NOWE PRAWO
Kierownik jednostki publicznej może utworzyć komórkę audytu wewnętrznego, w której są zatrudnieni audytorzy i inne osoby. Natomiast działalność komórki musi koordynować audytor wewnętrzny - wynika z nowego brzmienia art. 52 ustawy o finansach publicznych.
Jak wyjaśniło Gazecie Prawnej Ministerstwo Finansów, przepis ten wprowadza dla kierowników jednostek sektora finansów publicznych uprawnienie do tworzenia komórek audytu wewnętrznego. Mogą w niej pracować zarówno audytorzy wewnętrzni, jak i osoby nieposiadające takiego statusu, np. asystenci audytu.
Artur Bugaj, członek zarządu Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych Szkół Wyższych, wyjaśnia, że zmiana sankcjonuje to, co było realizowane do tej pory w praktyce.
- Komórki audytu były tworzone również w jednostkach, które zgodnie z ustawą nie były do tego zobowiązane - ponieważ nie było to zabronione przepisami, a kierownicy uważali je za potrzebne - twierdzi.
Natomiast sama możliwość zatrudniania w komórkach audytu wewnętrznego osób innych niż audytorzy wewnętrzni przy zachowaniu obowiązku kierowania taką jednostką przez audytora wewnętrznego - według naszego rozmówcy - jest rozwiązaniem elastycznym, ułatwiającym pracę audytu.
- W razie potrzeby organizacja może rozwijać komórkę zatrudniając osoby przydatne do realizacji zadań i wspomagające pracę audytora wewnętrznego - twierdzi Artur Bugaj.
Tacy pracownicy mogą docelowo przygotowywać się do objęcia stanowiska audytora wewnętrznego lub np. pełnić stałą funkcję specjalisty ds. audytu.
KTO MOŻE BYĆ AUDYTOREM
Posiadacze:
- certyfikatu MF
- międzynarodowych certyfikatów
- uprawnień biegłego
- uprawnienia kontrolera NIK
- uprawnienia inspektora skarbowego
Agnieszka Pokojska