Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu nadpłata. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące nadpłata.
ZUS zwróci 600 mln przedsiębiorcom - efekt interwencji Krajowej Izby Doradców Podatkowych
Aktualizacja: 23.09.2020
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął proces tworzenia not umorzeniowych. ZUS zwróci polskim przedsiębiorcom 600 mln nadpłaconych wiosną składek. To efekt skutecznej interwencji Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. »
WSA uchyla decyzje fiskusa dot. odmowy zwrotu nadpłat akcyzy od piwa smakowego
Aktualizacja: 20.07.2020
Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformowało 18 lipca 2020 r. o kolejnym wyroku WSA, którym została uchylona decyzja organu podatkowego odmawiającą podatnikowi (browarowi) zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym od piwa smakowego. »
Zwrot nadpłaty podatku komornikowi mimo umorzonej egzekucji
Aktualizacja: 20.05.2020
Urząd skarbowy w chwili otrzymania zajęcia komorniczego na wierzytelności podatnika staje się podmiotem postępowania egzekucyjnego. Mimo zarzutów podatnika fiskus nie jest uprawniony do kontrolowania legalności działań komornika, bo organ ten nie jest podmiotem tego postępowania – w taki oto sposób fiskus tłumaczył, dlaczego naczelnik urzędu skarbowego przekazał należny podatnikowi zwrot nadpłaty podatku komornikowi, mimo że ten umorzył już postępowanie egzekucyjne. »
Informacja o stanie zwrotu nadpłaty podatku w usłudze Twój e-PIT
Aktualizacja: 10.03.2020
9 marca 2020 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o udostępnieniu usługi status zwrotu nadpłaty w usłudze Twój e-PIT »
Czy przedsiębiorca zagraniczny działający w Polsce musi posiadać rachunek w polskim banku
Aktualizacja: 05.11.2019
Zagraniczni przedsiębiorcy często w związku z prowadzoną na terytorium Polski aktywnością gospodarczą decydują się na krok jakim jest rejestracja w Polsce dla celów VAT. W związku z taką rejestracją pojawia się pytanie, czy obowiązkowe jest założenie rachunku bankowego w banku mającego siedzibę na terytorium Polski. »
Korekta deklaracji VAT - powstanie zaległości podatkowej i nadpłaty
Aktualizacja: 22.08.2019
W deklaracji VAT-7 składanej za luty 2019 r. podatnik błędnie odliczył VAT z faktury zakupowej od małego podatnika (metoda kasowa). Podatnik zapłacił za tę fakturę w marcu 2019 r. Zamierza on złożyć korektę pliku JPK_VAT oraz deklaracji VAT-7 za luty i marzec 2019 r. W związku z tymi korektami podatnik będzie zobowiązany do zapłaty zaległości podatkowej za luty 2019 r., ale także powstanie nadpłata za marzec 2019 r. Czy w tej sytuacji podatnik jest zobowiązany złożyć w urzędzie skarbowym pismo o zaliczenie nadpłaty za marzec 2019 r. na poczet zaległości za luty 2019 r.? Czy organ rozliczy nadpłatę z urzędu? »
Zwrot PIT od świadczenia zasądzonego wyrokiem
Aktualizacja: 13.03.2019
Jeżeli podatni zapłaci PIT od świadczenia zasądzonego mu prawomocnym wyrokiem, może mieć potem problem z odzyskaniem daniny, gdyby okazało się, że musi je jednak zwrócić. »
Decyzję podatkową należy doręczyć do właściwego adresata
Aktualizacja: 13.02.2019
Sąd uchylił postanowienie organu podatkowego, mimo uchybienia przez spółkę terminu do złożenia odwołania od decyzji dotyczącej nadpłaty podatku. Okazało się bowiem, że organ dokonał doręczenia decyzji, ale do niewłaściwego oddziału spółki. »
Zwrot nadpłaty podatku u źródła
Aktualizacja: 20.02.2019
Jeżeli spółka nienależnie potrąci podatek u źródła, to nie otrzyma jego zwrotu nadpłaty, chyba że daninę pokryła z własnej kieszeni. »
Aktualizacja: 04.01.2019
Rok 2019, to rok bardzo dużych zmian w podatkach dochodowych. W tym opracowaniu zebrałam kilka zmian, które w mojej opinii są najciekawsze z punktu widzenia przedsiębiorców. Zmiany te podzieliłam na dwie grupy “przyjazne” oraz niekorzystne dla przedsiębiorców. »
Nowa Ordynacja podatkowa 2020 – z punktu widzenia przedsiębiorcy
Aktualizacja: 27.09.2018
W projekcie nowej Ordynacji podatkowej, która ma wejść w życie w 2020 r., zaprezentowano sporo zmian dotyczących procedury podatkowej. Wiele propozycji, zdaniem przedsiębiorców z BCC, można ocenić pozytywnie i powinny przyczynić się do szybszego załatwiania spraw w postępowaniach podatkowych i uprościć niektóre niejasne kwestie. Wprowadzono jednak również nowe instytucje, które mogą rodzić wątpliwości i okazać się nieskutecznym rozwiązaniem. »
Interpretacja zmieniona po 5 latach - podatnik nie otrzyma zwrotu nadpłaconego podatku
Aktualizacja: 11.09.2018
Naczelny Sąd Administracyjny w 3 wyrokach wydanych 29 sierpnia 2018 r. orzekł, że nie ma możliwości zwrotu nadpłaty - nawet po korzystnej zmianie interpretacji indywidualnej - jeśli upłynął termin do złożenia wniosku o jej stwierdzenie. Minister Finansów zmienił po 5 latach niekorzystną dla podatnika interpretację indywidualną. Podatnik zastosował się do pierwszej interpretacji i zapłacił podatek. Po zmianie wykładni minął jednak 5-letni termin przedawnienia roszczenia o zwrot takiej nadpłaty. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne, które na korzyść obywatela złożył Rzecznik Praw Obywatelskich. »
Nadpłata podatku dochodowego (PIT)
Aktualizacja: 11.01.2018
Podatnikom zdarza się (nie tak znowu rzadko) zapłacić do urzędu skarbowego więcej niż powinni. Powstaje wtedy tzw. nadpłata. Co zrobić, by odzyskać nadpłatę podatku? »
Czy możliwy jest zwrot nadpłaty w VAT po upływie terminu przedawnienia?
Aktualizacja: 21.12.2017
Wniosek o zwrot nadpłaty w podatku VAT, złożony po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest bezskuteczny, nawet w sytuacji, gdy ta nadpłata powstała w wyniku orzeczenia TSUE. Regulacja ta jest zgodna z zasadą równoważności i nie narusza zasady skuteczności prawa unijnego. »
Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku
Aktualizacja: 20.07.2017
Wierzytelność będąca nadpłatą podatku, powstałą na gruncie przepisów Ordynacji podatkowej, może zostać zajęta w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika sądowego lub administracyjny organ egzekucyjny. Jednak w pierwszej kolejności nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek, kosztów upomnienia oraz bieżących zobowiązań podatkowych. Dlatego organ podatkowy przed przekazaniem nadpłaty na realizację zajęcia wierzytelności zobowiązany jest do dokonania analizy, czy na podatniku ciążą zaległości i wymagalne zobowiązania podatkowe. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »