REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przekazać 1,5% podatku na OPP w 2024 roku? Wybrany cel (np. leczenie konkretnej osoby), PIT-37 i inne formularze, Twój e-PIT, emeryci, renciści, aktualny wykaz OPP

1,5 proc podatku za 2023 rok
Jak przekazać 1,5% podatku na OPP? Wybrany cel (np. leczenie konkretnej osoby), PIT-37 i inne formularze, Twój e-PIT, emeryci, renciści, aktualny wykaz OPP
Ministerstwo Finansów

REKLAMA

REKLAMA

Każdy podatnik rozliczając PIT za 2023 rok może przekazać 1,5% podatku PIT na wybraną Organizację Pożytku Publicznego (OPP)? Wniosek o przekazanie 1,5% podatku na rzecz OPP zawarty jest w zeznaniu podatkowym PIT. Wystarczy, że podatnik wpisze numer KRS wybranej OPP (która znajduje się w oficjalnym wykazie prowadzonym przez Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego) oraz kwotę, jaką chce przekazać. Ministerstwo Finansów wskazuje, że kwota ta nie może przekraczać 1,5% podatku należnego za cały 2023 rok po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
rozwiń >

Zobaczmy jak przekazać 1,5% swojego podatku PIT na OPP na przykładzie najczęściej wypełnianego formularza podatkowego PIT-37.

REKLAMA

Autopromocja

1,5% podatku dla OPP w PIT-37

Wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego znajduje się w części L tego formularza. W tej części podatnik może poinformować (zawnioskować) urząd skarbowy, że chce, aby kwota w wysokości nieprzekraczającej 1,5% podatku należnego, wynikająca ze złożonego przez tego podatnika zeznania PIT-37 za 2023 rok albo jego korekty, została przez urząd skarbowy przekazana wskazanej organizacji pożytku publicznego.

Aby to zrobić trzeba w pozycji 147 formularza PIT-37 wpisać numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego organizacji wybranej z wykazu zamieszczonego nas stronie: https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/

W pozycji 148 formularza PIT-37 trzeba podać kwotę podatku, która ma zasilić konto OPP. Kwota ta nie może być większa od 1,5% podatku należnego wynikającego z: 
- zeznania PIT-37 za 2023 rok – pod warunkiem, że zeznanie to złożono do 30 kwietnia 2024 roku, albo - korekty zeznania złożonej do 31 maja 2024 roku – pod warunkiem, że korekta ta dotyczy zeznania PIT-37 za 2023 rok złożonego do 30 kwietnia 2024 roku. 

Tak obliczoną kwotę podatnik musi zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół (np. kwotę 21,47 zł, zaokrągla- się do 21,40 zł). 

W pozycji 149 formularza PIT-37 podatnik może (nie musi) wskazać cel szczegółowy, na który chciałby aby OPP przeznaczyło wyżej wskazaną kwotę 1,5% podatku tego podatnika. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Gdy podatnik zaznaczy kwadrat w poz. 150 formularza PIT-37, to wyraża zgodę na to, aby naczelnik urzędu skarbowego przekazał OPP nie tylko wskazane przez podatnika środki pieniężne, ale również dane podatnika (odpowiednio także jego małżonka) pierwsze imię, nazwisko i adres wraz z informacją o przekazanej kwocie. 

Wpisanie celu szczegółowego oraz wyrażenie zgody na przekazanie wskazanych danych nie jest obowiązkowe i nie ma wpływu na realizację przez urząd skarbowy wniosku podatnika o przekazanie wybranej przez OPP 1,5% należnego podatku. 

Kiedy urząd skarbowy nie przekaże do OPP 1,5% podatku?

Ministerstwo Finansów wskazuje, że o realizacji wniosku podatnika o przekazaniu OPP 1,5% podatku decydują następujące warunki. Podstawowym warunkiem jest terminowe złożenie zeznania albo dokonanie jego korekty w ciągu miesiąca od upływu terminu na złożenie zeznania (czyli w ciągu miesiąca od 30 kwietnia 2024 r.). Wnioski zawarte w zeznaniu lub jego korekcie, złożone po upływie tych terminów, nie są realizowane.  W tych przypadkach urząd skarbowy nie przekaże 1,5% podatku należnego OPP.

