Rząd przyjął podatki

Wczoraj rząd przyjął pakiet rozwiązań podatkowych przygotowany przez minister finansów Zyte Gilowską. Na konferencji tuż po posiedzeniu rządu premier Marcinkiewicz podkreślił, że w ten sposób będzie realizowany program "modrych i niższych podatków".
Proponowane zmiany mają w efekcie doprowadzić do tego, by od 2009 r. zaczęły obowiązywać dwie stawki PIT (18 i 32 proc.), z wysokim ponad 85 tys. progiem podatkowym. Na konferencji minister finansów zapowiedziała, że doprowadzi to do szybkiego wypełnienia obietnic przedwyborczych związanych z podatkami. – Nie używam sformułowania reforma. To pakiet zmian, który ma uporządkować i uprościć system – powiedziała Zyta Gilowska.
Dodała, że w wielu spornych kwestiach proponują kompromis. Dla zryczałtowanych kosztów podatkowych i karty podatkowej w latach 2007 i 2008 będą obowiązywały okresy przejściowe. Kompromis ten w wielu przypadkach oznacza wycofanie się przez ministra finansów z pierwotnie proponowanych zmian. Dotyczy to także obiecywanej waloryzacji skali podatkowej za 2006 rok. Pytana o to dlaczego zrezygnowała z tego pomysłu Zyta Gilowska odpowiedziała: Prawo nie działa wstecz.

W tym co ostatecznie Ministerstwo finansów przedstawiło rządowi wiele elementów zmieniło się w stosunku do tego co pierwotnie zapowiadano i co jeszcze kilka dni temu znajdowało się w projekcie zmian ustaw podatkowych (w projekcie ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa i zmianie niektórych innych ustawa). Przykładem propozycji, która kilkakrotnie była zmieniana są zryczałtowane koszty uzyskania przychodów dla umów cywilnoprawnych i umów dotyczących prawa autorskich. Początkowo minister finansów Zyta Gilowska ogłosiła likwidację tej „preferencji” podatkowej. Potem pod wpływem nacisków społecznych i innych ministerstw postanowiono, że jeszcze przez 2 lata będą obowiązywały 50-proc. koszty podatkowe, ale tylko dla prawdziwych artystów. Obecna wersja zmian podatkowych zakłada, że do 2008 roku będą obowiązywały zryczałtowane 10-proc. koszty dla wszystkich pracujących na umowach zlecenia oraz 20-proc. koszty dla wszystkich twórców i artystów. Można by powiedzieć, że dobre to niż nic.

Również z pomysłu likwidacji uproszczonych form opodatkowania MF odeszło. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych rzeczywiście zostanie zlikwidowany. Natomiast karta podatkowa ma jeszcze zostać utrzymana przez 2 lata. Po wprowadzeniu od 2009 roku dwóch stawek PIT i jednego progu podatkowego wszelkie uproszczenia mają z systemu zniknąć.

Podobna sytuacja ma miejsce jeśli chodzi o zmiany w VAT. Resort finansów nie wprowadzi zapowiadanej możliwości odliczania VAT od zakupu samochodów na firmę. Zasady odliczania VAT zostaną nie zmienioną i będą takie, jak dziś, czyli odliczyć można będzie 60 proc. VAT z faktury na zakup samochodu nie więcej jednak niż 6000 zł. Dlaczego? Odliczenie całego VAT przyniosło by miliard złotych straty dla budżetu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Matyszewska
Księgowość
Rośnie liczba niewypłacalnych firm Polsce w 2024 r. Tych co ogłosiły upadłość lub wszczęły restrukturyzację. Będzie rekord na koniec grudnia
17 paź 2024

Od początku 2024 roku do końca września niewypłacalność ogłosiło 4 465 polskich firm. Firma Coface, która co kwartał przygotowuje raport na ten temat, podkreśla, że to aż 95% wszystkich przedsiębiorstw, które podjęły działania insolwencyjne w 2023 roku. Do końca roku pozostały jeszcze 3 miesiące, a eksperci już dziś prognozują, że w grudniu liczba niewypłacalności osiągnie rekord i wyniesie 5 tysięcy. W których sektorach dynamika wzrostu była największa i jakie branże ucierpiały najbardziej?

Ryzykowne fakturowanie po wyroku TSUE. Prof. Modzelewski: Znalezienie fakturzystki może być bardzo trudne
17 paź 2024

Pomysł autorstwa Trybunału Sprawiedliwości UE, aby pracownik fizycznie wystawiający puste faktury w imieniu pracodawcy musiał zapłacić VAT z tych faktur, jest zapewne nie ostatnim kuriozum jurysdykcyjnym w jego historii – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Można oczywiście zrozumieć pogląd (który nie przyjął się w przypadku naszych sądów), że nie można obciążać na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT formalnego wystawcę tego dokumentu, gdy pracownik wystawiający fakturę jest oczywistym oszustem, który w sposób udowodniony fałszował te dokumenty; należy więc obciążyć go z tego tytułu. 

Biegły rewident i audyt finansowy: nowy kierunek studiów pod patronatem PIBR na Wydziale Zarządzania UŁ od 2024 r.
17 paź 2024

Kierunek Biegły rewident i audyt finansowy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego to nowa propozycja edukacyjna dla osób pragnących pracować jako biegły rewident. Kierunek ten uzyskał patronat Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (PIBR). Biegli rewidenci są cenionymi ekspertami, którzy nie tylko nadzorują i zarządzają, ale również często doradzają w sprawach biznesowych. Zawód biegłego rewidenta to zawód zaufania publicznego, chroniony prawnie i regulowany ustawowo - stanowi on potwierdzenie wiedzy i umiejętności, często jest także wymogiem koniecznym do zatrudnienia. 

Minister Finansów: UE jest potężnie niedoinwestowana; przegrywa wyścig technologiczny z USA i krajami Azji Pd-Wsch.
17 paź 2024

Europa (Unia Europejska) jest potężnie niedoinwestowana, a inwestycje są niezbędne, aby ożywić wzrost gospodarczy – powiedział 17 października 2024 r. minister finansów Andrzej Domański na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie. Jego zdaniem brak wzrostu jest największą bolączką UE, tymczasem dla wielu decydentów UE jest on tylko "produkcją uboczną".

Podatek od garażu 2024/2025: Jakie zmiany od nowego roku?
16 paź 2024

Ile wynoszą stawki podatku od nieruchomości od garaży w 2024 roku a ile wyniosą w 2025 roku. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która zakłada korzystne dla podatników zmiany w opodatkowaniu garaży podatkiem od nieruchomości. Co się zmieni od nowego roku?

Dopłaty do ubezpieczeń rolnych w 2025 r. W jakiej wysokości?
16 paź 2024

Wysokość dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń rolnych upraw i zwierząt w 2025 roku pozostanie na niezmienionym poziomie, czyli 65 proc. składki ubezpieczeniowej. Takie rozwiązanie zakłada projekt rozporządzenia, który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Kiedy Twoja firma potrzebuje księgowego? To zależy od kilku spraw
16 paź 2024

Czy trzeba zatrudnić księgowego? To zależy od Twojej sytuacji. Jeśli masz proste sprawy finansowe – jedno źródło dochodu, brak skomplikowanych ulg – być może poradzisz sobie sam. Jednak gdy Twoje sprawy są nieco bardziej skomplikowane – wiele źródeł dochodu, własna firma, różne ulgi – księgowy będzie niezastąpiony. Pomoże Ci znaleźć najlepszą drogę, by uniknąć problemów z fiskusem.

Podatek od nieruchomości 2025: Zmiany już niemal pewne. Czego możemy się spodziewać?
17 paź 2024

Projekt zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., został 14 października 2024 r. przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu – w kształcie odpowiadającym tzw. wersji projektu 3.0. Z pewną rezerwą można przyjąć, że w tej właśnie formie podatnicy będą mierzyć się z tym podatkiem w nowym roku. Na jakie zmiany trzeba się przygotować?

Podatek od garaży do zmiany. Rząd przyjął projekt ustawy, który dotyczy opodatkowania podatkiem od nieruchomości
15 paź 2024

Rząd wprowadza nowe przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych. W efekcie zmian wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jednakową stawką podatku.

Podatki 2025. Zmiany w podatku od nieruchomości, podatku rolnym, opłacie uzdrowiskowej i opłacie skarbowej
15 paź 2024

W dniu 14 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, przedłożony przez Ministra Finansów. Jak wskazuje rząd, ta nowelizacja ma charakter techniczny. Jej celem jest m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych przez doprecyzowanie przepisów ww. ustaw. Największe zmiany dotyczą podatku od nieruchomości. Nowe przepisy mają obowiązywać od początku 2025 roku.

pokaż więcej
Proszę czekać...