Kategorie

ZUS w Polsce vs. ZUS w Anglii

Firma w Anglii Limited
Kancelaria księgowa
ZUS w Polsce vs. ZUS w Anglii
shutterstock
Ubiegły miesiąc okazał się niezwykle istotny dla polskiej gospodarki. Premier Morawiecki ogłosił główne założenia „Nowego Ładu”, czyli programu ekonomiczno-społecznego, którego założeniem ma być zniwelowanie strat, jakie w naszej gospodarce poczyniła pandemia koronawirusa. Jednakże nie dla wszystkich plan ten okazał się dobrym pomysłem; co więcej, wzbudził wśród pewnej części społeczeństwa spore obawy.

Polski Ład. Składka zdrowotna

Reklama

Mowa tu o małych i średnich przedsiębiorcach, którzy szybko zorientowali się, że „Nowy Ład” to tak naprawdę próba realizacji społecznych i gospodarczych zobowiązań Rządu kosztem ich pracy i pieniędzy. Obawy wzbudza reforma dotycząca składek na ubezpieczenia społeczne (dokładnie chodzi o składkę zdrowotną), która przełoży się na wzrost obciążeń podatkowych właśnie tego rodzaju przedsiębiorstw.

Kontrowersje wzbudza rozwiązanie polegające na tym, że składka zdrowotna będzie naliczana procentowo od wysokości osiągniętego dochodu. Wysokość składki zdrowotnej wynosi 9%, a składki tej nie będzie można odliczyć od podatku. Nie będzie także stanowiła kosztu uzyskania przychodu. Dla przedsiębiorcy oznacza to tyle że  realne obciążenie z tytułu danin publicznych wzrasta dla niego dokładnie o  9%. Przełoży się to na jedną z dwóch sytuacji: albo przedsiębiorcy zarobią mniej, albo ich klienci zapłacą więcej.

(Nie)przewidziane konsekwencje

Może jednak okazać się, że to rozwiązanie będzie przysłowiowym „strzałem w kolano”, który odniesie rezultat dokładnie odwrotny od zamierzonego. Dołożenie dodatkowych obciążeń dla tej grupy przedsiębiorców, którzy stanowią podstawową siłę gospodarki sprawi najprawdopodobniej to, że zaczną oni poszukiwać innej jurysdykcji, zapewniającej im bardziej komfortowe warunki dla ich działalności. Obowiązkowy ZUS przekładający się na wyższe podatki skieruje kroki sporej części biznesmenów w stronę niemal już tradycyjnej lokalizacji, w której szczęścia szukają polscy przedsiębiorcy. Chodzi tu oczywiście o Wielką Brytanię. W efekcie spodziewane środki finansowe, które w założeniu twórców „Nowego ładu” mają trafić do naszego budżetu, trafią ostatecznie do kasy brytyjskiej. I to w mniejszych kwotach.

Zasadnicze różnice

Nie od dzisiaj wiadomo, że UK jest o wiele bardziej przyjaznym dla biznesu środowiskiem niż nasz kraj. Wyraża się to m.in. polityką dotyczącą podatków (które oczywiście w Anglii płacić trzeba, ale na korzystniejszych warunkach – kwota wolna od podatku jest o wiele wyższa niż u nas, a dywidendy i pensje dyrektorskie pozwalają na całkowicie legalne zmniejszenie zobowiązań podatkowych z tytułu podatku dochodowego) oraz odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.
Aby lepiej zrozumieć problem, który skutkować może odpływem do UK sporej części rodzimej klasy średniej, należy przeanalizować zasady opłacania składek ubezpieczeniowych w Polsce w porównaniu do reguł obowiązujących w Wielkiej Brytanii.

ZUS - Polska

Reklama

Ktoś kto nie jest uprawniony do ulg i opłaca składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, będzie musiał odprowadzić do ZUS 1457,49 zł (bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego 1380,18 zł).

Na tę kwotę składają się składki na ubezpieczenia społeczne, czyli emerytalne 19,52%, rentowe 8%, wypadkowe 1,67%, chorobowe 2,45%, FP i FS 2,45% naliczane od podstawy w wysokości 3155,40 zł. Do tego dochodzi składka na ubezpieczenie zdrowotne, wynoszące 9% od podstawy 4242,38 zł, czyli 381,81 zł.

Jeśli ktoś opłaca składki na ubezpieczenia społeczne od preferencyjnej podstawy nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, będzie go to kosztować 647,59 zł (bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego 627,01 zł).

Składają się na to: kładki na ubezpieczenia społeczne, czyli: emerytalne 19,52%, rentowe 8%, wypadkowe 1,67%, chorobowe 2,45%, FP iFS, 2,45% naliczane od podstawy w wysokości 840 zł. Do tego także dochodzi składka na ubezpieczenie zdrowotne, wynoszące 9% od podstawy 4242,38 zł (381,81 zł).

Bardzo istotne jest to, że w obu przypadkach składka na ubezpieczenie zdrowotne jest identyczna.

Istnieją jeszcze dwie opcje: „ulga na start” podczas której nie opłaca się składek na ubezpieczenia społeczne, a jedynie zdrowotne w niezmienionej kwocie 381,81 zł, oraz „mały ZUS”, w którym podstawa wymiaru, a więc i wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, jest uzależniona od wysokości przeciętnego miesięcznego przychodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym.

Podstawa wymiaru tych składek nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia i nie wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne pozostaje bez zmian.

ZUS - Wielka Brytania

Jeśli mówimy o osobach zatrudnionych w przedsiębiorstwach, ciężar zobowiązań ubezpieczeniowych rozkłada się zarówno na pracownika, jak i przedsiębiorcę. Oto jak wyglądają wysokości najczęściej występującej kategorii składek, czyli kategorii „A” Class 1.

PRZEDZIAŁ ZAROBKÓW MIESIĘCZNYCH   PROCENTOWA WYSOKOŚĆ SKŁADKI
Składki opłacane przez pracodawcę
512 – 719 GBP 0%
719 – 4167 GBP 13,8%
powyżej 4167 GBP  13,8%
Składki odprowadzane z pensji pracownika
512 – 719 GBP  0%
719 – 4167 GBP 12%
powyżej 4167 GBP 2%

Obliczenie wysokości należnych składek?

Zakładamy, że pracownik zarabia 5000 GBP miesięcznie. Uwaga: wydawać się może, że wystarczy najpierw obliczyć 13,8% z 5000, potem 2% z 5000, potem dodać do siebie wyniki i gotowe. Jest jednak inaczej.

Należy kwotę zarobków podzielić na podane wcześniej przedziały:

Najpierw  wysokość składki odprowadzanej przez pracodawcę.

Przedział od 0 do 719 GBP – brak składki

Przedział między 4167 a 719 (czyli 3448)          3448 x 13,8% = 475,82
Przedział między 5000 a 4167 (czyli 833)          833 x 13,8% = 114,95
Łącznie: 475,82 + 114,95 = 590,77

Teraz składka odprowadzana z pensji:

Przedział od 0 do 719 GBP – brak składki

Przedział między 4167 a 719 (czyli 3448)          3448 x 12% = 413,76
Przedział między 5000 a 4167 (czyli 833)          833 x 2% = 16,66
Łącznie: 413,76 + 16,66 = 430,42

Dobrze wiedzieć, że w kolejnych latach podatkowych oba progi których przekroczenie będzie powodować powstanie obowiązku zapłaty składek ubezpieczeniowych będą rosnąć; np. pracownik będzie płacił składki, jeżeli jego dochód przekroczy 9500 GBP rocznie.

Jeżeli poruszymy temat osób samozatrudnionych; są one zobowiązane są do opłacania dwóch rodzajów składek: Class 2 oraz Class 4.

Class 2 (składka tygodniowa) jest obowiązkowa, jeżeli za ostatni rok podatkowy zysk wyniósł co najmniej 6365 GBP.  W takiej sytuacji należy odprowadzić 3 GBP za każdy tydzień.

Class 4 uzależniona jest od wysokości rocznego dochodu netto; jeżeli mieścił się on w przedziale 8632 – 50 000 GBP, to należy zapłacić 3 GBP tygodniowo, plus 9% od wysokości kwoty ze wspomnianego przedziału dochodu. A jeżeli powodziło się na tyle dobrze, że dochód przekroczył 50 000 GBP, trzeba „dopłacić” kwotę równą 2% dochodu powyżej 50 000 GBP.

Wnioski końcowe

Biorąc pod uwagę powyższe dane dojdziemy do wniosku, że w kwestii składek ubezpieczeniowych o wiele lepszym wyjściem będzie zarejestrowanie działalności w UK, szczególnie po reformach „Nowego ładu” zwiększających obciążenia finansowe drobnych i średnich przedsiębiorstw, stanowiących przecież podstawę funkcjonowania gospodarki każdego niemal kraju.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Fundusze inwestycyjne - zmiana przepisów

  Fundusze inwestycyjne. 22 czerwca 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Projekt ten dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, dotyczących funduszy inwestycyjnych oraz zarządzania alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Zgodnie z projektem większość zmian ma wejść w życie 2 sierpnia 2021 r.

  Pakiet Slim VAT 2 z poprawkami

  Slim VAT 2. Sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła w dniu 22 czerwca, wraz z poprawkami, nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, której celem jest uproszczenie rozliczania przez podatników podatku od towarów i usług – tzw. pakiet Slim VAT 2.

  Refakturowanie podatku od nieruchomości na dzierżawcę lub najemcę

  Refakturowanie podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości nie może być przedmiotem sprzedaży lub innej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a w efekcie nie podlega odrębnemu „refakturowaniu”. Jednak jeżeli strony umowy dzierżawy lub najmu postanowią, że wynajmujący „przerzuca” koszt podatku od nieruchomości na dzierżawcę (najemcę), wówczas koszt ten stanowi element ceny usługi dzierżawy (najmu). Innymi słowy wartość podatku od nieruchomości stanowi część zapłaty (czynszu) za usługę dzierżawy lub najmu. Dlatego też w takiej sytuacji wydzierżawiający (lub najemce) powinien wystawić fakturę, w której podstawa opodatkowania, to łączna cena (wartość) usługi dzierżawy obejmująca m.in. wartość podatku od nieruchomości, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT. Koszty podatku od nieruchomości nie mogą bowiem stanowić samodzielnego świadczenia, lecz są elementem podstawowej czynności, jaką jest dzierżawa nieruchomości, zatem co do zasady nie powinny być wykazywane na fakturze w odrębnej pozycji.

  Transparentność wynagrodzeń w UE - jak się przygotować?

  Transparentność wynagrodzeń w UE. Projekt przygotowany przez Komisję Europejską zakłada rewolucyjne zmiany w zakresie transparentności wynagrodzeń. Jakie rozwiązania zakłada i jakie konsekwencje może za sobą nieść? Jak przygotować organizację do ujawnienia płac?

  Jaki wzrost PKB w 2021 roku?

  PKB w 2021 roku. Wzrost gospodarczy (tj. wzrost Produktu Krajowego Brutto - PKB) Polski w 2021 r. może zbliżyć się do 5 proc., ale resort finansów pozostaje konserwatywny w swoich prognozach - powiedział 22 czerwca PAP Biznes minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Podkreślił, że w budżecie są zabezpieczone środki na wypadek kolejnej fali pandemii. Dodał, że wykonanie budżetu po czerwcu może być zbliżone do tego po maju, kiedy to w odnotowano nadwyżkę w wysokości 9,4 mld zł.

  Elektroniczny TAX FREE od początku 2022 roku

  Ustawa o VAT daje możliwość zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym. Procedura TAX FREE pozwala turystom odwiedzającym Polskę na uniknięcie podwójnego opodatkowania. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa szykują zmiany dla przedsiębiorców działających w systemie zwrotu VAT podróżnym od początku 2022 roku, polegającą na odejściu od papierowej wersji procedury i zastąpienie jej elektronicznym systemem ewidencji.

  Przedsiębiorca jako honorowych dawca krwi - co przysługuje?

  Honorowy dawca krwi, który jest pracownikiem, po oddaniu krwi może otrzymać dwa dni wolnego. Co jednak w sytuacji gdy honorowym dawcą krwi jest przedsiębiorca? Czy z tego tytułu przysługują mu jakieś preferencje?

  Zmęczenie cyfrowe w czasie pandemii

  Zmęczenie cyfrowe. 41% ankietowanych niepokoi się wpływem Internetu na dobre samopoczucie bardziej niż przed pandemią – wynika z badania EY. Jak postrzegamy obecnie korzystanie z kanałów cyfrowych?

  E-faktury - zagrożenia i ryzyka

  E-faktury. Już w październiku 2021 r. w Polsce zostaną wprowadzone e-faktury – zapowiada polski rząd. Na razie będą dobrowolną formą rozliczenia, jednak za dwa lata (od 2023 roku) system podatkowy zostanie całkowicie zdigitalizowany. Eksperci wskazują, że oprócz oczywistych korzyści, takich jak uszczelnienie systemu podatkowego czy uproszczenie rozliczeń między kontrahentami, e-faktury wiążą się też z pewnymi ryzykami. To przede wszystkim obawa przed inwigilacją i działaniami hakerów.

  Pakiet VAT e-commerce, czyli podwyżki w e-handlu

  Pakiet VAT e-commerce. Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza tzw. unijny pakiet e-commerce. Zmiana ma wejść we wszystkich krajach Unii. Celem jest wyrównanie szans firm z UE w konkurowaniu w obszarze handlu elektronicznego z podmiotami z krajów trzecich.

  Podatkowa Grupa Kapitałowa (PGK) – jakie korzyści?

  Podatkowa Grupa Kapitałowa (PGK) jest narzędziem do zmniejszenia zobowiązania podatkowego w ramach grupy kapitałowej umożliwiającym zwiększenie swobody dokonywania transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi wchodzącymi w skład PGK oraz zmniejszenie obowiązków administracyjnych związanych z rozliczeniem CIT. Jednak funkcjonowanie w ramach takiej grupy wiąże się również z ryzykiem, które wynika z konieczności przestrzegania bardzo rygorystycznych warunków PGK. Jest to więc rozwiązanie korzystne, a zarazem ryzykowne dla podatników.

  Czy podatek może zapłacić za podatnika inny podmiot?

  Zapłata podatku. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł w wyroku z 14 kwietnia 2021 r. (sygn. II FSK 3305/18) , że zobowiązanie podatkowe płatnika wygasa również w przypadku, kiedy kiedy wpłata podatku realizowana jest przez podmiot trzeci. Konieczne jest jednak aby podatek został opłacony ze środków podatnika, by podmiot uiszczający podatek miał do wykonania tej czynności umocowanie oraz aby wiedzę o tym fakcie miał organ podatkowy, na rzecz którego dokonywana jest konkretna wpłata należności.

  Kościński: jesteśmy za sprawiedliwymi podatkami

  Raje podatkowe, podatek minimalny. Działania resortu finansów ukierunkowane są na wprowadzenie sprawiedliwych podatków w UE i poza nią, dlatego istotne jest zwalczanie rajów podatkowych - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

  Tarcza PFR 1.0 - ponad 42 mld zł umorzonych subwencji

  Subwencje z Tarczy PFR. Z 61 mld zł udzielonych subwencji z Tarczy PFR 1.0 umorzymy firmom w sumie 42-45 mld zł, czyli o 4-6 mld zł więcej, niż pierwotnie zakładaliśmy - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

  Opłata reprograficzna - czy przepisy są zgodne z prawem UE?

  Opłata reprograficzna - nowe regulacje. Przepisy dotyczące opłaty reprograficznej mogą być niezgodne z polskim i unijnym prawem. Projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego budzi wątpliwości prawników. Które przepisy budzą wątpliwości?

  VAT e-commerce - projekt objaśnień podatkowych MF

  VAT e-commerce. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt objaśnień podatkowych do pakietu zmian w VAT zwanego potocznie VAT e-commerce. W objaśnieniach tych zawarto 59 praktycznych przykładów jak działa pakiet. Objaśnienia te mają chronić przedsiębiorców z mocą wiążącą dla administracji skarbowej. Ministerstwo Finansów zaprasza podatników do zgłaszania uwag do tego projektu w ramach prekonsultacji do 30 czerwca.

  Akcyza. Wzory deklaracji uproszczonych AKC-UA i AKC-UAKZ

  Wzory deklaracji akcyzowych. Ukazało się rozporządzenie dotyczące wzorów deklaracji uproszczonych w sprawie podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych, chodzi o wzory AKC-UA i AKC-UAKZ. Nowe deklaracje mają zastosowanie począwszy od rozliczenia za trzeci kwartał 2021 r.

  22 czerwca 2021 roku przypada "Dzień Wolności Podatkowej"

  Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku "Dzień Wolności Podatkowej" przypada 22 czerwca w 173. dniu roku. Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków i opłat, które są przymusowe niezależnie od tego, jak się nazywają, pracujemy 172 dni z 365, czyli o 12 dni dłużej niż w 2020 r. - poinformowało w poniedziałek Centrum im. Adama Smitha. W 2020 roku Dzień Wolności Podatkowej przypadał 10 czerwca, w 2019 roku 8 czerwca, a w roku 2018 - 6 czerwca.

