REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szybszy zwrot nadpłaty dla rodzin wielodzietnych

Szybszy zwrot nadpłaty dla rodzin wielodzietnych / Fot. Fotolia
Szybszy zwrot nadpłaty dla rodzin wielodzietnych / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ubiegłym roku Ministerstwo Finansów zadeklarowało możliwość szybszego zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych dla rodzin wielodzietnych (posiadaczy Karty Dużej Rodziny) - w terminie 30 dni, a nie w terminie 3 miesięcy (przy rozliczeniu drogą elektroniczną). Czy rzeczywiście, mimo braku regulacji prawnych w tym zakresie, zwrot nadpłaty w krótszym terminie jest realizowany?

Brak przepisów w sprawie szybszego zwrotu nadpłaty

Resort finansów zapewniał, że rodzinom wielodzietnym urzędy skarbowe będą zwracać nadpłacony podatek w ciągu miesiąca. W ślad za tą deklaracją nie poszły jednak zmiany w przepisach, bo w ordynacji podatkowej jest zapis jedynie o trzech miesiącach, natomiast w Ustawie o Karcie Dużej Rodziny nie ma żadnego zapisu w tym zakresie, poza tym nie ma też odpowiedniej pozycji w formularzu e-deklaracji, gdzie można by zaznaczyć, że deklarację składa rodzina wielodzietna.

Autopromocja

W związku z tym nie ma podstawy prawnej do szybszego zwrotu nadpłaty. Trudno się więc dziwić stanowiskom Urzędów Skarbowych, które owszem, rozpatrują szybciej deklaracje rodzin wielodzietnych, ale często dopiero po złożeniu przez nie podania z powołaniem się na trudną sytuację materialną. Jak wynika z szacunku Związku Dużych Rodzin, problem ten może dotyczyć nawet jednej trzeciej dużych rodzin.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny od 1 stycznia 2015 r.

Czy zatem doczekamy się zmiany obecnie obowiązujących przepisów, celem skrócenia terminu oczekiwania na nadpłacony podatek przez rodziny wielodzietne oraz prawnej regulacji w tym zakresie?

Urzędy zostały poinformowane

Ministerstwo Finansów poinformowało w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 32384), że pismem z dnia 12 stycznia 2015 r. znak AP9.842.1.2015.MHW zalecono wdrożenie dokonywania zwrotu nadpłat w ciągu 30 dni od dnia złożenia zeznania rocznego drogą elektroniczną osobom spełniającym warunki określone w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2014 r. poz. 1863). Na obecnym etapie - tj. w zakresie zwrotów nadpłat za 2014 r. - wsparciem dla realizacji tego zadania jest narzędzie informatyczne umożliwiające bieżące monitorowanie zeznań rocznych złożonych drogą elektroniczną, w których wykazano nadpłatę podatku wynikającą z ulgi prorodzinnej z tytułu wychowywania co najmniej trojga dzieci. W tym przypadku system automatycznie wskazuje podatników, którzy obsługiwani są w sposób preferencyjny, a zarazem zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Pozostali podatnicy będący posiadaczami Karty Dużej Rodziny, którzy nie dokonują odliczenia w zeznaniu podatkowym ulgi prorodzinnej z tytułu wychowywania co najmniej trojga dzieci mogą uzyskać analogiczną preferencję po zawiadomieniu przez nich właściwego urzędu skarbowego o fakcie posiadania tej Karty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy poradnik: Karta dużej rodziny - PDF

Zdaniem MF, preferencja polegająca na skróceniu terminu zwrotu nadpłaty do 30 dni w żaden sposób nie koliduje z przepisami prawa podatkowego, zgodnie z którymi nadpłata podlega zwrotowi w terminie do trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego, gdyż termin 3-miesięczny jest terminem maksymalnym, natomiast ustawodawca nie wprowadza żadnego terminu minimalnego. Urzędy skarbowe, jak podkreśla resort finansów, w praktyce realizują zwroty w możliwe jak najkrótszych terminach, jednakże rodziny wielodzietne ze względów społecznych wymagają szczególnej opieki państwa polskiego.

Zarówno dyrektorzy izb skarbowych, jak i naczelnicy urzędów skarbowych zostali zatem poinformowani o nowych uprawnieniach rodzin wielodzietnych, a zarazem polecono im sprawne zorganizowanie procesu zwrotu nadpłaty podatnikom posiadającym stosowne uprawnienia i dokonywanie tego zwrotu w terminie 30 dni od dnia złożenia zeznania. MF zaleca jednak, żeby ewentualne przypadki nieprawidłowości w tym zakresie wyjaśniać bądź we właściwym urzędzie skarbowym, bądź w organie nadzoru jakim jest właściwy dla naczelnika tego urzędu dyrektor izby skarbowej.

MF pracuje nad usprawnieniem

Ministerstwo Finansów poinformowała jednocześnie, iż aktualnie analizowane są możliwości usprawnienia w latach następnych procesu zwrotu nadpłat rodzinom wielodzietnym, tak aby proces ten realizowany był w sposób jak najbardziej efektywny i dotyczył wszystkich osób uprawnionych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  REKLAMA