Czy osoba pracująca w Holandii przez większą część roku (wraca do Polski dwa razy do roku) powinna rozliczyć się w Polsce?
Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku osoby fizyczne, jeżeli miały miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegały obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy). Z kolei zgodnie z przepisem art. 25 kodeksu cywilnego miejsce zamieszkania osoby fizycznej zdefiniowane jest jako miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Jeśli zatem w świetle powyższych przepisów daną osobę można uznać za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce w 2006 roku, osoba ta powinna rozliczyć się w Polsce od całości swoich dochodów (obejmujących dochody z tytułu pracy na terytorium Holandii). Jednakże w tym przypadku istnieć będzie możliwość odliczenia od podatku należnego w Polsce kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Holandii (metoda proporcjonalnego zaliczenia). Jeśli jednak zgodnie z powyższą definicją miejsca zamieszkania osoba ta posiadała miejsce zamieszkania w Holandii w 2006 roku, w Polsce powinna rozliczyć się wyłącznie z dochodów osiągniętych na terytorium Polski (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy).
W rozliczeniu za 2007 rok sytuacja jest nieco bardziej klarowna, gdyż zgodnie z nową definicją miejsca zamieszkania, zawartą bezpośrednio w przepisach art. 3 ustawy o PIT, za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się osobę, która posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Jeżeli zatem w 2007 roku, osoba ta będzie przebywała w Polsce przez okres krótszy niż 183 dni i/lub przeniesie centrum swoich interesów życiowych do Holandii, w Polsce podlegać będzie wyłącznie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Jak powinny zostać opodatkowane dochody otrzymane z tytułu pracy na terytorium Norwegii?
W przypadku dochodów osiągniętych przez osoby posiadające w Polsce tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy z tytułu pracy na terytorium Norwegii, co do zasady dochody te będą zwolnione z opodatkowania w Polsce. Będą one jednak brane pod uwagę dla celów obliczenia stawki podatku, według której opodatkowany zostanie pozostały dochód danej osoby (metoda wyłączenia z progresją).
Czy podlegają opodatkowaniu dotacje na cele związane z rolniczą działalnością prowadzoną przez podatnika?
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 47d ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatne, otrzymane na cele związane z działalnością rolniczą z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, od agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych.