Nadpłata podatku dochodowego (PIT)
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli masz zaległości podatkowe lub bieżące zobowiązania podatkowe, ewentualna nadpłata w pierwszej kolejności zostanie zaliczona na ich pokrycie. Będzie to dokonane automatycznie przez urząd, bez konieczności składania dodatkowych wniosków.
REKLAMA
Jeśli nie masz zaległości w podatkach i bieżących zobowiązań podatkowych, urząd zwróci Ci kwotę nadpłaty.
Nadpłata wynikająca ze złożonego przez podatnika rocznego rozliczenia podatku (np. na formularzu PIT-28, PIT-37, PIT-36, PIT-36L), co do zasady, podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania.
Możesz także uznać, że pieniądze z nadpłaconych podatków chciałbyś wykorzystać na pokrycie przyszłych zobowiązań. W tym celu powinieneś złożyć do urzędu skarbowego wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Wniosek ten nie ma ustalonego wzoru urzędowego, ale niektóre urzędy przygotowały swoje wzory, które można znaleźć na ich stronach internetowych. Skontaktuj się z urzędem i dowiedz się, czy jest specjalny wzór wniosku.
Polecamy: PIT 2018. Komentarz
Jeśli chcesz przygotować wniosek samodzielnie, powinien on zawierać:
1. dane wnioskodawcy:
- nazwę firmy / nazwisko i imię podatnika,
- adres siedziby / zamieszkania,
- NIP / numer PESEL,
- określenie rodzaju podatku, okresu oraz określenie kwoty do zaliczenia nadpłaty,
- podpis osoby (osób) upoważnionej do złożenia wniosku;
2. wskazanie adresata (naczelnika urzędu skarbowego).
Wniosek o stwierdzenie nadpłaty
Może się zdarzyć, że samodzielnie będziesz musiał wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Taka sytuacja może wystąpić np. wtedy, gdy nie zgadzasz się z pobranym podatkiem albo jego wysokością. Kolejny przykład to sytuacja, w której złożyłeś błędną deklarację i zauważyłeś błąd.
Wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o stwierdzenie nadpłaty zawiera:
- dane wnioskodawcy - imię i nazwisko/nazwę podatnika (płatnika lub inkasenta), adres zamieszkania/siedziby z kodem pocztowym oraz PESEL/NIP;
- wskazanie organu, do którego kierowany jest wniosek (właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego);
- określenie rodzaju podatku oraz okresu/roku, w którym występuje nadpłata;
- określenie wysokości nadpłaty;
- wyczerpująco przedstawiony stan faktyczny uzasadniający złożony wniosek.
Wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty powinieneś złożyć skorygowane zeznanie lub deklarację odnoszące się do okresu i podatku, którego dotyczy nadpłata.
Jeśli urząd zgodzi się z Twoją argumentacją i uzna, że należy się zwrot nadpłaty, możesz ją odzyskać albo przeznaczyć na przyszłe zobowiązania podatkowe. Pamiętaj, że w pierwszej kolejności nadpłata zostanie automatycznie przeznaczona na zaległości podatkowe i bieżące zobowiązania podatkowe.
Jeśli popełniłeś błąd, z którego wynikła nienależna Tobie nadpłata, musisz zwrócić ją wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi od dnia zwrotu nadpłaty.
Przy ustalaniu daty zwrotu nadpłaty, a co za tym idzie dnia, od którego należy rozpocząć naliczanie odsetek, duże znaczenie ma forma, w jakiej otrzymałeś zwrot nadpłaty podatku. Jeśli:
- otrzymałeś zwrot nadpłaty przelewem na konto - za dzień zwrotu uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego urzędu skarbowego;
- otrzymałeś zwrot nadpłaty przekazem pocztowym - za dzień zwrotu uznaje się dzień nadania przekazu pocztowego;
- odebrałeś nadpłatę podatku w kasie - za dzień zwrotu uznaje się dzień wypłacenia kwoty lub postawienia jej do dyspozycji podatnika w kasie.
Odsetki od zaległości podatkowych nie będą naliczane, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez Pocztę Polską traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej. Aktualnie trzykrotność tej opłaty wynosi 8,70 zł.
„Przenoszenie" nadpłaty pomiędzy podatkami
Nadpłata w ramach jednego rodzaju podatku (np. PIT) może być zaliczona na poczet przyszłych zobowiązań w innych podatkach (VAT, PCC). Warunkiem dokonania takiej kompensaty jest złożenie wniosku o dokonanie stosownego zaliczenia (o czym piszemy wyżej)
Zobacz też wyrok NSA z 8 kwietnia 2016 roku (sygn. akt: II FSK 79/16) w sprawie możliwości zaliczenia nadpłaty w podatku od nieruchomości na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, dla których właściwy jest inny organ podatkowy, aniżeli organ właściwy dla rozliczeń podatku od nieruchomości.
Źródło: biznes.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat