zmiana prawa
Sejm uchwalił 12 stycznia nowelizację ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Jedną ze zmian jest likwidacja warunku zakończenia inwestycji przy ubieganiu się o zwrot VAT oraz półrocznego terminu na złożenie wniosku. Oznacza to, że osoby, które zakończyły swoje inwestycje i z różnych powodów nie złożyły w ciągu 6 miesięcy wniosku, będą mogły to zrobić na mocy znowelizowanej ustawy.
W ustawie przyjęto, że wnioski niebudzące wątpliwości naczelnika urzędu skarbowego nie będą rozpatrywane w formie decyzji. Kolejne uproszczenie to rezygnacja z części obowiązków dokumentacyjnych. Inwestor, składając wniosek, nie będzie już musiał dołączać do niego dokumentu określającego stopień zaawansowania inwestycji ani zawiadomienia o zakończeniu prac. W nowelizacji uregulowano ponadto kwestie związane z ustalaniem wysokości limitu zwrotu przysługującego osobie fizycznej w przypadku uprzedniego otrzymania kwoty zwrotu przez nią lub jej małżonka. Wprowadzono też zasadę, że do obliczania limitu kwoty zwrotu ma być przyjmowana cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ostatnio ogłoszona przez GUS, a nie jak dotychczas za kwartał poprzedzający ten, w którym złożono wniosek o zwrot.
Posłowie przyjęli senacką poprawkę, zgodnie z którą osoby fizyczne nieposiadające NIP we wniosku o zwrot powinny podawać numer PESEL. Natomiast wnioskodawca, któremu nie nadano żadnego z tych numerów, będzie mógł posłużyć się numerem dokumentu tożsamości, także wystawionego za granicą. Sejm odrzucił poprawkę Senatu precyzującą, że w przypadku gdy wnioskodawca posiada zaległości podatkowe, kwota zwrotu podlega zaliczeniu na poczet tych zaległości.
O zwrot części wydatków mogą ubiegać się inwestorzy indywidualni, którzy od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. zakupili materiały budowlane, na które po 30 kwietnia 2004 r. VAT wzrósł z 7 do 22 proc. Ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Do 30 czerwca 2008 r. można składać wnioski o zwrot VAT za materiały budowlane
Magdalena Majkowska