  Rejestracja samochodu ciężarowego do 3,5 tony - nowy obowiązek akcyzowy od 1 lipca 2021 r.

  Rejestracja samochodu ciężarowego do 3,5 tony. Od 1 lipca 2021 r., aby zarejestrować samochód ciężarowy i specjalny o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, sprowadzany z innego kraju UE, będziemy musieli przedłożyć w wydziale komunikacji odpowiedni dokument z urzędu skarbowego, który potwierdzi, że nie musimy zapłacić akcyzy od tego samochodu. Jest to nowy obowiązek.

  Stawki VAT w gastronomii - dania na wynos z 5% czy 8% VAT?

  Stawki VAT w gastronomii. Sprzedaż w lokalach gastronomicznych dań na wynos jest dostawą towarów, dlatego mogła być opodatkowana stawką 5% zamiast 8%. Tak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 kwietnia 2021 r. w sprawie C-703/19, dotyczącej polskiego podatnika. Wyrok ma praktyczne konsekwencje głównie w stanie prawnym obowiązującym do 30 czerwca 2020 r. Zawiera jednak przydatne wskazówki odnoszące się również do stosowania obecnych przepisów, po wprowadzeniu nowej matrycy stawek VAT.

  Specjalista ds. e-przetargów

  Specjalista ds. e-przetargów. Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych, która weszła w życie 1 stycznia 2021 roku, wprowadziła kilka istotnych zmian, które mają na celu usprawnienie procesów zakupowych wśród wykonawców i zamawiających. Nowe prawo pokazuje, że niezbędne jest także posiadanie dodatkowych kompetencji przez specjalistów z tego sektora. Czy można zatem mówić o tworzeniu się nowego stanowiska pracy, które da się określić mianem specjalisty ds. e-przetargów?

  Niższych podatków, stabilnego prawa - czego życzyć przedsiębiorcom?

  Dzień Przedsiębiorcy jest obchodzony w dniu 21 czerwca. Czego można im życzyć? Stabilnego prawa, mniej uciążliwych formalności oraz niższych podatków i składek ZUS – wynika z badania zleconego przez inFakt agencji ARC Rynek i Opinia. Równie ważne jest, aby pomimo niesprzyjających warunków do prowadzenia biznesu nadal odczuwali satysfakcję ze swojej działalności.

  Należyta staranność w cenach transferowych w świetle objaśnień Ministerstwa Finansów

  Należyta staranność w cenach transferowych. Pojęcie należytej staranności nie jest sprecyzowane w przepisach. Ustawodawca nie wskazuje konkretnych działań, które powinny zostać powzięte, ani informacji, które należy weryfikować. Pewne wskazówki w zakresie domniemania oraz należytej staranności, o których mowa w art. 11o ust. 1b ustawy o CIT wynikają z objaśnień podatkowych MF.

  Zamówienia publiczne w 2021 roku - nowe przepisy, problemy wykonawców i zamawiających

  Zamówienia publiczne. Powszechny dostęp do szczepień i stopniowe luzowanie obostrzeń to w końcu czas na odbudowanie gospodarki. Będzie miało to bezpośredni wpływ na wzrost procesów zakupowych, również w sektorze zamówień publicznych. Trudny okres pandemii, szczególnie w pierwszych jej miesiącach, spowolnił lub całkowicie sparaliżował niektóre branże. Zmiany w Prawie zamówień publicznych (Pzp), które weszły w życie od 1 stycznia 2021 r. miały usprawnić procesy zakupowe. Czy zamawiający i wykonawcy są gotowi na zmierzenie się z nową rzeczywistością wynikającą z nowelizacji ustawy?

  Strategia podatkowa a schematy podatkowe

  MDR to skrót od Mandatory Disclosure Rules – są to przepisy prawa związane z obowiązkiem przekazywania (raportowania) do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) informacji o schematach podatkowych. Regulacje te mają istotny wpływ na działalność podatników – w określonych przypadkach nakładają na podatników obowiązek raportowy, jak również obowiązek wdrożenia i stosowania tzw. procedury wewnętrznej.