REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?
Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Podatkowy rok rozliczeniowy w Wielkiej Brytanii - specyficzny

Wielką Brytanię wyróżnia fakt, że rok podatkowy trwa inaczej niż w większości krajów. Jego początek przypada na 6 kwietnia, a koniec na 5 kwietnia kolejnego roku kalendarzowego. W praktyce: rok kończący się 05.04.2023 to rok 2022/2023, a ten rozpoczynający się 06.04.2024 to już rok 2024/2025. Ta z pozoru drobna zmiana może wpłynąć na przykład na rozliczenie dochodu brytyjskiego przed polskim urzędem skarbowym.

Autopromocja

Obowiązek rozliczenia podatku – czyli, nie każdy musi się rozliczyć

Warto jest złożyć wniosek o rozliczenie z Wielkiej Brytanii, nawet jeśli nie posiada się obowiązku, ponieważ istnieje szansa na odzyskanie całego zapłaconego podatku. Kwota wolna od podatku w UK za rok 2023/2024 to aż 12 570 GBP.  Podatnik zatrudniony standardowo u brytyjskiego pracodawcy nie ma obowiązku rozliczenia, ale warto to robić o odzyskać nadpłatę podatku. 

Ważne

Na kim zatem ciąży obowiązek złożenia zeznania podatkowego w UK? Koniecznie muszą rozliczyć się osoby posiadające status Self Assesment lub Self Employment.  Co to oznacza?

Self Assesment – zdarza się, że osoby zatrudnione w tej formie nawet o tym nie wiedzą. Często pracodawcy rejestrują pracownika w ten sposób, najczęściej agencje pracy, a podatnik dowiaduje się o tym dopiero, gdy otrzyma wezwanie do rozliczenia, ponaglenie lub naliczoną karę. 

Jeśli byłeś samozatrudniony lub prowadziłeś działalność gospodarczą masz obowiązek rozliczyć się do 31.10 danego roku podatkowego – jeśli rozliczenie jest wykonywane w wersji papierowej. Dla osób rozliczających się on-line termin jest wydłużony do 31.01 roku następnego. 

Self Employment (CIS- Construction  Industry Scheme) – to samozatrudnieni w branży budowlanej.  Osoby ze statusem CIS samodzielnie muszą wystawiać faktury tzw. Invoice’y. Podatnik nie otrzymuje dokumentów od pracodawcy (P45/P60). 

Dokumenty wymagane do rozliczenia podatkowego

Złożenie deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego w UK jest możliwe na podstawie dokumentów od pracodawcy. Istnieje parę rodzajów dokumentów. Te najczęściej spotykane to:

P45 – jest to dokument przedstawiający uzyskane dochody oraz kwotę odprowadzonego podatku. Otrzymywany jest od każdego pracodawcy osobno w chwili rozwiązania umowy o pracę. Pracodawca ma obowiązek wystawienia P45. Jeśli miałeś paru pracodawców w danym roku – otrzymasz więcej niż jeden dokument P45.

P60 – to dokument otrzymywany po zakończeniu roku podatkowego. Jest wykazem dochodów oraz zapłaconego podatku w skali całego roku podatkowego. 

Payslip – to odcinek płacowy otrzymywany każdorazowo przy wypłacie wynagrodzenia przez pracodawcę. Dowiesz się z niego jaka jest wartość zarobku brutto oraz netto, suma zapłaconych podatków oraz składek ubezpieczeniowych.

Dochody z Wielkiej Brytanii, a rozliczenie PIT w Polsce

Czy z dochodów z Wielkiej Brytanii musisz rozliczyć się również w Polsce? Najpierw konieczne jest ustalenie jaką metodą rozliczane są dochody z UK przed polskim urzędem. W latach od 2020 do 2023 była to metoda zaliczenia proporcjonalnego. W praktyce oznacza to, że podatnik ma obowiązek rozliczenia w Polsce, niezależnie od pozostałych dochodów ani od wyboru sposobu rozliczenia. Dochód zagraniczny jest opodatkowany w Polsce, ale ustawodawca pozwala nam odliczyć określoną część podatku zapłaconego za granicą. Jeśli osiągałeś dochody w Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2020 – masz obowiązek uwzględnić je w PIT składanym w urzędzie skarbowym w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaświadczenia o dochodach z urzędu skarbowego w Polsce 

Rozliczyłeś już PIT w Polsce. Czy potrzebujesz pobrać z urzędu dodatkowe zaświadczenie, aby przedstawić je w urzędzie brytyjskim? Nie, urząd skarbowy Wielkiej Brytanii nie wymaga od podatników z Polski przedstawienia dodatkowych zaświadczeń o dochodach z innych krajów. To znaczne ułatwienie, które skraca czas ubiegania się o zwrot z zagranicznego urzędu. 

Jeśli pracowałeś w Wielkiej Brytanii – zgłoś się do nas. Podatki z Wielkiej Brytanii rozliczamy od ponad 20 lat, nasze doświadczenie pozwala nam wykonywać najbardziej skomplikowane rozliczenia, a te prostsze przeprowadzać możliwie jak najszybciej. Powierz swoje sprawy profesjonalistom.

Marta Gajewska, B2B Marketing Specialist & Account Senior Specialist

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA