REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie PIT 2024. Nie każdej organizacji charytatywnej można przekazać 1,5 proc. podatku [Wykaz OPP]

Wykaz opp dla potrzeb zadysponowania 1,5 proc podatku - Narodowy Instytut Wolności
Rozliczenie PIT 2024. Nie każdej organizacji charytatywnej można przekazać 1,5 proc. podatku [Wykaz OPP]
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Każdy polski podatnik, który płaci podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), może przekazać 1,5 proc. swojego podatku na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego (OPP). Ale uwaga! Nie każdej organizacji charytatywnej można przekazać 1,5% podatku. A tylko takiej, która widnieje w oficjalnym wykazie. Warto mieć świadomość, że w skali całej Polski te półtora procent podatku ma ogromną moc. Tym bardziej trzeba wiedzieć, czym kierować się przy wyborze organizacji pożytku publicznego, w jaki sposób obliczane jest 1,5 proc. podatku i czy wiąże się to z jakimikolwiek dodatkowymi kosztami, jak również ile środków trafia realnie na konta organizacji. Co warto wiedzieć o 1,5% podatku przed rozliczeniem się z urzędem skarbowym?
rozwiń >

Wykaz OPP – 1,5% - Narodowy Instytut Wolności

Organizacja pożytku publicznego musi widnieć w wykazie, by można jej było przekazać 1,5 proc. podatku

W Polsce rozliczenie 1,5 proc. podatku od osób fizycznych jest możliwe w ramach tzw. "rozliczenia PIT za pomocą formularza PFR" (PFR-16). 1,5 proc. swojego podatku dochodowego można przekazać na organizacje pożytku publicznego (OPP). Są to organizacje, które działają na rzecz dobra społecznego, charytatywnego, kulturalnego, naukowego, ochrony zdrowia, ochrony środowiska, edukacji, sportu, itp. 

Lista (wykaz) organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1,5 proc. podatku jest publikowana na stronie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Jak czytamy na stronie tego Instytutu, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO) opublikował 8 grudnia 2023 roku wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2023 rok w 2024 roku. Wykaz ten został przygotowany na podstawie danych otrzymanych z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz informacji z bazy sprawozdań organizacji pożytku publicznego na temat terminowego wywiązania się przez organizacje z obowiązku sprawozdawczego za 2022 rok. Wykaz ten zawiera 9 274 organizacje pożytku publicznego:
- które mają status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada 2023 roku,
- w stosunku do których nie wpisano do Krajowego Rejestru Sądowego informacji o otwarciu likwidacji lub ogłoszeniu upadłości,
- które w terminie zamieściły sprawozdania za 2022 rok w bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego,
- które po terminie zamieściły sprawozdania w bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego, ale wykazały, że to spóźnienie nastąpiło bez ich winy albo z przyczyn od nich niezależnych.

Ważne! Organizacje, które otrzymały status OPP w grudniu danego roku, nie będą uwzględnione w wykazie za ten rok podatkowy, nawet po aktualizacji wykazu. Będą mogły znaleźć się w wykazie za kolejny rok, jeśli w terminie zamieszczą swoje sprawozdania w bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego. Przykładowo jeśli organizacja otrzymała status OPP w dniu 8 grudnia 2023 roku, to po raz pierwszy będzie uwzględniona w wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego za 2024 rok w 2025 roku pod warunkiem, że terminowo zamieści sprawozdania za cały 2023 rok w bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego.

Na stronie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego znajduje się też wyszukiwarka OPP, którym można przekazać 1,5% podatku PIT.

Autopromocja

Czy każdy podatnik może przekazać 1,5 proc. podatku? 

W Polsce każdy podatnik, który płaci podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), może przekazać 1,5 proc. swojego podatku na wybraną przez siebie OPP. Opcja przekazania 1,5 proc. podatku jest dostępna dla wszystkich osób fizycznych, które rozliczają się z urzędem skarbowym w Polsce, niezależnie od tego, czy są to pracownicy etatowi, przedsiębiorcy czy emeryci.

- Aby przekazać 1,5 proc. podatku, należy wypełnić odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym (PIT) lub formularzu PFR-16. W rubryce tej podajemy numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, którą chcemy przekazać. Wielkość ta nie może przekraczać 1,5 proc. podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Zostanie ona następnie odjęta od należnego podatku i przekazana wybranej organizacji - mówi Maciej Wawrzyniak, współtwórca aplikacji Pitbot, która jest partnerem akcji Procentujesz.pl, organizowanej przez stowarzyszenie Sursum Corda.

Jak obliczyć 1,5 proc. podatku? 

1,5 proc. podatku jest wyliczane na podstawie kwoty podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), który należy zapłacić za dany rok podatkowy. Ta wielkość jest obliczana na podstawie dochodu osiągniętego przez podatnika w ciągu roku oraz stosownych odliczeń i ulg podatkowych.

Podatnik sam decyduje, ile chce przekazać z tej kwoty na organizacje pożytku publicznego. Wypełniając odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym (PIT) lub formularzu PFR-16, podaje numer KRS wybranej organizacji oraz kwotę, którą chce przekazać (nie może ona  przekroczyć 1,5 proc. swojego podatku).

Należy zauważyć, że 1,5 proc. podatku nie jest obniżane od kwoty dochodu podatnika, lecz od kwoty podatku, który jest obliczany na podstawie dochodu. Dlatego też wartość 1,5 proc. podatku różni się w zależności od wysokości dochodu oraz wysokości zobowiązań podatkowych danego podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy środki trafiają w całości na konta organizacji? 

Po złożeniu zeznania podatkowego, organ podatkowy przekazuje przekazaną przez podatnika kwotę 1,5% podatku do właściwych organizacji pożytku publicznego. Proces ten może zająć kilka miesięcy, ponieważ organy podatkowe muszą przetworzyć wszystkie zeznania i przekazać odpowiednie środki do organizacji.

Należy podkreślić, że organizacje pożytku publicznego otrzymują środki z 1,5 proc. podatku w pełnej wysokości przekazanej przez podatnika, bez potrącenia kosztów administracyjnych czy innych opłat. Dzięki temu cała kwota trafia bezpośrednio do organizacji, aby wspierać ich działalność na rzecz społeczności.

Wybór organizacji - co warto wiedzieć? 

Wybierając organizację, na którą chcemy przekazać 1,5 proc. swojego podatku, warto kierować się kilkoma kryteriami. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza darowizna będzie wykorzystana w sposób, który odpowiada naszym wartościom i preferencjom. 

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy organizacja posiada status organizacji pożytku publicznego nadany przez odpowiednie władze oraz czy spełnia wszystkie wymagane prawem kryteria. Istotna jest też misja i cele danej organizacji, jak również jej transparentność i rzetelność. Godna zaufania organizacja pożytku publicznego powinna regularnie publikować raporty finansowe i informacje na temat swojej działalności i sposobu wydatkowania otrzymanych środków. Ponadto istotna jest tutaj skuteczność działań - warto wiedzieć, jakie konkretnie projekty realizuje organizacja i czy robi to efektywnie, osiągając dobre wyniki. Dobrym doradcą przy wyborze takiej organizacji będzie również jej reputacja - dodaje Maciej Wawrzyniak, współtwórca aplikacji Pitbot, która jest partnerem akcji Procentujesz.pl, organizowanej przez stowarzyszenie Sursum Corda.

Dlaczego warto przekazać 1,5 proc. podatku? 

Rozliczenie 1,5 proc. podatku nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla podatnika. To prosta i bezpłatna procedura, która pozwala wykorzystać część swojego podatku na wsparcie działań organizacji charytatywnych i społecznych. Przekazując 1,5 proc. podatku na wybraną organizację, podatnicy mają bezpośredni wpływ na realizację konkretnych projektów i inicjatyw, które odpowiadają ich wartościom i celom społecznym. Rozliczenie 1,5 proc. podatku jest łatwe i dostępne dla każdego podatnika, a jednocześnie stanowi skuteczne narzędzie wsparcia organizacji pożytku publicznego i ich działań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA