Zmiana definicji towaru
Prawodawca zdecydował się na zmianę definicji towaru, która znajduje się w ramach tzw. słowniczka wyrażeń ustawowych. Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. za towar uznaje się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
OFERTA 2012 Już w sprzedaży II tom książki: NOWE PKWiU - Stawki VAT w interpretacjach organów podatkowych |
Od 1 stycznia 2011 r. towarami będą rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Na tej podstawie można stwierdzić, że zrezygnowano z warunku, zgodnie z którym, aby uznać dany przedmiot za towar, konieczne było, aby był on jednocześnie:
• przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
• wymieniony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.
Wskazane elementy musiały występować łącznie, aby można było uznać dany przedmiot za towar w myśl („starej”) definicji tego pojęcia obowiązującej w ramach ustawy o VAT.
Od nowego roku towarem będą rzeczy lub ich części, a także wszelkie postacie energii niezależnie od tego, czy są przedmiotem czynności opodatkowanych VAT i czy zostały wymienione w klasyfikacjach statystycznych.
Z definicji towarów zniknął również podział towarów na rzeczy ruchome, budynki i budowle lub ich części i grunty. Zgodnie z nową definicją wszystkie towary nazwano „rzeczami”. Nie zmienia to faktu, że nadal zarówno nieruchomości, rzeczy ruchome, jak i grunty będą uznawane za towary w myśl ustawy o VAT.
Pomimo zmiany definicji towarów nadal przy ich identyfikacji trzeba będzie korzystać z klasyfikacji statystycznych. Towary i usługi będą identyfikowane z użyciem PKWiU z 2008 r. wtedy, gdy dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie będą powoływały symbole statystyczne (dodany art. 5a ustawy o VAT). Dlatego też, jeśli w przepisach VAT pojawi się odwołanie do klasyfikacji statystycznej, to taką klasyfikację należy zastosować.
Zmiany w zakresie zwolnień podatkowych
Generalnie można wskazać, że obecna nowelizacja ustawy o VAT w zakresie zwolnień podatkowych dla usług jest próbą określenia tych elementów w sposób bardziej zbliżony do adekwatnych przepisów prawa wspólnotowego. W związku z nowelizacją zwolnień nasuwają się dwa spostrzeżenia. Mianowicie, katalog zwolnień, o którym mowa art. 43 ust. 1 ustawy o VAT, został rozszerzony (w ust. 1 tej jednostki redakcyjnej dodano bowiem punkty 17-41). Poza tym przy określaniu zwolnień z podatku do towarów i usług prawodawca nie posługuje się już klasyfikacjami statystycznymi, jak to było do tej pory. Zamiast tego w opisie zwolnienia określa konkretne warunki, które muszą być spełnione, aby podatnik korzystał ze zwolnienia.
Zmiany w zakresie zwolnień VAT nie oznaczają totalnej rewolucji w tym zakresie. Niemniej jednak niektóre z nich należy uznać za najpoważniejsze w odniesieniu do poprzedniego stanu prawnego. Dotyczą one zwolnień z VAT usług:
• w zakresie ochrony zdrowia,
• edukacyjnych,
• świadczonych w ramach organizacji członkowskich,
• związanych ze sportem,
• związanych z kulturą,
• finansowych.
Szczegółowe omówienie tematu wraz z przykładami znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Zwolnienia oraz nowe PKWiU po nowelizacji ustawy o VAT
• ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 226, poz. 1476
• art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z zał. nr 4 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 107, poz. 679
• rozporządzenie Rady Ministrów z 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - Dz.U. Nr 207, poz. 1293; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 222, poz. 1753
• rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych - Dz.U. Nr 31, poz. 216
Ryszard Kubacki
doradca podatkowy