REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadpłata podatku dochodowego (PIT)

Nadpłata podatku dochodowego (PIT)
Nadpłata podatku dochodowego (PIT)

REKLAMA

REKLAMA

Podatnikom zdarza się (nie tak znowu rzadko) zapłacić do urzędu skarbowego więcej niż powinni. Powstaje wtedy tzw. nadpłata. Co zrobić, by odzyskać nadpłatę podatku?

Jeśli masz zaległości podatkowe lub bieżące zobowiązania podatkowe, ewentualna nadpłata w pierwszej kolejności zostanie zaliczona na ich pokrycie. Będzie to dokonane automatycznie przez urząd, bez konieczności składania dodatkowych wniosków.

Autopromocja

Jeśli nie masz zaległości w podatkach i bieżących zobowiązań podatkowych, urząd zwróci Ci kwotę nadpłaty.

Nadpłata wynikająca ze złożonego przez podatnika rocznego rozliczenia podatku (np. na formularzu PIT-28, PIT-37, PIT-36, PIT-36L), co do zasady, podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania.

Możesz także uznać, że pieniądze z nadpłaconych podatków chciałbyś wykorzystać na pokrycie przyszłych zobowiązań. W tym celu powinieneś złożyć do urzędu skarbowego wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Wniosek ten nie ma ustalonego wzoru urzędowego, ale niektóre urzędy przygotowały swoje wzory, które można znaleźć na ich stronach internetowych. Skontaktuj się z urzędem i dowiedz się, czy jest specjalny wzór wniosku.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chcesz przygotować wniosek samodzielnie, powinien on zawierać:

1. dane wnioskodawcy:

 • nazwę firmy / nazwisko i imię podatnika,
 • adres siedziby / zamieszkania,
 • NIP / numer PESEL,
 • określenie rodzaju podatku, okresu oraz określenie kwoty do zaliczenia nadpłaty,
 • podpis osoby (osób) upoważnionej do złożenia wniosku;

2. wskazanie adresata (naczelnika urzędu skarbowego).

Przykładowy wzór 

Wniosek o stwierdzenie nadpłaty

Może się zdarzyć, że samodzielnie będziesz musiał wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Taka sytuacja może wystąpić np. wtedy, gdy nie zgadzasz się z pobranym podatkiem albo jego wysokością. Kolejny przykład to sytuacja, w której złożyłeś błędną deklarację i zauważyłeś błąd.

Wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o stwierdzenie nadpłaty zawiera:

 • dane wnioskodawcy - imię i nazwisko/nazwę podatnika (płatnika lub inkasenta), adres zamieszkania/siedziby z kodem pocztowym oraz PESEL/NIP;
 • wskazanie organu, do którego kierowany jest wniosek (właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego);
 • określenie rodzaju podatku oraz okresu/roku, w którym występuje nadpłata;
 • określenie wysokości nadpłaty;
 • wyczerpująco przedstawiony stan faktyczny uzasadniający złożony wniosek.

Wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty powinieneś złożyć skorygowane zeznanie lub deklarację odnoszące się do okresu i podatku, którego dotyczy nadpłata.

Jeśli urząd zgodzi się z Twoją argumentacją i uzna, że należy się zwrot nadpłaty, możesz ją odzyskać albo przeznaczyć na przyszłe zobowiązania podatkowe. Pamiętaj, że w pierwszej kolejności nadpłata zostanie automatycznie przeznaczona na zaległości podatkowe i bieżące zobowiązania podatkowe.

Jeśli popełniłeś błąd, z którego wynikła nienależna Tobie nadpłata, musisz zwrócić ją wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi od dnia zwrotu nadpłaty.

Przy ustalaniu daty zwrotu nadpłaty, a co za tym idzie dnia, od którego należy rozpocząć naliczanie odsetek, duże znaczenie ma forma, w jakiej otrzymałeś zwrot nadpłaty podatku. Jeśli:

 • otrzymałeś zwrot nadpłaty przelewem na konto - za dzień zwrotu uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego urzędu skarbowego;
 • otrzymałeś zwrot nadpłaty przekazem pocztowym - za dzień zwrotu uznaje się dzień nadania przekazu pocztowego;
 • odebrałeś nadpłatę podatku w kasie - za dzień zwrotu uznaje się dzień wypłacenia kwoty lub postawienia jej do dyspozycji podatnika w kasie.

Odsetki od zaległości podatkowych nie będą naliczane, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez Pocztę Polską traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej. Aktualnie trzykrotność tej opłaty wynosi 8,70 zł.


„Przenoszenie" nadpłaty pomiędzy podatkami

Nadpłata w ramach jednego rodzaju podatku (np. PIT) może być zaliczona na poczet przyszłych  zobowiązań w innych podatkach (VAT, PCC). Warunkiem dokonania takiej kompensaty jest złożenie  wniosku o dokonanie stosownego zaliczenia (o czym piszemy wyżej)

Zobacz też wyrok NSA z 8 kwietnia 2016 roku (sygn. akt: II FSK 79/16) w sprawie możliwości zaliczenia nadpłaty w podatku od nieruchomości na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, dla których właściwy jest inny organ podatkowy, aniżeli organ właściwy dla rozliczeń podatku od nieruchomości.

Źródło: biznes.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA