REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot podatku z Holandii – komu przysługuje? Jak go uzyskać?

Zwrot podatku z Holandii – komu przysługuje? Jak go uzyskać?
Zwrot podatku z Holandii – komu przysługuje? Jak go uzyskać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każda osoba, która pracowała legalnie w Holandii, a jej pracodawca odprowadzał zaliczki na poczet podatku dochodowego może odzyskać nadpłatę podatku. Bierze się ona stąd, że zaliczki były wyższe niż kwota obowiązującego podatku, a więc podatnik ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaty.

Jakie dokumenty są wymagane, by uzyskać zwrot podatku?

Podstawowym dokumentem jest karta podatkowa od pracodawcy. Znajdują się na niej informacje dotyczące wysokości wynagrodzenia, odprowadzonego podatku i składkach. Może to być Jaaropgaaf, czyli roczna karta podatkowa wydawana pracownikowi do połowy marca kolejnego roku kalendarzowego. Ale nie tylko. Do rozliczenia może posłużyć także Salaris – czyli miesięczny odcinek zawierający niezbędne informacje, najlepiej ten z ostatniego miesiąca pracy. 

Autopromocja

Terminy

Podatek z Holandii można rozliczyć do 5 lat wstecz. Jednak nie warto zwlekać. Im wcześniej złożysz dokumenty do sporządzenia deklaracji, tym szybciej będziesz mógł się cieszyć zwrotem podatku. 

Możesz także otrzymać z urzędu skarbowego Belastingdienst wezwanie do rozliczenia, czyli pismo o nazwie „Aangiftebrief 2022”. Na dokumencie znajdziesz termin, w którym należy złożyć zeznanie podatkowe. Jeśli go przekroczysz, czekają Cię niemałe konsekwencje, gdyż kara za brak złożenia deklaracji podatkowej w Holandii zaczyna się od 369 euro i sięga nawet 1500 euro. 

W razie otrzymania wezwania z Holandii, zapraszamy do naszej firmy! U nas otrzymasz pomoc z rozliczeniem podatku za granicą. Średni zwrot podatku wynosi około 750 euro. 

Czy trzeba rozliczać podatek z Holandii?

Rozliczenie podatku w Holandii jest dla Ciebie obowiązkowe w kilku przypadkach. Należy złożyć deklarację podatkową w urzędzie, jeśli Twój szacowany zwrot podatku wynosi więcej niż 15 euro lub szacowana niedopłata podatku wynosi więcej niż 46 euro. Rozliczenie jest obowiązkowe również wtedy, gdy otrzymasz wezwanie do rozliczenia  

Jak rozliczyć podatek holenderski w Polsce?

Jeśli chcesz odzyskać podatek z Holandii musisz zacząć od rozliczenia się w Polsce. Złóż w swoim urzędzie skarbowym PIT-36 i dołącz do niego PIT/ZG, na którym wykażesz dochody z Holandii. Możesz to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy biura rachunkowego specjalizującego się w sporządzaniu deklaracji z uwzględnieniem dochodów z zagranicy. Możesz skorzystać z usług jednego z naszych biur partnerskich. Ich listę znajdziesz na stronie internetowej cuf-podatki.pl. Następnie pozyskaj zaświadczenie o dochodach z polskiego urzędu skarbowego i zgłoś się do firmy rozliczającej podatki za granicą, na przykład do CUF, z kartą podatkową od zagranicznego pracodawcy. Na jej podstawie można sprawdzić, ile zwrotu podatku Ci przysługuje. Taka wstępną kalkulację zwrot podatku firma CUF wykonuje bezpłatnie.  

Kiedy dostanę zwrot podatku z Holandii?

To, kiedy podatnik otrzyma zwrot podatku, zależy przede wszystkim od urzędu skarbowego Belastingdienst, który niechętnie podaje przybliżony termin rozpatrzenia danego wniosku. Prawnie holenderski fiskus ma trzy lata na rozpatrzenie zgłoszonej sprawy. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo szybkiego uzyskania zwrotu podatku warto oddać sprawę w ręce odpowiedniej firmy. Takiej, która ze względu na doświadczenie kompleksowo przygotuje deklarację podatkową, doliczy ulgi podatkowe i w razie potrzeby przygotuje odwołanie. Takie działania znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo pojawienia się wątpliwości ze strony urzędu i składania dodatkowych wyjaśnień. W przypadku poprawnie przygotowanego wniosku średni czas odzyskania podatku wynosi około sześciu miesięcy od momentu wysłania deklaracji do urzędu. 

Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy nie przysługuje zwrot podatku, również należy złożyć wniosek w holenderskim fiskusie. Z informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie urzędu Belastingdienst wynika, że obowiązek rozliczenia dotyczy większości podatników  pracujących w Holandii, bez względu na to czy posiadają tam status rezydenta podatkowego, czy nie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA