Szybszy zwrot nadpłaty dla rodzin wielodzietnych
REKLAMA
REKLAMA
Brak przepisów w sprawie szybszego zwrotu nadpłaty
Resort finansów zapewniał, że rodzinom wielodzietnym urzędy skarbowe będą zwracać nadpłacony podatek w ciągu miesiąca. W ślad za tą deklaracją nie poszły jednak zmiany w przepisach, bo w ordynacji podatkowej jest zapis jedynie o trzech miesiącach, natomiast w Ustawie o Karcie Dużej Rodziny nie ma żadnego zapisu w tym zakresie, poza tym nie ma też odpowiedniej pozycji w formularzu e-deklaracji, gdzie można by zaznaczyć, że deklarację składa rodzina wielodzietna.
REKLAMA
W związku z tym nie ma podstawy prawnej do szybszego zwrotu nadpłaty. Trudno się więc dziwić stanowiskom Urzędów Skarbowych, które owszem, rozpatrują szybciej deklaracje rodzin wielodzietnych, ale często dopiero po złożeniu przez nie podania z powołaniem się na trudną sytuację materialną. Jak wynika z szacunku Związku Dużych Rodzin, problem ten może dotyczyć nawet jednej trzeciej dużych rodzin.
Ustawa o Karcie Dużej Rodziny od 1 stycznia 2015 r.
Czy zatem doczekamy się zmiany obecnie obowiązujących przepisów, celem skrócenia terminu oczekiwania na nadpłacony podatek przez rodziny wielodzietne oraz prawnej regulacji w tym zakresie?
Urzędy zostały poinformowane
Ministerstwo Finansów poinformowało w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 32384), że pismem z dnia 12 stycznia 2015 r. znak AP9.842.1.2015.MHW zalecono wdrożenie dokonywania zwrotu nadpłat w ciągu 30 dni od dnia złożenia zeznania rocznego drogą elektroniczną osobom spełniającym warunki określone w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2014 r. poz. 1863). Na obecnym etapie - tj. w zakresie zwrotów nadpłat za 2014 r. - wsparciem dla realizacji tego zadania jest narzędzie informatyczne umożliwiające bieżące monitorowanie zeznań rocznych złożonych drogą elektroniczną, w których wykazano nadpłatę podatku wynikającą z ulgi prorodzinnej z tytułu wychowywania co najmniej trojga dzieci. W tym przypadku system automatycznie wskazuje podatników, którzy obsługiwani są w sposób preferencyjny, a zarazem zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Pozostali podatnicy będący posiadaczami Karty Dużej Rodziny, którzy nie dokonują odliczenia w zeznaniu podatkowym ulgi prorodzinnej z tytułu wychowywania co najmniej trojga dzieci mogą uzyskać analogiczną preferencję po zawiadomieniu przez nich właściwego urzędu skarbowego o fakcie posiadania tej Karty.
Polecamy poradnik: Karta dużej rodziny - PDF
Zdaniem MF, preferencja polegająca na skróceniu terminu zwrotu nadpłaty do 30 dni w żaden sposób nie koliduje z przepisami prawa podatkowego, zgodnie z którymi nadpłata podlega zwrotowi w terminie do trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego, gdyż termin 3-miesięczny jest terminem maksymalnym, natomiast ustawodawca nie wprowadza żadnego terminu minimalnego. Urzędy skarbowe, jak podkreśla resort finansów, w praktyce realizują zwroty w możliwe jak najkrótszych terminach, jednakże rodziny wielodzietne ze względów społecznych wymagają szczególnej opieki państwa polskiego.
Zarówno dyrektorzy izb skarbowych, jak i naczelnicy urzędów skarbowych zostali zatem poinformowani o nowych uprawnieniach rodzin wielodzietnych, a zarazem polecono im sprawne zorganizowanie procesu zwrotu nadpłaty podatnikom posiadającym stosowne uprawnienia i dokonywanie tego zwrotu w terminie 30 dni od dnia złożenia zeznania. MF zaleca jednak, żeby ewentualne przypadki nieprawidłowości w tym zakresie wyjaśniać bądź we właściwym urzędzie skarbowym, bądź w organie nadzoru jakim jest właściwy dla naczelnika tego urzędu dyrektor izby skarbowej.
MF pracuje nad usprawnieniem
Ministerstwo Finansów poinformowała jednocześnie, iż aktualnie analizowane są możliwości usprawnienia w latach następnych procesu zwrotu nadpłat rodzinom wielodzietnym, tak aby proces ten realizowany był w sposób jak najbardziej efektywny i dotyczył wszystkich osób uprawnionych.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat