REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System podatkowy w Wielkiej Brytanii - rodzaje podatków, stawki, główne zasady

Firma w Anglii Limited
Kancelaria księgowa
System podatkowy w Wielkiej Brytanii - rodzaje podatków, stawki, główne zasady
System podatkowy w Wielkiej Brytanii - rodzaje podatków, stawki, główne zasady
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

System podatkowy w Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania znana jest w świecie jako jurysdykcja przyjazna dla biznesu. Czy na ten wizerunek wpływa tamtejszy system podatkowy? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące podatków w Zjednoczonym Królestwie, które pozwolą rozstrzygnąć, czy to właśnie one są najważniejszym czynnikiem przyciągającym tam przedsiębiorców z wielu krajów, w tym z Polski.

Rodzaje podatków

Podatki w Zjednoczonym Królestwie dzielą się dwie kategorie:  bezpośrednie i pośrednie. Do podatków bezpośrednich zaliczamy:

Autopromocja
  • IT – Income Tax, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych (odpowiednik naszego PIT)
  • CT – Corporation Tax, czyli podatek dochodowy od osób prawnych (odpowiednik naszego CIT)
  • Capital Gain Tax – CGT – podatek od dochodów kapitałowych,
  • inheritance tax, czyli podatek spadkowy
  •  stamp duty – opłaty od zakupu nieruchomości i akcji giełdowych.
  • składki na ubezpieczenia społeczne (National Insurace). Można zaliczyć je do jednego z rodzajów podatków, jako że posiadają one pewne cechy podatku dochodowego; są one pobierane wraz z tym właśnie podatkiem, a ich wysokość zależy od osiąganego dochodu.

Podatki pośrednie to:

  • VAT
  •  excise (akcyza)
  •  customs duty (cło)

Stawki podatkowe

Obowiązujące aktualnie UK stawki podatkowe dla podatku IT to 20%, 40% i 45%, a dla CT jest to 19%. I tutaj pojawia się pewien problem; otóż stawki te wcale nie są niskie. Dlaczego więc system brytyjski jest mimo to przyjazny przedsiębiorcom (i podatnikom w ogóle)? Dzieje się tak dlatego, że przepisy brytyjskie dopuszczają stosowanie wielu metod optymalizacji podatkowej, czyli w pełni legalnych metod pozwalających na redukcję zobowiązań podatkowych. Należą do nich np. wypłata wynagrodzenia w formie dywidend lub pensji dyrektorskich.

Stawki podatku VAT wynoszą 20% (podstawowa), 5% (obniżona) oraz stawka zerowa czyli po prostu 0%. Nie należy też zapominać o wysokiej kwocie wolnej od podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwota wolna od podatku

Jedną z najważniejszych, a być może nawet najważniejszą zaletą brytyjskiego systemu podatkowego jest bardzo wysoka kwota wolna od podatku; jest to stawka wynagrodzenia w skali rocznej, której przekroczenie powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego; obecnie kwota ta wynosi w UK 12500 GBP.

Urząd

Brytyjskim odpowiednikiem polskiego Urzędu Skarbowego jest HM Revenue & Customs. Właśnie ta instytucja odpowiada za ściąganie podatków.

Główne zasady

Rok podatkowy w UK zaczyna się 6 kwietnia, a kończy 5 kwietnia roku następnego. Ciekawostka: wraz z końcem  roku podatkowego osoby zatrudnione na umowę o pracę nie muszą składać deklaracji podatkowej, ponieważ w ciągu roku robi to ich pracodawca, poprzez odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy z wypłacanego wynagrodzenia. Na koniec roku podatkowego, pracodawca zobowiązany jest do wydania pracownikowi  druku P60, zawierającego informacje o odprowadzonych składkach podatkowych. Zeznanie podatkowe (po zakończeniu roku podatkowego) pracownik składa wtedy, kiedy stara się o zwrot podatku.

Podatki w UK należy odprowadzać tylko od dochodu podlegającego opodatkowaniu, jest to różnica pomiędzy całkowitym dochodem a wspomnianą już wcześniej kwotą wolną od podatku. Na ostateczną wysokość podatku składają się ponadto dodatki do właściwego wynagrodzenia, np. odsetki, dywidendy czy renty.

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na terenie UK przysługuje indywidualny kod podatkowy, składający się z cyfr i liter. Kod służy ułatwieniu obliczenia należnego podatku;  stanowi on informację o wszystkich elementach wpływających na jego końcową wysokość. Podatki oraz składki na ubezpieczenia społeczne odprowadza w imieniu  pracownika pracodawca. Gdyby stało się tak, że roczne zarobki nie przekroczą wysokości kwoty wolnej od podatku, możliwe jest uzyskanie zwrotu nadpłaconej sumy.

Do obowiązków każdego przedsiębiorcy w Zjednoczonym Królestwie należy składanie corocznych deklaracji podatkowych oraz zapłata podatku Corporation Tax. Podatek trzeba opłacić najpóźniej 9 miesięcy po zakończeniu roku księgowego. Można tego dokonać przez internet, a do złożenia rzeczonej deklaracji służy formularz CT600.

Najważniejsze różnice między podatkami w Polsce i UK

Istnieją pewne zasadnicze różnice między polskim a brytyjskim systemem podatkowym, sprawiające że to właśnie UK jest często wybierana przez naszych przedsiębiorców lokalizacją dla ich firm. Najważniejszymi są:

  • różnica między kwotami wolnymi od podatku; w UK jest ona wielokrotnie wyższa,
  • mniejsza ilość podatków głównych w UK (8) niż w Polsce (14),
  • możliwość przeprowadzania optymalizacji podatkowej w UK bez wzbudzania podejrzeń organów kontroli skarbowej,
  • niższe stawki VAT w Wielkiej Brytanii,
  • bardziej przyjazne nastawienie brytyjskich urzędników względem przedsiębiorców;  przekłada się to na mniejszą ilość kontroli a co za tym idzie mniejsze zagrożenie ewentualną karą.

Firma w Anglii Limited

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

REKLAMA