REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poprawić pomyłkę w przelewie do urzędu skarbowego

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Jak poprawić pomyłkę w przelewie do urzędu skarbowego
Jak poprawić pomyłkę w przelewie do urzędu skarbowego

REKLAMA

REKLAMA

Do podstawowych obowiązków związanych z prowadzeniem firmy należy dokonywanie przelewów na rzecz państwa. Niejednokrotnie zdarza się tu, że przedsiębiorca – z różnych względów – popełnia jakiś błąd. A to zapłaci zbyt niską lub zbyt wysoką kwotę, a to pomyli numer konta albo urząd skarbowy. Podpowiadamy, jak naprawić swoją pomyłkę.

Nie licz na urzędników, sam napraw błąd

Osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, chcąc nie chcąc, każdego miesiąca dokonuje przelewów na rzecz państwa. Sprawia to, że o pomyłkę w tym względzie wcale nie trudno. Przedsiębiorca może przelać pieniądze do właściwego urzędu, ale już nie na prawidłowe konto. Może także w ogóle pomylić urząd albo kwotę.

Autopromocja

Niezależnie od tego, która z tych pomyłek przytrafi się przedsiębiorcy, może ona doprowadzić do powstania tzw. zaległości podatkowej. W dobrze pojętym interesie właściciela firmy leży możliwie jak najszybsze wyjaśnienie niedopatrzenia. Nie należy liczyć na to, że urząd skarbowy od razu sam się zorientuje co do pomyłki. Przedsiębiorca nie powinien również zakładać, że po jakimś czasie, np. zapłaci mniejszą lub większą kwotę i to rozwiąże całą sprawę. Jak więc należy się zachować w konkretnych przypadkach?

Odpowiedni urząd, ale błędne konto

Pierwsza z wartych wyjaśnienia sytuacji to ta, w której przedsiębiorca wprawdzie wpłacił podatek do odpowiedniego urzędu, ale na nieodpowiedni numer konta. W wyniku takiego błędu dochodzi do zapłaty z tytułu niewłaściwego zobowiązania podatkowego.

Z jednej więc strony przedsiębiorca w dalszym ciągu nie zapłacił właściwego podatku, z drugiej zaś będzie miał nadpłatę powstałą z innego tytułu. Brak szybkiej reakcji przełoży się na naliczanie odsetek (właśnie przez wzgląd na brak wpłaty odpowiedniego zobowiązania).

Jak należy się w takiej sytuacji zachować? Na szczęście taki błąd można rozwiązać w dość prosty sposób. Pierwszy sposób polega na dokonaniu powtórnego przelewu (już na właściwe konto) i równoczesne wystosowanie pisma do urzędu skarbowego z prośbą o zwrot poprzedniej wpłaty lub zaksięgowanie jej na poczet przyszłego podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykaz rachunków bankowych urzędów skarbowych

Jako alternatywa możliwe jest sporządzenie pisma z prośbą o przeksięgowanie (błędnej) wpłaty na odpowiedni numer konta.

Przelew do niewłaściwego urzędu skarbowego – co wówczas?

Również dwie możliwości postępowania dostępne są przedsiębiorcy, który dokonując przelewu najnormalniej w świecie pomylił urząd skarbowy. W celu naprawy błędu można:

  • Wystosować pismo do urzędu, na konto którego zostały przelane pieniądze. Dokument powinien zawierać informację o pomyłce wraz z prośbą o przeniesienie wpłaconej kwoty na konto odpowiedniej jednostki. Niezbędne jest również skierowanie pisma do własnego urzędu z opisem całej sprawy.
  • Wpłacić jak najszybciej pieniądze na konto urzędu, do którego powinny one początkowo trafić. W tym przypadku konieczne jest zwrócenie się do urzędu, do którego podatek został omyłkowo wpłacony z prośbą o dokonanie jego zwrotu.   

Wprawdzie nie istnieje żaden odgórnie ustalony wzór pisma kierowanego do urzędu skarbowego, powinno się jednak zamieścić na nim pewne informacje. Chodzi tu przede wszystkim o dane zarówno urzędu, jak i przedsiębiorcy, a także oba numery konta (tego, na które błędnie został przelany podatek oraz właściwego, na które powinien on trafić).

Wzory zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe

 

Wpłata zbyt dużej kwoty podatku VAT

Często popełniania przez przedsiębiorców pomyłka odnosi się do wpłaty niewłaściwej kwoty pieniędzy. Tutaj na konkretne działania zaradcze wpływa to, czy kwoty zapłacono za mało, czy za dużo.

Wpłacenie zbyt dużej ilości pieniędzy na konto urzędu skarbowego sprawia, że powstaje nadpłata w danym podatku. Sposób postępowania zależy to od tego, czy błąd ma związek z VAT-em, czy też zaliczką na podatek dochodowy.

Jeżeli pomyłka przedsiębiorcy odnosi się do nadpłaty VAT, ma on trzy możliwości właściwego rozliczenia:

  • Zwrot pieniędzy na odpowiednie konto.
  • Zaliczenie nadwyżki na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
  • Zaliczenie nadwyżki na poczet zobowiązań z tytułu innych podatków.

Przedsiębiorca musi zwrócić się do urzędu skarbowego z pismem, w którym wskazuje właściwe postępowanie. Niestety, trudno o przewidzenie, jak szybko US odpowie na takie pismo oraz zwróci pieniądze.

Nadpłata w podatku dochodowym

Inaczej sytuacja wygląda, kiedy przedsiębiorca pomyli się i przeleje zbyt dużą kwotę przy opłacaniu zaliczki na podatek dochodowy. Pieniądze oczywiście można odzyskać, nie stanie się to jednak prędko.

Przedsiębiorca powinien po prostu pomniejszyć następną zaliczkę o nadpłatę dokonaną wraz z poprzednią. A co w przypadku, gdy nie jest to możliwe z uwagi choćby na wykazaną stratę i jednoczesny brak podatku do zapłaty? Otóż w takim przypadku przedsiębiorca otrzyma zwrot dopiero po tym, jak złoży roczne zeznanie podatkowe za dany rok. Pieniądze powinny wrócić do przedsiębiorcy najpóźniej do trzech miesięcy od złożenia zeznania.

Sprawy podatkowe i ZUS-owskie załatw w dowolnym urzędzie skarbowym

Zbyt mała kwota podatku – co dalej?

Oczywiście może się również zdarzyć, że przedsiębiorca popełni błąd odmienny od nadpłaty i po prostu przeleje na konto urzędu zbyt niską kwotę. W takiej sytuacji nie ma na co czekać i trzeba możliwie najszybciej dopłacić różnicę. Nie ma potrzeby informowania urzędników o zaistniałej sytuacji. Sam przelew należy opisać identycznie, jak ten pierwotny, który nie został dokonany prawidłowo – nie dopisujemy żadnych informacji o tym, że dokonujemy dopłaty brakującej kwoty podatku.

Każda niedopłata może skończyć się powstaniem zaległości podatkowej. Przedsiębiorca może zostać zobligowany do zapłaty odsetek od zaległości podatkowych.

 

Autor: Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA