REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?
Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Pierwotny termin wprowadzenia obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur minął na początku lipca. Z raportu WEBCON[1] wynika, że 20 proc. firm w Polsce już połączyło swój system finansowo-księgowy z KSeF, a co czwarta zaczęła do tego przygotowania. Korzystanie z nowej platformy do elektronicznej obsługi faktur zacznie być obowiązkowe w lutym 2026 roku. Jakie są konsekwencje dla firm, które rozpoczęły integrację swoich systemów z KSeF, ma opóźnienie wejścia w życie elektronicznego fakturowania?

REKLAMA

Autopromocja

Z badania wynika, że mikroprzedsiębiorstwa są w najmniejszym stopniu przygotowane do wejścia w życie nowych regulacji. Tylko 9 proc. z nich połączyło już swój system finansowo-księgowy z KSeF. Większe firmy radzą sobie lepiej – 49 proc. przedsiębiorstw zatrudniających ponad 250 pracowników oraz 55 proc. firm średniej wielkości, liczących od 51 do 250 zatrudnionych, już połączyło swoje systemy finansowo-księgowe z KSeF lub jest w trakcie przygotowań do tego. W kontekście branż – najsłabiej do obowiązku wystawiania e-faktur przygotowane są firmy z sektora publicznego, branży budowlanej, IT i handlu. Z kolei firmy produkcyjne, logistyczne i usługowe najczęściej deklarują gotowość do wprowadzenia KSeF.

Dotychczasowe przygotowania do KSeF, firmom będzie im łatwiej zintegrować się z systemem

Przedsiębiorstwa, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obowiązku e-fakturowania, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do elektronicznego obiegu faktur do kolejnych zmian. To w dużej mierze zależy od przyszłych przepisów prawnych, zarówno polskich, jak i europejskich, których ostateczny kształt trudno jest w tym momencie przewidzieć. 

– KSeF miał wejść w życie w 2024 roku. Część firm przygotowała się już do wdrożenia odpowiednich rozwiązań pod kątem analitycznym, organizacyjnym, a nawet technologicznym. W tym momencie nie wiemy jeszcze, czy system będzie funkcjonował w ten sam sposób, jak zapowiadano. Możemy jednak mieć pewność, że dotychczas wykonana praca to duży krok naprzód i na pewno nie pójdzie na marne. Firmy, które uporządkowały swoje wewnętrzne procesy oraz wdrożyły systemy do obiegu faktur kosztowych, zapewniły sobie przewagę nad firmami, które nie podjęły jeszcze żadnych działań. Na pewno będzie im łatwiej zintegrować się z KSeF po jego wdrożeniu – tłumaczy Anna Puka, Dyrektorka Działu Pre-sales Consulting w WEBCON.

Przepisy o Krajowym Systemie e-Faktur związane są z ogólnymi regulacjami europejskimi o e-fakturowaniu. Poszczególne kraje wdrażają odrębne systemy, aby wyjść naprzeciw przepisom, należy więc brać pod uwagę różne scenariusze wystawiania i odbierania FV w przypadku międzynarodowych transakcji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Integracja z Krajowym Systemem e-Faktur to przyspieszenie wystawiania faktur i szybszy zwrot podatku VAT

REKLAMA

Krajowy System e-Faktur wprowadza jednolity wzór faktur oraz wymóg wystawiania faktur elektronicznych dla wszystkich przedsiębiorców w Polsce. Dzięki temu proces związany z ich obiegiem będzie płynniejszy, bardziej transparentny i możliwy do audytowania. Dla przedsiębiorców wdrożenie KSeF oznacza też między innymi przyspieszenie automatyzacji procesu wystawiania i przesyłania faktur, a także szybszy zwrot podatku VAT. 

– Przesunięcie terminu wdrożenia KSeF było konieczne i dobrze, że tak się stało. Audyt wykazał, że przygotowywany system prawdopodobnie nie był gotowy na obsługę tak dużej liczby faktur, co mogłoby poskutkować problemami z płynnością jego funkcjonowania. Ponadto, dopracowania wymagały kwestie związane z bezpieczeństwem danych i obsługą załączników. Na plus należy ocenić podanie nowej, konkretnej daty wejścia KSeF w życie. Im dłużej temat byłby odsuwany w czasie, tym mniejsza mogłaby być mobilizacja w biznesie, aby szykować się do zmian – komentuje Anna Puka. – Krajowy System e-Faktur jawi się jako przykry obowiązek, tymczasem jest dla firm szansą na wprowadzenie usprawnień w obsłudze dokumentów księgowych – usprawni ich procesowanie i ujednolici je dla wszystkich podmiotów . Przede wszystkim jednak zmobilizuje firmy do uporządkowania wewnętrznych procesów księgowych i przeprowadzenia niezbędnej dziś cyfryzacji – dodaje ekspertka.

Mimo że korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe od 2026 roku, to już od 2025 firmy mogą dobrowolnie obsługiwać dokumenty na tej platformie. Niestety, niewiele z nich o tym wie. Wobec czego potrzebna jest szeroka kampania informacyjna, aby przedsiębiorcy mieli dostęp do wiedzy na temat mających wejść w życie regulacji, sposobu działania systemu oraz nowych możliwości, jakie on przyniesie.

[1] Wszystkie przytoczone w tekście statystyki pochodzą z dokumentu “Raport 2024: Czy polskie firmy są gotowe na KSeF?” firmy WEBCON. Link do raportu: https://webcon.com/pl/raport-czy-polskie-firmy-sa-gotowe-na-ksef/.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

REKLAMA

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

REKLAMA

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

PKD 2025: nowa klasyfikacja działalności od nowego roku. Co się zmieni? Kto będzie musiał stosować?

Rada Ministrów wyda przed końcem 2024 r. rozporządzenie, w którym określi nową Polską Klasyfikację Działalności (PKD), zwaną ,,PKD 2025”. Czym będzie się różniła nowa PKD od dotychczasowej PKD 2007? Gdzie będzie stosowana ta nowa klasyfikacja działalności?

REKLAMA