Potrzebne ulgi podatkowe na emeryturę i leki

Podatnicy chcieliby wprowadzenia ulgi związanej z oszczędzaniem na emeryturę oraz powszechnej ulgi na zakup leków - wynika z przeprowadzonej sondy.

Ulgi podatkowe cieszą się dużą popularnością wśród podatników. Postanowiliśmy sprawdzić, czy oczekują oni od resortu finansów wprowadzenia nowych zwolnień. Z naszej internetowej sondy wynika, że podatnicy chcieliby otrzymać ulgę związaną z oszczędzaniem na cele emerytalne, ulgę na zakup leków, a także ulgę remontową.

Autopromocja

- Dane z sondażu obrazują, co jest dla Polaków priorytetem: zdrowie, rodzina, własny kąt, zapewnienie bytu. Szczególnie interesująca wydaje się ulga na zakup leków - tu podatnicy życzyliby sobie czegoś powszechniej dostępnego niż obecna ulga rehabilitacyjna - komentuje Maria Kukawska, menedżer w Accreo Taxand.

Dodaje, że wobec nie najlepszej kondycji polskiej służby zdrowia warto, by ustawodawca zastanowił się nad zmodyfikowaniem tej ulgi. Podatnicy chcieliby również powrotu ulgi edukacyjnej bądź opracowania nowej ulgi wspierającej edukację.

Tęsknota za ulgami

W polskim systemie podatkowym można zauważyć powtarzającą się prawidłowość, kiedy po okresie likwidacji ulg następuje proces ponownego, i w większości wypadków chaotycznego, wprowadzania ich do systemu. Według Łukasza Strzelca, doradcy podatkowego, menedżera w Ernst & Young, obecnie jesteśmy na etapie, kiedy po likwidacji wielu ulg w PIT podatnicy zaczynają tęsknić za ponownym rozszerzeniem ich katalogu. Większość ulg, które zostały wymienione w sondzie GP, nadal obowiązuje lub też w tej lub innej formie już obowiązywało.

Ulgi obniżają podatek

Jest sprawą naturalną, że jeśli określona ulga jest dostępna, to podatnicy starają się z niej korzystać tak, aby obniżyć swoje zobowiązania. Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf podkreśla, że jest oczywiste, że podatnicy chcą nowych ulg, które mogą przynieść korzyści konkretnym gospodarstwom domowym.

- Jednak ulgi nie są dla najbiedniejszych. Ulga wiąże się zazwyczaj najpierw z koniecznością poniesienia wydatków. Aby je zrealizować, trzeba mieć środki - podkreśla Katarzyna Bieńkowska.

Dodaje, że deklaracje co do oczekiwań w zakresie ulg niekoniecznie idą w parze z rzeczywistymi finansowymi możliwościami ich wykorzystania. Pokazuje to choćby konstrukcja istniejącej ulgi na dzieci. Poza tym na wprowadzenie bądź przywrócenie przynajmniej niektórych z wspomnianych ulg raczej nie można liczyć, gdyż zwyczajnie nie ma na to warunków budżetowych. Ktoś bowiem musiałby sfinansować ograniczenie wpływów z PIT.

Ustawodawca ma cel

Ustawodawca wprowadza ulgi podatkowe z zamiarem pobudzania podatników do określonych działań. Według Marii Kukawskiej, sonda GP pozwala na spojrzenie z drugiej strony - wprowadzenia jakich stymulacji życzyliby sobie sami podatnicy. Okazuje się, że w wielu przypadkach zamiar ustawodawcy i życzenia podatników się spotykają. Dziś mamy ulgę na dzieci, ulgę na internet, rehabilitacyjną czy odpis dotyczący darowizn.

Zdaniem ekspertów droga do konstrukcji racjonalnego podatku dochodowego nie prowadzi przez mnożenie ulg, lecz przez jak najdalej idące upraszczanie systemu i obniżanie stawek.

Wsparcie dla oszczędności

Każda nowa ulga to dodatkowe komplikacje.

- To, nad czym warto faktycznie się zastanowić, to ewentualne premiowanie/zachęta podatkowa do oszczędzania na emeryturę, przy czym w tym konkretnym przypadku nie wolno pominąć rzeszy podatników prowadzących indywidualną działalność gospodarczą - podpowiada Katarzyna Bieńkowska.

Natomiast Łukasz Strzelec podkreśla, że ulgi związane z oszczędzaniem na przyszłą emeryturę obowiązują w wielu innych systemach podatkowych i w większości przypadków cieszą się zasłużonym powodzeniem. Wydaje się, że również w Polsce, gdzie przewidywania dotyczące przyszłych wypłat emerytalnych z ZUS i OFE nie pozostawiają złudzeń co do ich wysokości, ze wspomnianej ulgi skorzystałoby wielu podatników.

- W związku z obecną sytuacją gospodarczą oraz problemami rządu w domknięciu budżetu, w najbliższym okresie nie należy się spodziewać znaczącej rozbudowy systemu ulg - w tym wprowadzenia ulgi związanej z oszczędzaniem na emeryturę - konkluduje Łukasz Strzelec.

 

Księgowość
Rośnie liczba niewypłacalnych firm Polsce w 2024 r. Tych co ogłosiły upadłość lub wszczęły restrukturyzację. Będzie rekord na koniec grudnia
17 paź 2024

Od początku 2024 roku do końca września niewypłacalność ogłosiło 4 465 polskich firm. Firma Coface, która co kwartał przygotowuje raport na ten temat, podkreśla, że to aż 95% wszystkich przedsiębiorstw, które podjęły działania insolwencyjne w 2023 roku. Do końca roku pozostały jeszcze 3 miesiące, a eksperci już dziś prognozują, że w grudniu liczba niewypłacalności osiągnie rekord i wyniesie 5 tysięcy. W których sektorach dynamika wzrostu była największa i jakie branże ucierpiały najbardziej?

Ryzykowne fakturowanie po wyroku TSUE. Prof. Modzelewski: Znalezienie fakturzystki może być bardzo trudne
17 paź 2024

Pomysł autorstwa Trybunału Sprawiedliwości UE, aby pracownik fizycznie wystawiający puste faktury w imieniu pracodawcy musiał zapłacić VAT z tych faktur, jest zapewne nie ostatnim kuriozum jurysdykcyjnym w jego historii – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Można oczywiście zrozumieć pogląd (który nie przyjął się w przypadku naszych sądów), że nie można obciążać na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT formalnego wystawcę tego dokumentu, gdy pracownik wystawiający fakturę jest oczywistym oszustem, który w sposób udowodniony fałszował te dokumenty; należy więc obciążyć go z tego tytułu. 

Biegły rewident i audyt finansowy: nowy kierunek studiów pod patronatem PIBR na Wydziale Zarządzania UŁ od 2024 r.
17 paź 2024

Kierunek Biegły rewident i audyt finansowy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego to nowa propozycja edukacyjna dla osób pragnących pracować jako biegły rewident. Kierunek ten uzyskał patronat Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (PIBR). Biegli rewidenci są cenionymi ekspertami, którzy nie tylko nadzorują i zarządzają, ale również często doradzają w sprawach biznesowych. Zawód biegłego rewidenta to zawód zaufania publicznego, chroniony prawnie i regulowany ustawowo - stanowi on potwierdzenie wiedzy i umiejętności, często jest także wymogiem koniecznym do zatrudnienia. 

Minister Finansów: UE jest potężnie niedoinwestowana; przegrywa wyścig technologiczny z USA i krajami Azji Pd-Wsch.
17 paź 2024

Europa (Unia Europejska) jest potężnie niedoinwestowana, a inwestycje są niezbędne, aby ożywić wzrost gospodarczy – powiedział 17 października 2024 r. minister finansów Andrzej Domański na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie. Jego zdaniem brak wzrostu jest największą bolączką UE, tymczasem dla wielu decydentów UE jest on tylko "produkcją uboczną".

Podatek od garażu 2024/2025: Jakie zmiany od nowego roku?
16 paź 2024

Ile wynoszą stawki podatku od nieruchomości od garaży w 2024 roku a ile wyniosą w 2025 roku. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która zakłada korzystne dla podatników zmiany w opodatkowaniu garaży podatkiem od nieruchomości. Co się zmieni od nowego roku?

Dopłaty do ubezpieczeń rolnych w 2025 r. W jakiej wysokości?
16 paź 2024

Wysokość dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń rolnych upraw i zwierząt w 2025 roku pozostanie na niezmienionym poziomie, czyli 65 proc. składki ubezpieczeniowej. Takie rozwiązanie zakłada projekt rozporządzenia, który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Kiedy Twoja firma potrzebuje księgowego? To zależy od kilku spraw
16 paź 2024

Czy trzeba zatrudnić księgowego? To zależy od Twojej sytuacji. Jeśli masz proste sprawy finansowe – jedno źródło dochodu, brak skomplikowanych ulg – być może poradzisz sobie sam. Jednak gdy Twoje sprawy są nieco bardziej skomplikowane – wiele źródeł dochodu, własna firma, różne ulgi – księgowy będzie niezastąpiony. Pomoże Ci znaleźć najlepszą drogę, by uniknąć problemów z fiskusem.

Podatek od nieruchomości 2025: Zmiany już niemal pewne. Czego możemy się spodziewać?
17 paź 2024

Projekt zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., został 14 października 2024 r. przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu – w kształcie odpowiadającym tzw. wersji projektu 3.0. Z pewną rezerwą można przyjąć, że w tej właśnie formie podatnicy będą mierzyć się z tym podatkiem w nowym roku. Na jakie zmiany trzeba się przygotować?

Podatek od garaży do zmiany. Rząd przyjął projekt ustawy, który dotyczy opodatkowania podatkiem od nieruchomości
15 paź 2024

Rząd wprowadza nowe przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych. W efekcie zmian wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jednakową stawką podatku.

Podatki 2025. Zmiany w podatku od nieruchomości, podatku rolnym, opłacie uzdrowiskowej i opłacie skarbowej
15 paź 2024

W dniu 14 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, przedłożony przez Ministra Finansów. Jak wskazuje rząd, ta nowelizacja ma charakter techniczny. Jej celem jest m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych przez doprecyzowanie przepisów ww. ustaw. Największe zmiany dotyczą podatku od nieruchomości. Nowe przepisy mają obowiązywać od początku 2025 roku.

pokaż więcej
Proszę czekać...