reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Sprzedawcy oleju opałowego mogą odzyskiwać nadpłaconą akcyzę

Sprzedawcy oleju opałowego mogą odzyskiwać nadpłaconą akcyzę

Trybunału Sprawiedliwości UE orzekł, że krajowy fiskus nie miał prawa żądać akcyzy według sankcyjnej (ośmiokrotnie wyższej) stawki od sprzedawców oleju opałowego tylko z tego powodu, że nie złożyli oni w terminie zestawienia oświadczeń o przeznaczeniu go na cele grzewcze. Na tej podstawie sprzedawcy mogą wnioskować o wznowienie zakończonych spraw i zwrot nadpłat.

Chodzi o wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 2 czerwca 2016 r., sygn. akt C-418/14. Wyrok nie został jeszcze opublikowany, a podatnicy już wygrywają w sądach.

Eksperci szacują, że budżet powinien zwrócić setki milionów złotych nienależnie pobranego podatku, i to nie tylko branży olejowej.

Setki milionów

Sentencja orzeczenia TSUE dotyczy wyłącznie błędu polegającego na niezłożeniu zestawienia oświadczeń w terminie, ale zdaniem ekspertów wyrok będzie miał dużo szersze zastosowanie. Szymon Parulski, doradca podatkowy w kancelarii Parulski i Wspólnicy, uważa, że na orzeczenie to będzie można się powoływać również w przypadku błędów w samych oświadczeniach, i nie tylko w branży olejowej. – Powołując się na wyrok TSUE, zamierzamy odzyskać nadpłaconą akcyzę również dla klientów z branży energetycznej i w związku z różnymi uchybieniami. Z uzasadnienia do orzeczenia wynika bowiem, że o stawce akcyzy nie może decydować formalizm, ale jedynie faktyczne przeznaczenie towaru – mówi Szymon Parulski.

Dla akcyzy fakty powinny być ważniejsze od formalności

Eksperci szacują, że różne błędy podatników pozwoliły fiskusowi ściągnąć setki milionów złotych daniny. – Po wyroku TSUE budżet powinien ją oddać, i to wraz z odsetkami – mówi Szymon Parulski. Jednocześnie zwraca uwagę, że z pewnością nie odda wszystkiego, bo duża część firm, od których ściągnięto daninę, już dawno upadła.

Już wygrywają

Chociaż wyrok TSUE nie został jeszcze opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE, polskie sądy już orzekają w zawieszanych dotąd sprawach.

Przykładem jeden z ostatnich wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, sygn. akt I SA/Ol 438/16. Sprawa dotyczyła podatnika, który spóźnił się ze złożeniem zestawienia oświadczeń o cztery dni. Organy celne nie miały wątpliwości co do tego, że sprzedany przez niego olej został zużyty na cele grzewcze, ale i tak kazały mu zapłacić akcyzę według sankcyjnej stawki. Mimo sprzeciwu podatnika fiskus ściągnął od niego 2 mln zł podatku.

Kilka dni temu WSA w Olsztynie – powołując się na wyrok TSUE – uchylił tę decyzję. Orzekł, że podatek został pobrany nienależnie. Jeśli fiskus się od tego wyroku nie odwoła – a zdaniem ekspertów nie powinien – to budżet zwróci podatnikowi nadpłatę (różnicę pomiędzy zwykłą a sankcyjną stawką) i jeszcze dołoży odsetki.

Zerowa stawka akcyzy na wyroby energetyczne

Nie trzeba czekać

Podatnicy, którzy przegrali wcześniej spór z fiskusem, mogą już składać wnioski o wznawianie postępowań podatkowych i sądowoadministracyjnych. I nie muszą wcale czekać na publikację wyroku w Dzienniku Urzędowym UE. Przepisy mówią, że podatnik, który zapłacił podatek na podstawie decyzji ostatecznej, musi wznowić postępowanie podatkowe, a ten, kto przegrał w sądzie – sądowoadministracyjne. W pierwszym przypadku dają na to miesiąc, w drugim – trzy miesiące liczone od daty publikacji orzeczenia w Dzienniku Urzędowym UE. Są to jednak terminy maksymalne, których nie można przekroczyć, za to można składać wnioski o wznowienie zaraz po samym orzeczeniu, bez oczekiwania na publikację.

Nie czekając na publikację orzeczenia TSUE, można też składać już wnioski o zwrot nadpłat. Powinni je złożyć ci podatnicy, którzy zapłacili podatek, nie tocząc z fiskusem żadnego sporu. Z przepisów wynika, że kto złoży wniosek w ciągu 30 dni od daty publikacji wyroku, ten otrzyma oprocentowanie za pełny okres (tj. od dnia zapłaty podatku do dnia, w którym fiskus mu go zwróci), a kto zrobi to po upływie 30. dnia, będzie miał oprocentowanie naliczone jedynie do 30. dnia od daty publikacji wyroku. Obowiązuje tu jednak ta sama zasada co przy wznowieniu – termin jest maksymalny.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama