REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)
Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Obowiązek rozliczenia, warunki, ograniczenia – co musisz wiedzieć rozliczeniu podatku w Austrii?

Rok podatkowy Austrii trwa tak jak w Polsce – od 1 stycznia do 31 grudnia. Rozliczyć się można aż do 5 lat wstecz – to spore pole do popisu dla osób, które nie robiły tego regularnie, z roku na rok. Podstawowym dokumentem do rozliczenia jest Lohnzettel (L16), czyli karta podatkowa, którą wydają pracodawcy do końca lutego. To odpowiednik polskiego PIT-11. Posiadając L16 można wykonać wstępną kalkulację zwrotu podatku, jeszcze przed złożeniem dokumentów w zagranicznym urzędzie. Dzięki temu możemy ustalić przewidywaną kwotę do odzyskania. 

Byłeś zameldowany w Austrii? Miałeś więcej niż jednego pracodawcę w tym kraju? Otrzymałeś wezwanie do rozliczenia? Pojawia się konieczność, aby rozliczyć się z austriackim fiskusem. A to nie jedyne czynniki, które wpływają na to, czy musisz pomyśleć o dopełnieniu formalności. Obowiązkowe rozliczenie musi złożyć także podatnik, którego dochody z innych źródeł w Austrii przekroczyły 730 Euro, a dochód roczny w Austrii przekroczył 11 000 euro, a także rezydenci podatkowi. Nie bardzo orientujesz się, czy któraś z powyższych sytuacji Cię dotyczy? Zgłoś się po pomoc do doświadczonej firmy rozliczającej podatki za granicą np. euro-tax.pl Nie musisz rozliczać się samodzielnie. 

Pamiętaj, by swoją sytuację podatkową porządkować na bieżąco, z roku na rok wykonywać terminowe rozliczenie. Takie działanie pozwoli Ci spać spokojnie. 

REKLAMA

Autopromocja

To się opłaca!

„Średni zwrot podatku z Austrii w 2023 roku wynosił około 1 780 euro” – informuje nas Marta Gajewska, Account Senior Specialist z firmy Euro-Tax. Dalej tłumaczy, że jest to kwota wyliczona na podstawie odzyskanych zwrotów z Austrii wszystkich klientów w 2023 roku, których rozliczyła firma Euro-Tax. To jeden z powodów, dla których warto przemyśleć szybkie przygotowanie dokumentów. Drugi? Mało dokumentów. Rozlicznie z tego kraju to minimum formalności. W przeciwieństwie do deklaracji podatkowych np. z Niemiec – urząd w Austrii nie wymaga wielu dokumentów na naliczenie dodatkowych diet i ulg, a zwroty nawet w przypadku ich braku są z reguły są wysokie. 

Dochody z innych krajów – czy to ma wpływ?

Dochody z innego kraju zdecydowanie wpływają nie tylko na kwotę zwrotu podatku z Austrii, ale też na samą możliwość rozliczenia. Jeśli poza terenem Austrii zarobiłeś więcej niż 11 tysięcy euro to urząd austriacki najpewniej odrzuci Twoje rozliczenie. Zostaniesz uznany za podatnika z tzw. ograniczonym obowiązkiem podatkowym. W takim przypadku nie byłoby szansy na zwrot podatku, więc nierozliczenie to żadna strata.

Współmałżonek

Urząd w Austrii nie przewiduje możliwości rozliczenia z współmałżonkiem. Niemniej może zdarzyć się, że zostaniesz poproszony o dostarczenie dokumentów związanych z mężem lub żoną. Wynika to z faktu, że aby naliczyć niektóre diety np. te z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego konieczne będzie przedstawienie daty ślubu czy zaświadczenia o dochodach drugiej połówki. Najczęściej o takie ponad podstawowe dokumenty proszeni są podatnicy, dla których nie jest przewidywany cały podatek do zwrotu. 

Formalności w Polsce

Austriacki fiskus wymaga przedłożenia zaświadczenia o dochodach z urzędu skarbowego w Polsce. Dokument ten wydawany jest na podstawie złożonego wcześniej PIT36+ZG. Pozyskanie zaświadczenia nie jest skomplikowane, a koszt tego druku to jedyne 17 zł. Przedstawienie go przed austriackim urzędem pozwala urzędnikom określić, jakie dochody światowe (czyli te osiągnięte poza terenem Austrii) miał podatnik. To najprostszy sposób na sprawdzenie, czy nie został przekroczony próg 11 tysięcy euro, o którym wspomnieliśmy powyżej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA