Grabowski odpowiadał na pytania Konstantego Oświęcimskiego i Arkadiusza Litwińskiego (PO) o opodatkowanie VAT-em usług portowych. Posłowie obawiają się, że interpretacja nowych przepisów podatkowych przez urzędy skarbowe doprowadzi do stosowania 23-proc. stawki VAT na usługi portowe, co doprowadzi do braku konkurencyjności polskich portów.
Grabowski zapewnił, że 80-90 proc. usług portowych było i nadal jest objętych zerową stawką VAT. MF analizowało sytuację w portach zagranicznych i opodatkowanie polskich portów nie odbiega od sytuacji w portach zagranicznych - podkreślił.
"Nowa ustawa o VAT z jednej strony rozszerzyła zerową stawkę na usługi portowe, a z drugiej doprecyzowała, do jakich usług ma ona zastosowanie. Zgodnie z unijnymi dyrektywami może być ona stosowana wyłącznie dla usług wykonywanych w porcie na rzecz armatora i dla zaspokojenia potrzeb statków" - wyjaśnił Grabowski.
"W praktyce oznacza to, że zerowa stawka dotyczy 80-85 proc., a nawet 90 proc. wartości usług portowych. Dlatego informacja, że większość usług jest objęta stawką podstawową 23-proc. nie znajduje potwierdzenia w faktach" - zaznaczył.
Wiceminister podkreślił, że obecne rozwiązanie jest zgodne z unijnymi dyrektywami. "Gdyby tak nie było, byłyby spory z podatnikami albo z Komisją Europejską, a takich spraw nie ma" - powiedział.