REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria LTCA
Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.
Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów
Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Budynek czy budowla?

Podatek od nieruchomości nadal będzie obejmował grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. To nie ulega zmianie. Jednak to, co jest budynkiem, a co budowlą, zmienia się diametralnie. 

Koncentrując się na budynku, to względem obecnych regulacji, definicja ma być autonomiczna, ale też nieco wzbogacona. Mianowicie, budynkiem będą również części obiektów wymienionych w poz. 1–6 załącznika nr 4 do ustawy (a ten z kolei zawiera wykaz budowli). I to zmiana korzystna! (szerzej: Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?).

Ale przecież może być jeszcze lepiej!

REKLAMA

Autopromocja

Przykład:
W załączniku w poz. 9 wymienia się hangary. Czy one nie mogą być budynkiem? W naszej ocenie mogą. Podobnie jak poszczególne składowe infrastruktury kolejowej (poz. 17). A i wiata (również poz. 9), w zależności od tego jak bardzo jest zabudowana, budynkiem ma szansę być. Niestety nie przy obecnym kształcie projektu, który kwalifikuje obiekty ,,po nazwie”. 

Wciąż jednak MF ma szansę rozszerzyć ten katalog. 

Trwały związek z gruntem

Jedną z przesłanek uznania obiektu za budynek, jest trwały związek z gruntem. Tak jest teraz i tak będzie po zmianach. Z tą różnicą, że w przyszłości ma obowiązywać specjalna definicja w tym zakresie. Zgodnie z jej treścią, trwały związek z gruntem, to takie związanie obiektu budowlanego z gruntem, które zapewnia mu stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym, mogącym go zniszczyć, spowodować przemieszczenie lub przesunięcie się na inne miejsce.

Tu warto zarysować tło. 

Przesłanka trwałego związku z gruntem była przedmiotem licznych analiz, wyroków, a tym samym kontrowersji. W dyskusji ,,Czy wystarczą śruby mocujące konstrukcję stalową do betonowej podstawy?” – każdy miał swój punkt widzenia. Spory te miała ukrócić uchwała NSA z dnia 29 września 2021 r., sygn. III FPS 1/21. Wynika z niej, że:
„…pojęcie "trwałego związania z gruntem" oznacza zarówno posiadanie przez budynek fundamentów, które są usytuowane poniżej poziomu terenu (wkopane w grunt), jak i trwałego (sztywnego , stabilnego, ciągłego, niezmiennego) powiązania obiektu z tymi fundamentami. Nie będzie trwale związany z gruntem taki obiekt budowlany, w którym dolna płaszczyzna postumentu (podbudowy) znajduje się na poziomie terenu, a jego przeniesienie lub rozebranie nie wiąże się z wykonaniem robót ziemnych.”.

NSA akcentowało, że zaprezentowana koncepcja spaja dotychczasowe linie interpretacyjne, a przez to odchodzi od – uwaga – poglądu, że wystarczające jest tu opieranie się czynnikom atmosferycznym. Czy to, od czego odeszliśmy, dziś brzmi znajomo? Tak. Projekt wraca do tej wersji. Trud NSA spisany na straty. 

Ale tło tłem… jaki można prognozować skutek? Skoro dla trwałego związania z gruntem wystarczające będzie to, że coś się nie przewraca, to dużo więcej obiektów będzie tę przesłankę spełniać

Czy hangar posadowiony na fundamencie się przewraca? Nie. Czy hangar będzie budynkiem? Właśnie niestety nie, bo przecież jest na liście budowli… Choć z drugiej strony można twierdzić, że w aktualnym projekcie nie wskazuje się wprost, że w procesie kwalifikacji obiektu najpierw musimy zbadać, czy jest budowlą, a jeśli nie, to dopiero później czy jest budynkiem. Sugeruje to trochę kształt definicji budynku, niemniej nie zostało to wyrażone w sposób niegenerujący zapytań. Bazując na celu ustawodawcy: hangar będzie budowlą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na marginesie warto dodać, że definicja trwałego związku z gruntem wprowadza zamęt również wśród budowli. Zgodnie z załącznikiem, budowlą ma być wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenie techniczne. Dodając do tego inną zmianę, a mianowicie to, że budowla nie musi powstać w procesie budowlanym, to wachlarz urządzeń, które się nie przewracają – jest nieograniczenie szeroki. 

Skutki nie tylko dla przedsiębiorców

Podatek od budowli jest płacony tylko wtedy, gdy budowle są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tu nic się nie zmienia. Czy zatem osoby fizyczne, które takiej działalności nie prowadzą, mogą odetchnąć z ulgą? Nic bardziej mylnego. 

Przykład: domek narzędziowy czy garaż blaszany.
Dziś można by twierdzić, że nie są trwale związane z gruntem, a przez to nie są budynkiem. I nawet gdyby uznać je za budowle, to osoba fizyczna nieprowadząca działalności śpi spokojnie, bo jak zostało wskazane – podatek byłby płacony tylko wtedy, gdyby budowla była z nią związana. Ale w przypadku budynków sprawa już tak nie wygląda. Masz budynek? Niestety musisz zapłacić – nawet jeśli nie przynosi on przychodów. Jako że po zmianach prefabrykaty też mogą być opodatkowane, temat wydaje się być przesądzony.

Okazuje się zatem, że nowe definicje budynku, budowli, czy trwałego związania z gruntem, zataczają coraz szersze kręgi. Ich oddziaływanie obejmie nie tylko stacje transformatorowe, kolejki linowe czy budowle w budynkach, ale też domek narzędziowy naprędce nabyty w pobliskim markecie budowlanym. Pytanie tylko czy na pewno to autor projektu miał na myśli?

Paula Kołodziejska, radca prawny, manager LTCA
Łukasz Krasowski, radca prawny, doradca podatkowy

Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można sprzedać środek trwały w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.? Jak rozliczyć podatki od tej sprzedaży?

Wielu przedsiębiorców, którzy decydują się na zawieszenie działalności gospodarczej, zastanawia się, jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż środków trwałych. Często pojawiają się pytania, czy w trakcie zawieszenia można sprzedać firmowy majątek i czy od takiej transakcji należy odprowadzić podatek. Wbrew pozorom, sprawa nie jest skomplikowana.

CFO w firmie – dlaczego warto go docenić, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej

O roli dyrektorów finansowych w zarządzaniu kryzysowym na przykładzie sytuacji, w jakiej znalazły się międzynarodowe organizacje pozarządowe – pisze Jarosław Czubacki, Head of Finance w Fundacji Save the Children Polska.

KSeF tuż za rogiem! Księgowi mówią jasno: za zgodność e-faktur odpowiadać będą przedsiębiorcy

KSeF już jest na horyzoncie. Przedsiębiorcy wciąż jednak zwlekają z przygotowaniami do e-faktur, licząc na pomoc księgowych z biur rachunkowych. Tymczasem to oni sami będą odpowiadać za zgodność z nowymi przepisami. Jak dobrze przygotować firmę i uniknąć kosztownych potknięć? Sprawdź, co zrobić już teraz.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

REKLAMA

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ordynacja podatkowa - MF szykuje liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i wiele innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

REKLAMA

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

REKLAMA