REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot niemieckiego podatku jest niższy niż spodziewany. Co można zrobić?

KANCELARIE PEŚLA
Adwokat Niemiecki (Rechtsanwalt) LL.M. - Radca Prawny (Prozessvertreter PL)
Zwrot niemieckiego podatku jest niższy niż spodziewany. Co można zrobić?
Zwrot niemieckiego podatku jest niższy niż spodziewany. Co można zrobić?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Składając roczne rozliczenie podatku dochodowego, podatnicy mają nadzieję na otrzymanie jak najwyższego zwrotu podatku. Zdarza się, że decyzja wydana przez niemiecki urząd skarbowy (Finanzamt) przynosi rozczarowanie, gdy wysokość zwrotu w danym roku jest niższa niż spodziewana lub gdy odbiega od kwot uzyskiwanych w latach poprzednich. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Zwrot podatku przy zatrudnieniu na umowę o pracę

Podstawową zasadą, o której należy pamiętać jest fakt, że podatek może być zwrócony maksymalnie do takiej wysokości, w jakiej był uprzednio odprowadzony do Finanzamt. Oznacza to, że jeśli w skali roku zapłacony podatek wynosił np. 1 500 EUR, to nie jest możliwe uzyskanie wyższego zwrotu, nawet jeśli poniesione koszty były większe.

Drugą przyczyną uzyskania niższego zwrotu może być przynależność do określonej klasy podatkowej lub jej zmiana. 
Klasa 1 jest z reguły uznawana za „mniej korzystną”, ponieważ odprowadza się większe zaliczki w trakcie roku, ale jednocześnie oznacza to możliwość uzyskania większego zwrotu
Klasa 3 jest traktowana jako bardziej przyjazna dla podatnika ze względu na wyższą wypłatę „na rękę”, natomiast zwrot po rozliczeniu jest odpowiednio niższy, a czasem nawet może nastąpić konieczność dopłaty podatku.

Autopromocja

Nieuczciwe praktyki niektórych pracodawców. Koszty dojazdu

Część pracodawców próbuje uniknąć zwracania pracownikom np. kosztów dojazdu, twierdząc, że uzyskają pieniądze w takiej samej wysokości po złożeniu deklaracji, jako zwrot podatku. Faktycznie, koszty dojazdów można odliczyć od podatku, natomiast przy niskich zaliczkach odprowadzanych w trakcie roku podatnik zazwyczaj i tak będzie stratny, ponieważ uzyska zwrot maksymalnie w wysokości zapłaconego już podatku. 

Ponadto koszty dojazdów bez przedstawiania dodatkowych, szczegółowych dowodów ich poniesienia, można odliczyć tylko do kwoty 4 500,00 EUR rocznie. Jeśli wykonywana praca wymaga dużej ilości podróży służbowych lub dojazdów do odległych miejsc, warto sprawdzić jaka część kosztów jest zwracana przez pracodawcę lub porozmawiać o możliwości użytkowania samochodu służbowego, opłacanego przez firmę.

Zwrot podatku przy Gewerbe (działalność gospodarcza)

W przypadku prowadzenia w Niemczech działalności gospodarczej (Gewerbe) zwrot podatku jest możliwy do uzyskania tylko w sytuacji, gdy w trakcie roku odprowadzało się zaliczki na poczet podatku dochodowego. Zgodnie z niemieckim prawem, Finanzamt może nałożyć obowiązek okresowego uiszczania zaliczek, jeśli podatek w poprzednim okresie rozliczeniowym wyniósł co najmniej 400 EUR, tzn. kwartalnie byłaby do odprowadzenia suma min. 100 EUR.

W praktyce zaliczki nakładane są zwykle przy wysokich dochodach, aby uniknąć sytuacji, gdy podatek do zapłaty za cały rok skumulowałby się, co mogłoby skutkować niewypłacalnością podatnika.

Jeżeli w wyniku złożenia deklaracji za dany rok wymiar podatku jest niższy niż wynikający z opłaconych zaliczek, podatnikowi przysługuje zwrot nadpłaty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA