Kto musi stosować międzynarodowe standardy

Część firm musi stosować Międzynarodowe Standardy Rachunkowości. Zawarte w nich regulacje w wielu przypadkach różnią się od tych, które znajdują się w ustawie o rachunkowości.

Mimo że niektóre firmy działają w Polsce, to zobowiązane są do sporządzania swoich sprawozdań finansowych według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR). Są nimi banki oraz jednostki dopuszczone do obrotu na jednym z regulowanych rynków krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Taki stan prawny wprowadziła nowelizacja ustawy o rachunkowości z 16 grudnia ubiegłego roku. W związku z tym podmioty te musiały utworzyć sprawozdania finansowe za 2005 rok po raz pierwszy według nowych zasad.

Należy dodać, że wspomniana nowelizacja zmieniła poprzednie brzmienie przepisu (art. 55 ust. 6a) regulującego nakaz stosowania MSR, który obowiązywał od października 2005 roku do stycznia 2006 roku. Przed zmianą stosowanie międzynarodowych standardów obowiązywało również emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu. W obecnym stanie prawnym grupa ta została wyłączona.

Przepisy bilansowe zakładają też możliwość wyboru między stosowaniem zasad ustawy o rachunkowości a MSR niektórym jednostkom. Takie prawo mają emitenci, którzy ubiegają się lub zamierzają się ubiegać o dopuszczenie do publicznego obrotu lub obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Pozostałe podmioty natomiast zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych stosując ustawę o rachunkowości. Należy pamiętać, że jednostki te mogą korzystać również z wydanych przez Komitet Standardów Rachunkowości standardów krajowych („Przepływ środków pieniężnych” i „Podatek dochodowy”). Natomiast w przypadku braku odpowiednich uregulowań krajowych mają możliwość korzystania z Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.

Podmioty, które korzystają z MSR w kwestiach nieuregulowanych ustawą o rachunkowości, muszą pamiętać, że standardy ulegają ciągłym zmianom. Wiele z nich dotyczy bieżącego roku. Niektóre mają zastosowanie np. do instrumentów finansowych lub świadczeń pracowniczych uregulowanych. Inne wprowadzają nowe interpretacje, jak KIMSF4, który reguluje zagadnienie umów zawierających leasing.

DLACZEGO PRZERWANO PRACE
Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac zmierzających do rozszerzenia katalogu jednostek, które będą miały obowiązek lub możliwość sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości, choć były takie plany. Najprawdopodobniej w najbliższej przyszłości stan prawny się nie zmieni. Resort finansów uzasadnia rezygnację z planowanych zmian brakiem zainteresowania grupy przedsiębiorców nieobjętych do tej pory prawem lub obowiązkiem stosowania standardów. Specjaliści uważają natomiast, że zwiększyłoby to jedynie koszty prowadzenia księgowości.

Agnieszka Pokojska
agnieszka.pokojska@infor.pl


Księgowość
MF: Przedłużenie terminów podatkowych dla poszkodowanych w wyniku powodzi z września 2024 r.
20 wrz 2024

W czwartek, 19 września zostało opublikowane i zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. 

Podatnicy poszkodowani w powodzi zapłacą tegoroczne podatki w 2025 roku [projekt rozporządzenia Ministra Finansów]
19 wrz 2024

W dniu 18 września 2024 r. opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku ze stanem klęski żywiołowej. Rozporządzenie to ma pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym we wrześniu br. powodzią na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego - poprzez odroczenie terminów zapłaty podatków i zaliczek na podatki. 

Dyrektywę UE o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych trzeba wdrożyć w Polsce jeszcze w 2024 roku. Co się zmieni w płacy minimalnej? Od kiedy?
17 wrz 2024

Do 15 listopada 2024 kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do implementacji do porządku krajowego, przepisów kolejnej dyrektywy. Mowa tu o dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, która wprowadza szereg regulacji dotyczących sposobu i częstotliwości określania przez Rząd minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Stawka 0% VAT do końca 2024 r. na darowizny towarów i usług dla powodzian. Konieczna pisemna umowa z OPP, JST, podmiotem leczniczym lub RARS
17 wrz 2024

Minister Finansów wydał rozporządzenie, które wprowadza możliwość stosowania obniżonej do 0% stawki podatku VAT dla darowizn (przekazywanych już od 12 września 2024 r.) wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych w trwającej obecnie powodzi. Ale ta preferencyjna stawka VAT dotyczy wyłącznie darowizn realizowanych za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

ZUS: można zapłacić składki z 2024 r. do 15 września 2025 r. bez odsetek. Trzeba złożyć oświadczenie o poszkodowaniu w powodzi
17 wrz 2024

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia br. dopiero we wrześniu 2025 r., bez naliczania odsetek za zwłokę - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Pies w kosztach firmy. Fiskus zmienił zdanie, bo nie znalazł związku pomiędzy wydatkami a przychodem
17 wrz 2024

Fiskus zmienił zdanie w sprawie kosztów firmowych dotyczących psa. Chodziło o możliwość zaliczenia w kosztach uzyskania przychodu wydatków na zakup i utrzymanie psa, który służył jako reklama promująca ofertę spółki.

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? Zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem
17 wrz 2024

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem. Konfederacja Lewiatan postuluje za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i uproszczenie sposobu jej opłacania poprzez wprowadzenie zryczałtowanych stawek

MF: od 1 października przez infolinię KAS podatnik dostanie indywidualną informację o swoich sprawach
16 wrz 2024

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 października 2024 r. pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) będą udzielać odpowiedzi na pytania podatników na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak do te pory podatnicy uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Istotną nowością będzie możliwość uzyskania na tej infolinii informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

Doradca podatkowy w todze i z większymi kompetencjami. Od 2025 roku? Założenia nowelizacji
16 wrz 2024

Minister Finansów chce zmienić szereg przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. W dniu 16 września 2024 r. opublikowano założenia projektu nowelizacji, zgodnie z którymi m.in. doradcy podatkowi w sądzie mieliby nosić togi, tak jak inne zawody prawnicze (adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy). Rozszerzony ma zostać zakres spraw, w których doradcy podatkowi będą mogli wydawać opinie. Ponadto zmiany zajdą w zasadach egzaminu na doradcę podatkowego i w kompetencjach organów KIDP.

Grecja sięga do kieszeni turystów! 20 euro podatku zapłaci każdy pasażer wysiadający na Mykonos i Santorini
16 wrz 2024

Grecja wprowadza podatek dla turystów. Każdy pasażer wycieczkowca wysiadający na greckiej wyspie Mykonos i Santorini będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 20 euro w szczytowym sezonie turystycznym. Tak ogłosiła minister turystyki Grecji Olga Kefalogianni. W innych portach opłata wyniesie 5 euro.

pokaż więcej
Proszę czekać...