Dofinansowanie klimatyzacji - jak uzyskać? Trzy sposoby

Paweł Kula
prawnik, redaktor portalu Infor.pl
rozwiń więcej
Trzy sposoby na tanią klimatyzację z dofinansowaniem / Shutterstock

Wartość klimatyzacji jest w sezonie letnim podwójna. Można wskazać kilka sposobów na uzyskanie dofinansowania do termoregulacji.

Program Czyste Powietrze - jak uzyskać dofinansowanie klimatyzacji?

Program Czyste Powietrze przewiduje dofinansowanie dla różnych rodzajów przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Jedną z możliwości jest w tym przypadku pompa ciepła. Ta konstrukcja może nie tylko ogrzewać, ale również ochładzać, wszystko zależy od wybranej opcji i ustawień. W zależności od wariantu, kwota dofinansowania pokryje od 40% do 100% wartości inwestycji.

Autopromocja

Pompa ciepła jest uważana za jeden z najbardziej ekonomicznych wariantów klimatyzacji, który umie korzystać z naturalnych nierówności w rozkładzie temperatury. Przykładowo, w lecie może być gorąco, jednak przy gruncie jest znacznie chłodniej. Odpowiednia konstrukcja umożliwia pobieranie gruntowego chłodu za cenę znacznie niższą niż w przypadku tradycyjnej klimatyzacji.

Jak złożyć wniosek? Podstawową opcją jest wniosek elektroniczny. Można wnioskować również papierowo, adresatem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Trzecią opcją jest złożenie dokumentów w banku, który przystąpił do programu Czyste Powietrze.

Program Mój Prąd - jak uzyskać dofinansowanie klimatyzacji?

Program Mój Prąd przewiduje dofinansowanie do pompy ciepła jednak na innych zasadach niż Program Czyste Powietrze. W ramach programu Mój Prąd kluczowa jest instalacja fotowoltaiczna, pompa ciepła jest opcjonalnym dodatkiem. Można uzyskać dofinansowanie na poziomie 50% kosztów.

Dofinansowanie pompy ciepła jest w tym przypadku nieco bardziej skomplikowane, gdyż domowa instalacja fotowoltaiczna musi być przyłączona do sieci elektroenergetycznej. Beneficjent programu Mój Prąd musi dysponować potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej lub zaświadczeniem potwierdzającym rozliczanie się wnioskodawcy za wytworzoną/pobraną energię elektryczną na zasadach systemu tzw. net-billing.

Program Moje Ciepło - jak uzyskać dofinansowanie klimatyzacji?

Program Moje Ciepło jest skierowany do szczególnej grupy adresatów. Dofinansowanie jest możliwe w przypadku domów zabudowy jednorodzinnej wybudowanych nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r. Decyduje data zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Wysokość dotacji to kwota do 30% kosztów kwalifikowanych. Z kartą dużej rodziny dofinansowanie może wzrosnąć do 45%.

Wysokość dofinansowania jest różna w zależności od wybranej pompy ciepła. Wnioski w formie elektronicznej przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Księgowość
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii
24 maja 2024

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)
24 maja 2024

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)
24 maja 2024

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.
24 maja 2024

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?
24 maja 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?
24 maja 2024

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?
24 maja 2024

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki
24 maja 2024

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia
23 maja 2024

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki
23 maja 2024

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

pokaż więcej
Proszę czekać...