgowi nadal zadają wiele pytań – czy systemy teleinformatyczne okażą się niezawodne? Czy da się je w pełni zintegrować z nowymi zmianami? Czy uda się uniknąć błędów w wyliczeniach, które mogą przynieść poważne konsekwencje prawne? Te i wiele innych wątpliwości może rozwiać dopiero praktyka, czas i odpowiednie przygotowanie techniczne.

- Wybierając system informatyczny, który będzie wspierał działania księgowych, warto zwrócić uwagę na to, czy jest on na bieżąco aktualizowany i dostosowywany do zmieniających się przepisów. Priorytetem dla wszystkich jest wdrażanie nowych funkcji w programach jak najszybciej. Często jednak nie jest to możliwe, zwłaszcza że zmiany są wprowadzane i wycofywane. Już dziś wiadomo, że część programów funkcjonujących w biurach rachunkowych i firmach prawdopodobnie zostanie zastąpiona przez inne. Ucierpią rozwiązania, których producenci musieliby wprowadzić zbyt dużo zmian, by nadążyły za rzeczywistością. Wygrają natomiast te, które są aktualizowane i dostosowywane do przepisów na bieżąco – mówi Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Zmiany Polskiego Ładu i Krajowy System e-Faktur

Nowy sposób wyliczania składki zdrowotnej jest jedną z bardziej rewolucyjnych zmian wprowadzonych przez Polski Ład. W związku z nią wiele biur zmuszonych jest do aktualizacji dotychczas wykorzystywanych systemów i programów księgowych lub wdrożenia innych rozwiązań. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej w polskim prawie podatkowym!

Krajowy System e-Faktur to kolejna nowinka, która ma docelowo służyć przedsiębiorcom do uproszczenia fakturowania i – między innymi – do szybszego zwrotu VAT-u. Według głównych założeń KSeF ma być jednak wykorzystywany do gromadzenia i przechowywania faktur ustrukturyzowanych. System teleinformatyczny po wprowadzeniu danych ma przydzielać dedykowany numer identyfikujący dokumentu i jednocześnie od razu analizować zgodność danych na wystawionej fakturze. Brzmi skomplikowanie? W tym przypadku można liczyć na pomoc technologii wspierających na co dzień pracę księgowych.

W skład istotnych nowelizacji podatkowych Polskiego Ładu wchodzą również:

- zmiany wysokości progów podatkowych,
- zmiany kwoty wolnej od podatku,
- wprowadzenie tzw. ulgi dla klasy średniej,
- zmiany związane z odliczeniem składki zdrowotnej od podatku,
- zmiany terminów rozliczeń.

Nowoczesne aplikacje księgowe

Te i wiele innych modyfikacji wywołują spore zamieszanie w branży księgowej. Warto zaznaczyć, że dynamiczne transformacje związane nie tylko z polską gospodarką, ale i sytuacją ekonomiczną na świecie powodują reakcję łańcuchową w postaci wyższych nakładów finansowych na nowe technologie informatyczne – programy i aplikacje, które mają uprościć i umożliwić pracę księgowym.

- Według badania Accounting Today „Year Ahead”, osoby pracujące w księgowości uważają, że w 2022 będą poświęcać bardzo dużo czasu na rozliczenia oraz zbieranie danych i dokumentów. Większe biura spodziewają się, że wydadzą więcej na technologie związane z pracą. W wielu wypadkach zmiany te dotyczą zalecenia pracy zdalnej. Część biur zweryfikowało, że system księgowości zdalnej sprawdził się w praktyce i tym samym planuje zainwestować w nowoczesne, inteligentne aplikacje wspomagające pracę księgowych. Wysoce prawdopodobne jest, że w Polsce największym zainteresowaniem będą cieszyć się rozwiązania umożliwiające wysyłanie i odbieranie faktur z Krajowego Rejestru e-Faktur – komentuje Krzysztof Wojtas z BrainSHARE IT.

W wyniku digitalizacji i cyfryzacji przedsiębiorstw coraz więcej firm poszukuje aplikacji i programów, które mają za zadanie usprawnić pracę księgowości i co najważniejsze – umożliwić jej wykonywanie nawet na odległość. Rozwiązania i technologie, które znacząco wpłyną na komfort księgowych, to między innymi: elektroniczny obieg dokumentów, aplikacje mobilne usprawniające łączenie z programami księgowymi, a także narzędzia usprawniające przepływ informacji między pracownikami i klientami.

Wprowadzenie inteligentnych rozwiązań ma szansę usystematyzować i ułatwić pracę księgowych w związku ze zmianami w podatkowej części Polskiego Ładu. I choć nowości w przepisach wciąż budzą niepokój, warto zachować optymizm i liczyć na to, że zmniejszą one liczbę kontroli podatkowych, a księgowość stanie się dzięki nim bardziej transparentna.

Księgowość
Rośnie liczba niewypłacalnych firm Polsce w 2024 r. Tych co ogłosiły upadłość lub wszczęły restrukturyzację. Będzie rekord na koniec grudnia
17 paź 2024

Od początku 2024 roku do końca września niewypłacalność ogłosiło 4 465 polskich firm. Firma Coface, która co kwartał przygotowuje raport na ten temat, podkreśla, że to aż 95% wszystkich przedsiębiorstw, które podjęły działania insolwencyjne w 2023 roku. Do końca roku pozostały jeszcze 3 miesiące, a eksperci już dziś prognozują, że w grudniu liczba niewypłacalności osiągnie rekord i wyniesie 5 tysięcy. W których sektorach dynamika wzrostu była największa i jakie branże ucierpiały najbardziej?

Ryzykowne fakturowanie po wyroku TSUE. Prof. Modzelewski: Znalezienie fakturzystki może być bardzo trudne
17 paź 2024

Pomysł autorstwa Trybunału Sprawiedliwości UE, aby pracownik fizycznie wystawiający puste faktury w imieniu pracodawcy musiał zapłacić VAT z tych faktur, jest zapewne nie ostatnim kuriozum jurysdykcyjnym w jego historii – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Można oczywiście zrozumieć pogląd (który nie przyjął się w przypadku naszych sądów), że nie można obciążać na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT formalnego wystawcę tego dokumentu, gdy pracownik wystawiający fakturę jest oczywistym oszustem, który w sposób udowodniony fałszował te dokumenty; należy więc obciążyć go z tego tytułu. 

Biegły rewident i audyt finansowy: nowy kierunek studiów pod patronatem PIBR na Wydziale Zarządzania UŁ od 2024 r.
17 paź 2024

Kierunek Biegły rewident i audyt finansowy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego to nowa propozycja edukacyjna dla osób pragnących pracować jako biegły rewident. Kierunek ten uzyskał patronat Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (PIBR). Biegli rewidenci są cenionymi ekspertami, którzy nie tylko nadzorują i zarządzają, ale również często doradzają w sprawach biznesowych. Zawód biegłego rewidenta to zawód zaufania publicznego, chroniony prawnie i regulowany ustawowo - stanowi on potwierdzenie wiedzy i umiejętności, często jest także wymogiem koniecznym do zatrudnienia. 

Minister Finansów: UE jest potężnie niedoinwestowana; przegrywa wyścig technologiczny z USA i krajami Azji Pd-Wsch.
17 paź 2024

Europa (Unia Europejska) jest potężnie niedoinwestowana, a inwestycje są niezbędne, aby ożywić wzrost gospodarczy – powiedział 17 października 2024 r. minister finansów Andrzej Domański na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie. Jego zdaniem brak wzrostu jest największą bolączką UE, tymczasem dla wielu decydentów UE jest on tylko "produkcją uboczną".

Podatek od garażu 2024/2025: Jakie zmiany od nowego roku?
16 paź 2024

Ile wynoszą stawki podatku od nieruchomości od garaży w 2024 roku a ile wyniosą w 2025 roku. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która zakłada korzystne dla podatników zmiany w opodatkowaniu garaży podatkiem od nieruchomości. Co się zmieni od nowego roku?

Dopłaty do ubezpieczeń rolnych w 2025 r. W jakiej wysokości?
16 paź 2024

Wysokość dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń rolnych upraw i zwierząt w 2025 roku pozostanie na niezmienionym poziomie, czyli 65 proc. składki ubezpieczeniowej. Takie rozwiązanie zakłada projekt rozporządzenia, który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Kiedy Twoja firma potrzebuje księgowego? To zależy od kilku spraw
16 paź 2024

Czy trzeba zatrudnić księgowego? To zależy od Twojej sytuacji. Jeśli masz proste sprawy finansowe – jedno źródło dochodu, brak skomplikowanych ulg – być może poradzisz sobie sam. Jednak gdy Twoje sprawy są nieco bardziej skomplikowane – wiele źródeł dochodu, własna firma, różne ulgi – księgowy będzie niezastąpiony. Pomoże Ci znaleźć najlepszą drogę, by uniknąć problemów z fiskusem.

Podatek od nieruchomości 2025: Zmiany już niemal pewne. Czego możemy się spodziewać?
17 paź 2024

Projekt zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., został 14 października 2024 r. przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu – w kształcie odpowiadającym tzw. wersji projektu 3.0. Z pewną rezerwą można przyjąć, że w tej właśnie formie podatnicy będą mierzyć się z tym podatkiem w nowym roku. Na jakie zmiany trzeba się przygotować?

Podatek od garaży do zmiany. Rząd przyjął projekt ustawy, który dotyczy opodatkowania podatkiem od nieruchomości
15 paź 2024

Rząd wprowadza nowe przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych. W efekcie zmian wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jednakową stawką podatku.

Podatki 2025. Zmiany w podatku od nieruchomości, podatku rolnym, opłacie uzdrowiskowej i opłacie skarbowej
15 paź 2024

W dniu 14 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, przedłożony przez Ministra Finansów. Jak wskazuje rząd, ta nowelizacja ma charakter techniczny. Jej celem jest m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych przez doprecyzowanie przepisów ww. ustaw. Największe zmiany dotyczą podatku od nieruchomości. Nowe przepisy mają obowiązywać od początku 2025 roku.

pokaż więcej
Proszę czekać...