Zarejestruj się
Każda osoba, która pracowała legalnie w Holandii, a jej pracodawca odprowadzał zaliczki na poczet podatku dochodowego może odzyskać nadpłatę podatku. Bierze się ona stąd, że zaliczki były wyższe niż kwota obowiązującego podatku, a więc podatnik ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaty.
O rezydencji podatkowej, wskazującej na nieograniczony obowiązek podatkowy w danym kraju, decydują wewnętrzne przepisy podatkowe państwa, w którym bada się tę rezydencję. Zdarza się jednak, że normy te ustalą nieograniczone opodatkowanie danej osoby w dwóch, a nawet w większej liczbie krajów. W takiej sytuacji, o miejscu opodatkowania decydują umowy międzynarodowe, z których wynika, że istotniejsze są względy rodzinne i związki osobowe (ognisko domowe), niż długość przebywania w jednym z krajów. Na taką wykładnię wskazuje Konwencja Modelowa OECD, a także orzeczenia sądów.
Podczas przygotowywania rocznej deklaracji podatkowej do niemieckiego urzędu skarbowego Finanzamt, możliwe jest zastosowanie diet oraz ulg podatkowych. Dzięki temu można obniżyć podstawę opodatkowania i zmniejszyć kwotę podatku do zapłaty, tym samym odzyskać jego część, a w niektórych przypadkach całość. Zastosowanie ulg zależy od indywidualnej sytuacji podatnika, między innymi od wysokości dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym, odprowadzonego podatku oraz klasy podatkowej. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej doliczanych Polakom ulg, które warto uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatku w Niemczech, by móc cieszyć się dodatkowymi pieniędzmi.
Składając roczne rozliczenie podatku dochodowego, podatnicy mają nadzieję na otrzymanie jak najwyższego zwrotu podatku. Zdarza się, że decyzja wydana przez niemiecki urząd skarbowy (Finanzamt) przynosi rozczarowanie, gdy wysokość zwrotu w danym roku jest niższa niż spodziewana lub gdy odbiega od kwot uzyskiwanych w latach poprzednich. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?
REKLAMA