Ministerstwo Finansów wskazuje też, że gdy urząd skarbowy przekazał OPP wskazaną przez podatnika kwotę a potem podatnik złoży korektę lub otrzyma decyzję, z której będzie wynikał mniejszy podatek należny, to nadpłata wynikająca z tej korekty lub decyzji jest pomniejszana o różnicę pomiędzy kwotą przekazaną OPP a możliwą do przekazania po zmniejszaniu podatku należnego. Wynika to z art. 77c § 1 Ordynacji podatkowej. 

Urząd skarbowy nie przekaże 1,5% podatku należnego do OPP także wtedy, gdy: 
- we wniosku o przekazanie 1,5% podatku podatnik poda numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, którego nie zawiera wykaz zamieszczony na stronie: https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/

- do 1 lipca 2024 roku podatnik nie zapłaci podatku, od którego obliczył kwotę do przekazania dla OPP, chyba że wysokość zaległości podatkowej w tym podatku nie przekroczy trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez Pocztę Polską S.A. za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej (aktualnie ta trzykrotność wynosi 8,70 zł), 

- OPP nie podała, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, numeru rachunku bankowego właściwego do przekazania 1,5% podatku lub numer tego rachunku jest nieprawidłowy, 

- OPP została usunięta z wykazu zamieszczonego na stronie: https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/ .

Ważne

Warto też wskazać, że 1,5% podatku można zadysponować także w innych niż PIT-37 zeznaniach podatkowych: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.
W jakich terminach i którzy podatnicy mają obowiązek rozliczyć się na poszczególnych formularzach wyjaśniamy w artykule Rozliczenie PIT 2024. Terminy składania zeznań podatkowych za 2023 rok i zapłaty podatku. Kto i kiedy musi złożyć PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-38, PIT-39?

1,5% podatku na cel szczegółowy (np. na leczenie konkretnej osoby)

Tak jak już wyżej wspomniano na przykładzie PIT-37, formularze podatkowe przewidują możliwość określenia konkretnego celu szczegółowego na jaki ma trafić 1,5% podatku danego podatnika. Przykładowo na leczenie konkretnej osoby. Taka rubryka, w której można wpisać ten cel szczegółowy znajduje się tuż pod rubryką, w której wpisuje się dane organizacji pożytku publicznego i kwotę 1,5% podatku.

Ministerstwo Finansów informuje, że gdy podatnik rozlicza rocznego PIT-a korzystając z usługi Twój e-PIT, w przygotowanym dla podatnika zeznaniu automatycznie zostanie wskazana OPP, której przekazał 1,5% swojego podatku w roku ubiegłym (o ile dana OPP znajduje się nadal w Wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego). 
Gdy w zeznaniu PIT za poprzedni rok (czyli za 2022 r.) podatnik wskazał cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie wskazany w przygotowanym dla podatnika zeznaniu w 2024 roku (w rozliczeniu za 2023 rok). Ale oczywiście podatnik może zmienić w usłudze Twój e-PIT zarówno dane dotyczące OPP (czyli wybrać np. inną OPP), a także może zmienić cel szczegółowy.

 

Emeryci i renciści też mogą przekazać 1,5 podatku

Ministerstwo Finansów informuje, że gdy podatnik PIT jest emerytem lub rencistą i nie ma obowiązku złożenia zeznania podatkowego oraz:

- dostał roczne rozliczenie podatku PIT-40A,

- nie korzysta z odliczeń,
a chce przekazać 1,5% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego, to taki emeryt lub rencista powinien złożyć formularz PIT-OP w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (w 2024 roku także do 30 kwietnia). 
Złożenie przez emeryta lub rencistę oświadczenia PIT-OP, będzie oznaczać, że ów podatnik wyraził zgodę na przekazanie do OPP kwoty w wysokości 1,5% swojego podatku należnego.

Co ważne, gdy podatnik otrzymał od organu emerytalnego lub rentowego roczne obliczenie podatku PIT-40A i nie złożył w 2024 roku wniosku PIT-OP, to urząd skarbowy przekaże kwotę 1,5% podatku należnego na rzecz OPP wskazanej przez tego podatnika we wniosku zawartym w zeznaniu, korekcie zeznania lub w PIT-OP za 2022 rok (czyli złożonym w poprzednim 2023 roku). Jak informuje MF, w tym przypadku przekazanie kwoty 1,5% podatku należnego na rzecz OPP następuje na podstawie wniosku PIT-OP sporządzonego przez organ podatkowy za pośrednictwem portalu podatkowego o (tzw. automatyczna akceptacja PIT-OP).

Oficjalny wykaz OPP

Oczywiście każdy podatnik PIT może wybrać organizację pożytku publicznego, której naczelnik urzędu skarbowego przekaże 1,5% podatku należnego, który wynika ze złożonego przez tego podatnika zeznania rocznego PIT albo złożonej korekty tego zeznania. Ale wybór ten nie jest nieograniczony. 

Organizację uprawnioną do otrzymania 1,5% podatku można wybrać tylko z oficjalnego wykazu OPP prowadzonego przez Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO). Wykaz OPP dostępny jest na stronie internetowej NIW-CRSO.

Ów wykaz OPP tworzony jest na 30 listopada danego roku podatkowego, a publikowany do 15 grudnia. 

 

Jak przekazać 1,5% podatku w usłudze Twój e-PIT

1) W serwisie podatki.gov.pl wybierz e-Urząd Skarbowy, a potem Twój e-PIT.

2) Uwierzytelnij się:
a) Zaloguj się przez login.gov.pl (profil zaufany, mObywatel, e-dowód lub bankowość elektroniczną)

b) lub wpisz swoje dane:
- PESEL (albo: NIP i datę urodzenia),
- kwotę przychodu z deklaracji za rok 2022,
- kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2023 rok,
i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2022 r. 

3) Na głównym ekranie zobaczysz informację o OPP.

a) Jeśli robisz to po raz pierwszy:
- wybierz z listy numer KRS tej OPP, której chcesz przekazać 1,5% podatku,
- wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
- zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie OPP informacji o 1,5% podatku.

b) Jeśli chcesz zmienić OPP:
- naciśnij przycisk „Wybierz organizację”,
- wybierz z wykazu OPP numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1,5%,
- wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
- zatwierdź tę zmianę.

c) Jeśli chcesz zmienić tylko cel szczegółowy:
- naciśnij przycisk „wybierz organizację”,
- nie zmieniając numeru KRS, edytuj informację o celu szczegółowym,
- zatwierdź tę zmianę

4) Zaakceptuj i wyślij zeznanie

Ministerstwo Finansów informuje, że usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę OPP, która w ubiegłym roku została przez danego podatnika wskazana w zeznaniu, o ile nadal znajduje się w ww. oficjalnym wykazie OPP. Ale gdy dana OPP nie znajduje się w tym wykazie, pozycja dotycząca OPP będzie pusta. 
Również w wypełnionym zeznaniu dla danego podatnika w usłudze Twój e-PIT wskazany jest cel szczegółowy, jeśli w ubiegłym roku był przez tego podatnika wskazany. Ale podatnik może edytować, usunąć lub zmienić te dane. Twój e-PIT wylicza i zaokrągla automatycznie kwotę 1,5% podatku należnego.

Podstawa prawna: 
- art. 45c ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ustawa o PIT),
- art. 21b ustawy z 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tzw. ustawa o ryczałcie)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny transferowe: Recharakteryzacja – kiedy i kogo dotyczy

Podatnicy, którzy co roku stają przed obowiązkami z zakresu cen transferowych w ostatnim czasie coraz częściej mogą usłyszeć ostrzeżenie przed recharakteryzacją. Co tak naprawdę oznacza to pojęcie i czy dotyczyć może każdego podatnika?

Przełomowy wyrok SN: Naczelna Izba Aptekarska może być traktowana jak przedsiębiorca

Czy samorząd zawodowy może działać jak przedsiębiorca? Sąd Najwyższy uznał, że w przypadku Naczelnej Izby Aptekarskiej to możliwe. Wyrok zapadł w sprawie sporu z siecią aptek Gemini, dotyczącego ochrony dóbr osobistych i nieuczciwej konkurencji. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia, a decyzja SN może mieć dalekosiężne konsekwencje dla funkcjonowania organizacji samorządowych.

Nowa luka w VAT od 2025 r. Prof. Modzelewski: to błąd podstawowy, daje możliwość nieograniczonych zwrotów; konieczna szybka nowelizacja

Najnowsza nowelizacja ustawy o VAT, obowiązująca od początku 2025 roku, wprowadza w Polsce nieznaną w całej ponad trzydziestoletniej historii tego podatku lukę umożliwiającą nieograniczony zwrot tego podatku – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Każdy podatnik wykonujący czynności w sensie prawnym poza terytorium kraju, które w Polsce byłyby zwolnione od tego podatku, uzyska z tego tytułu od początku roku zwrot podatku naliczonego - dodaje Profesor.

Faktura korygująca - do kiedy można wystawić (termin graniczny)

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

REKLAMA

Fałszowanie faktur: jakie skutki w VAT dla kupującego i sprzedawcy. Faktury puste, wystawione przez osoby nieuprawnione, bez wiedzy i zgody podatnika

Odpowiedzialność podatników VAT za „puste” lub nierzetelne faktury wywołuje od dłuższego czasu spore kontrowersje, szczególnie gdy wystawcą był pracownik. Po korzystnym wyroku TSUE pracodawca może uwolnić się od obowiązku zapłaty VAT wynikającego z faktur wystawionych przez nieuczciwych pracowników. Wymaga to jednak od niego dochowania należytej staranności przy kontrolowaniu poczynań pracowników. NSA w wyroku z 3 września 2024 r. (sygn. akt I FSK 1212/18) uznał, że pracodawca nie dochował staranności, skoro proceder trwał przez dłuższy okres (ponad 3 lata).

ZUS wycofuje decyzje i umarza postępowania wobec przedsiębiorców. Skuteczna interwencja Rzecznika MŚP

Dzięki interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców ZUS wycofał błędne decyzje oraz umorzył postępowania wobec przedsiębiorców korzystających z ulgi „Mały ZUS Plus”. To ważne zwycięstwo w walce o sprawiedliwe traktowanie firm.

Księgowi nie muszą się bać sztucznej inteligencji – AI jako konkurenta do miejsc pracy. Wystarczy, że postawią na rozwój pewnych swoich kompetencji, jakich

Niemal wszyscy są zgodni, iż w księgowości sztuczna inteligencja nie ma szans z ludzkim ekspertem w budowaniu relacji z klientem, kreatywności czy w negocjacjach. I na takie tak zwane kompetencje miękkie powinni stawiać księgowi w swoim rozwoju i edukacji.

Podatek od ogrodzenia w 2025 r. Ministerstwo Finansów objaśnia kto nie musi płacić podatku od płotu nawet, gdy prowadzi firmę

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 19 stycznia 2025 r. poinformowało, że wszelkie informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej i powielane przez media na temat wprowadzenia nowego obciążenia w postaci podatku od ogrodzeń należy uznać za wprowadzające w błąd.

REKLAMA

Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Wyślesz skutecznie pismo do urzędu i sądu w ostatnim dniu terminu nie tylko Pocztą Polską. Nowelizacja ordynacji podatkowej, kpa i kpc już w Sejmie

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu lub sądu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

REKLAMA