Sąd rozstrzygnie, kto płaci podatek

Aleksandra Tarka
rozwiń więcej
Marcin Musiał
rozwiń więcej
Nadal nie wiadomo, czy osoba fizyczna musi płacić VAT przy sprzedaży działek budowlanych należących do jej majątku osobistego. Zdecyduje o tym poszerzony skład NSA.


Wczoraj jeden ze składów orzekających NSA postanowił wystąpić o podjęcie uchwały w sprawie opodatkowania VAT sprzedaży działek budowlanych. Wątpliwości sądu budzi to, czy polski ustawodawca prawidłowo implementował VI Dyrektywę w zakresie definicji działalności gospodarczej.


Sprzedaż kilku działek


Sprawa, której dotyczy pytanie, związana jest z oceną interpretacji udzielonej przez organy podatkowe. Podatnik kupił nieruchomość rolną jeszcze pod rządami starej ustawy o VAT. Po przekwalifikowaniu ziemi podzielił działkę na mniejsze i większość z nich sprzedał jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Ponieważ postanowił sprzedać także ostatnie trzy działki - dwie tej samej osobie - wystąpił do urzędu skarbowego o interpretację. Zapytał czy w związku ze zmianą przepisów po 1 maja 2004 r. sprzedaż taka nie powinna być opodatkowana VAT. Urząd stwierdził, że podatek należy zapłacić, gdyż sprzedaż jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zgodnie z art. 15 ust. 2 obejmuje ona wszelką działalność, także gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy. Stanowisko to potwierdziła izba skarbowa.

Podatnik zaskarżył interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten potwierdził częściowo jego argumenty, przyznał jednak rację organom podatkowym.


Zgodność z dyrektywą


W skardze do NSA podatnik wskazał między innymi, że art. 15 ust. 2 jest niezgodny z unijną dyrektywą o VAT. Zgodnie z przepisami UE działalność gospodarcza to działalność prowadzona m.in. w sposób ciągły, na własny rachunek i na własną odpowiedzialność. W dyrektywie nie ma mowy o zamiarze i częstotliwości wykonywania czynności opodatkowanych. Tymczasem z ogłoszenia Rady Ministrów z 11 maja 2004 r. wynika, że można powoływać się wprost na przepisy unijne. Także konstytucja mówi, że ratyfikowane przez Polskę umowy międzynarodowe mają znaczenie nadrzędne nad naszymi ustawami. Co prawda, dyrektywa mówi także, że przepisy krajowe mogą ustanowić podatnikiem każdego, kto wykonuje dostawy gruntów budowlanych jednak w polskich przepisach nie ma definicji takich gruntów.


Unia ma rację


W ocenie składu orzekającego w sprawie występują na tyle poważne wątpliwości, że postanowił wystąpić z pytaniem prawnym do siedmioosobowego składu NSA. Będzie on musiał wyjaśnić, czy definicja działalności gospodarczej zawarta w art. 15 ust. 2 nowej ustawy o VAT stanowi prawidłową implementację przepisów VI Dyrektywy zwłaszcza w zakresie, w jakim polskie przepisy uznają za działalność sytuację, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy. Ponadto poszerzony skład odpowie na pytanie, czy za działalność gospodarczą należy uznać okazjonalną sprzedaż przez osobę fizyczną pewnej ilości działek wydzielonych z jej majątku osobistego. Jak podkreślił sąd chodzi o sytuacje, gdy ich nabycie do majątku osobistego nie było związane z odliczeniem VAT.


Sygn. akt IFSK 526/06


Aleksandra Tarka, Marcin Musiał

Księgowość
Jeden miesiąc bez składek ZUS. Nie dostałeś na grudzień - możesz mieć ulgę w styczniu 2025 r.
10 gru 2024

Jak informuje Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy ZUS, w listopadzie 2024 r. przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają ulgę, jeszcze w grudniu zostaną o tym poinformowani na profilu płatnika w PUE ZUS (eZUS). W razie odmowy otrzymają tam decyzję administracyjną. Ale nawet w przypadku odmowy tej ulgi w grudniu, mogą starać się o tzw. wakacje składkowe już na styczeń 2025 r.

Jakie zmiany w podatkach VAT i CIT czekają nas w 2025 r.?
11 gru 2024

W 2025 roku wejdą w życie ważne reformy, które mogą wiązać się z koniecznością wprowadzenia istotnych zmian organizacyjnych, zebrania dodatkowych danych oraz dostosowania systemów finansowo-księgowych. Na co muszą przygotować się przedsiębiorcy? Wyjaśnia Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i doradztwie w zakresie zgodności podatkowej w środowisku międzynarodowym.

Jawność wynagrodzeń to podawanie wysokości pensji w ogłoszeniach o pracę, a także informowanie pracowników o średnich płacach dla danej grupy etatowców w firmie
11 gru 2024

Posłowie chcą wprowadzić jawność płac do Kodeksu pracy. W Sejmie złożyli obywatelski projekt, który przewiduje m.in. podawanie wysokości pensji w ogłoszeniach o pracę, a także informowanie pracowników o średnich płacach dla danej grupy etatowców w firmie.

VAT 2025: Nowe zasady rozliczania kaucji będą dotyczyły opakowań na napoje niezwrócone w ramach systemu kaucyjnego
11 gru 2024

System kaucyjny na opakowania na napoje zacznie działać 1 października 2025 r. Na jakich zasadach będzie rozliczany VAT od kaucji? Kiedy podatek VAT będzie wpłacany do urzędu skarbowego?

Świąteczne prezenty dla pracowników – rozliczenie podatkowe. Koszty, VAT, PIT
10 gru 2024

Okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami. Oprócz budowania pozytywnego wizerunku firmy takie gesty wzmacniają relacje i motywują pracowników. Jednak nawet drobne upominki mogą wywoływać konsekwencje podatkowe zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla obdarowanych. Jak zatem rozliczyć prezenty dla pracowników na święta, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji?

Wakacje składkowe 2025 r.: kiedy informacja, a kiedy decyzja?
10 gru 2024

Wakacje składkowe 2025 r.: kiedy informacja, a kiedy decyzja? Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował we wtorkowym komunikacie, że w grudniu przedsiębiorcy złożyli już ponad 46,9 tys. wniosków na styczeń 2025 r.

Faktura korygująca: jak długo można ją wystawić. Kiedy mija 5-letnie przedawnienie?
09 gru 2024

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

Kasa fiskalna w działalności nierejestrowanej. Ulga na zakup kasy: warunki i zasady zwrotu pieniędzy
09 gru 2024

Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną podlega takim samym regułom rozliczania VAT jak każdy inny podatnik. Dlatego może być zobowiązana do ewidencjonowania sprzedaży na kasie, nawet jeśli działalność nierejestrowana korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT, to powinna nabyć kasę i rozpocząć ewidencjonowanie w określonych przepisami terminach. Jeśli dochowa wszystkich wymienionych w przepisach warunków, będzie mogła skorzystać z ulgi na zakup kasy online.

Brak NIP na paragonie fiskalnym. Czy można to uzupełnić i wystawić nabywcy fakturę do paragonu?
09 gru 2024

Podatnik omyłkowo zaewidencjonował sprzedaż na kasie fiskalnej i wydał nabywcy paragon bez numeru NIP. Czy sprzedawca jest uprawniony zaewidencjonować tę pomyłkę w rejestrze korekt? Czy będzie mógł wystawić fakturę VAT z numerem NIP kontrahenta? 

pokaż więcej
Proszę czekać...