Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki
REKLAMA
REKLAMA
- Nadpłata podlega zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych, chyba że podatnik złoży wniosek
- Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki za pośrednictwem e-Urządu Skarbowego
Nadpłata podlega zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych, chyba że podatnik złoży wniosek
W świetle przepisów zawartych w art. 76 § 1 Ordynacji podatkowej nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, kosztów upomnienia oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
REKLAMA
W związku z tą regulacją, do bezpośredniego zwrotu nadpłaty nie jest wymagane składanie wniosku, bo skarbówka zrobi to z urzędu, gdy podatnik nie ma żadnych zaległości podatkowych. Natomiast złożenie wniosku jest wymagane w przypadku gdy podatnik chce, aby nadpłata została zaliczona na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
Przy czym, zobowiązaniem przyszłym, o którym tutaj mowa, jest zobowiązanie, które jeszcze nie powstało, a dopiero może powstać. Jasne jest bowiem, że obligatoryjne zaliczanie nadpłat na poczet przyszłych zobowiązań podatkowy byłoby dla podatnika rozwiązaniem niekorzystnym, ponieważ nie mógłby on w ogóle otrzymywać nadpłat w formie zwrotu bezpośredniego.
Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki za pośrednictwem e-Urządu Skarbowego
Wniosek o zaliczenie nadpłaty na poczet innych zobowiązań można złożyć za pośrednictwem e-Urządu Skarbowego, który pozwala na wskazanie rodzaju należności, na którą urząd zaliczy nadpłatę lub zwrot, zgodnie z dyspozycją podatnika.
e-Urząd Skarbowy umożliwia podatnikom sporządzenie wniosku przy użyciu dostępnego kreatora oraz wysłanie go do wybranego urzędu. Wniosek poprzez e-Urząd Skarbowy można złożyć:
- za siebie,
- za inną osobę fizyczną, której jestem pełnomocnikiem ogólnym,
- za inny podmiot, niebędący osobą fizyczną, którego jestem pełnomocnikiem ogólnym,
- za organizację, której jestem użytkownikiem konta organizacji (UKO).
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat